trening konia
Konie

Trening konia – 7 rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić koniowi

Trening konia nie jest procesem szybkim ani łatwym, i wymaga dużych pokładów cierpliwości. Nie wszystko jednak jest owiane tajemnicą i można się tego uczyć razem z koniem. Trenowanie konia z kompetentnym trenerem lub behawiorystą to najmądrzejsza droga. Istnieje wiele różnych sposobów pielęgnacji, oswajania i treningu konia, ale jest też kilka podstawowych rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić swojemu koniowi.

1. Przywiązanie konia, aby mógł „przemyśleć swoje zachowanie”

Pozostawianie konia przywiązanego, aby zastanowił się nad swoim zachowaniem świadczy o braku zrozumienia tego, jak konie się uczą. Konie żyją chwilą. Nie rozumieją, że Twoje niezadowolenie z nich dotyczy czegoś, co wydarzyło się godzinę temu, a nawet 10 minut temu. Nie potrafią tak rozumować. Przywiązanie konia blisko ściany w gorącym słońcu lub mrozie, aby nie mógł się ruszać ani widzieć niczego innego, lub z głową uniesioną wysoko lub nisko, prawdopodobnie nie stworzy niczego poza poczuciem dyskomfortu u konia.

Przeczytaj także artykuł: Dlaczego karanie konia nie działa.

2. Odmawianie koniowi jedzenia lub wody

Niestety, istnieją trenerzy, którzy uważają, że odmawianie jedzenia lub wody w celu ukarania konia jest dopuszczalne. Nie karmiąc go, mają nadzieję, że ma mniej energii, aby mu się oprzeć i stać się bardziej uległym. To może wydawać się skrótem do posłusznego konia. Ale jest to sprzeczne z dobrym utrzymaniem koni, opinią weterynarza i generalnie to nieudany trening konia.

Dowiedz się z tego artykułu, jak prawidłowo odżywiać konia.

3. Szarpanie za wodzę lub ciągnięcie liną

Ukaranie niechcianego zachowania w postaci ciągnięcia, szarpania wodzami lub liną przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego. Za każdym razem, gdy robisz coś, co sprawia, że ​​koń podnosi głowę i unika kontaktu wędzidła – nie uczy, reaguje tylko, aby uniknąć nacisku.

4. Krzyczenie na konia

Werbalna nagana w odpowiednim czasie może skrócić niepożądane zachowanie u Twojego konia. Ale atak krzyku z pewnością go tylko zdezorientuje, a nawet przestraszy. Podniesienie głosu to jedno, ale napad złości słownej, a także sprawianie, że wyglądasz śmiesznie dla wszystkich ludzkich obserwatorów, nie pomoże w Twojej relacji z koniem.

Przeczytaj także artykuł: Zrozumienie mowy ciała konia oraz Jak sprawić, aby Twój koń Cię pokochał?

trening konia
Photo by Lucia Macedo on Unsplash

5. Używanie bata

Bat jest przydatnym narzędziem do dawania koniowi sygnału, właściwie używany jest przedłużeniem ręki lub nogi. Baty występują w wielu odmianach, są nazywane różnymi nazwami i wszystkie powinny być używane w tym samym celu. Ale bata nigdy nie należy używać do karania konia. Uderzenie konia po prostu wprowadza go w zakłopotanie i strach. Jest to sprzeczne z rozwojem treningu konia.

6. Karanie za zachowania nawykowe

Konie nie decydują się na rozwijanie nawykowego zachowania – reagują tylko na presję otaczającego ich środowiska. Możesz się zirytować, że Twój koń gryzie drewno lub kręci się w boksie, lub jakikolwiek inny nawyk, który utworzył. Bez względu na to, co zrobisz, aby ukarać konia, nie zmieni to ani nie zatrzyma nawyku. Twój koń nie będzie w stanie powiązać swojego nawyku z Twoją reakcją. Ponieważ wiele niechcianych zachowań jest spowodowanych stresem, kara może przyczynić się do nałogu. Zamiast tego naucz się, jak radzić sobie ze stereotypami konia, ucząc się, co je powoduje i podejmując kroki w celu zminimalizowania bodźców.

Zapraszam także do przeczytania artykułu: Dlaczego koń gryzie drewno?

7. Ignorowanie podstawowych potrzeb konia

Konie mają podstawowe potrzeby w zakresie jedzenia, wody, schronienia i towarzystwa. Zignoruj ​​którekolwiek z nich, a będziesz miał nieszczęśliwego, niezdrowego konia. Dowiedz się, jakie są podstawowe potrzeby koni i przygotuj się na zaspokojenie ich dla każdego posiadanego konia.

Kiedy trening konia przekracza granicę nadużyć? Pomimo znacznych postępów w wiedzy naukowej na temat dobrostanu i zachowania konia, czasami nadal dochodzi do nadużyć. Często wynika to z dążenia na szczyt, połączonego z brakiem przekonania o nowych zasadach lub bezwzględnym przekonaniem, że coś jest w porządku, „ponieważ zawsze tak się robiło”. Jeśli jednak naukowcy, federacje i właściciele zjednoczą się w świadomości i proaktywnych wysiłkach, dodają, możemy mieć nadzieję na bezpieczniejszą, milszą przyszłość dla naszych koni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *