pies boi się
Psy

Czego boją się psy? Jak im pomóc? Najczęstsze lęki i fobie psów.

Wiele psów cierpi na lęki i fobie. Mogą one mieć różne przyczyny, w tym brak wczesnej socjalizacji lub negatywne doświadczenia z przeszłości. Istnieje wiele kroków, które możesz podjąć, aby pomóc swojemu psu uporać się z jego strachami. Czy Twój pies się boi? Czy ustaliłeś dlaczego? Dowiedz się o niektórych z najczęstszych lęków i fobii psów, abyś mógł pomóc swojemu psiakowi.

Strach kontra fobia

Strach to mechanizm obronny i nie jest czymś, co musimy całkowicie wyeliminować. Wilki i inne dzikie psowate polegają na strachu, aby pozostać przy życiu. Jednak, gdy strachliwość stanowi zagrożenie dla samego psa lub innych członków rodziny, musimy interweniować.

Psy wyrażają strach na kilka sposobów. Mogą się trząść, skomleć, szczekać, kulić, ukrywać, a nawet wykazywać oznaki reaktywności strachu, co często myli się z agresją. Skąd więc wiedzieć, kiedy strach Twojego psa stał się fobią?

Fobia to intensywny i uporczywy strach, który pojawia się, gdy pies staje w obliczu czegoś, co może wydawać się groźne, na przykład burzy. Niektóre psy mogą to nawet przewidzieć. Podobnie jak w przypadku ludzi, którzy mają fobie, ten strach wykracza poza racjonalną reakcję.

Fobie to wynik wcześniejszego doświadczenia. Czasami – powtarzających się doświadczeń, ale w przypadku psów wystarczy jedno doświadczenie, aby utrwalić przerażającą reakcję w fobię. Zwierzęta nie rozumieją, czym jest grzmot i nie możemy im tego wyjaśnić. Ludzie jednak mogą mieć fobie, nawet jeśli rozumieją różne rzeczy. Fobie są irracjonalne i zaczynają żyć własnym życiem.

Strach przed burzą z piorunami

Astrafobia to bardzo powszechna fobia u psów. Stopień tego strachu może się różnić w zależności od psa. Niektóre mogą po prostu odczuwać lekki lęk przed piorunami. W takim przypadku pies może lekko drżeć lub możesz zauważyć oklapnięte uszy, szeroko otwarte oczy i podwinięty ogon. Inne psy mogą mieć silniejszą fobię, która prowadzi do ukrywania się, zachowań destrukcyjnych, a nawet utraty kontroli nad pęcherzem.

Psy z astrafobią mogą, ale nie muszą bać się innych głośnych dźwięków. Wiele psów ma ogólną fobię hałasu. Stają się przestraszeni, gdy słyszą grzmoty, fajerwerki, głośną muzykę, ciężarówki jadące drogą i tak dalej.

Strach przed fajerwerkami

Inna powszechna fobia psów to strach przed fajerwerkami. Podobnie jak strach przed burzami, głośne i nieprzewidywalne dźwięki oraz pokazy świetlne fajerwerków sprawiają, że wiele psów drży ze strachu. Ten strach może nawet spowodować, że pies ucieknie i zgubi się.

W przypadku niektórych psów powolne przyzwyczajanie się do dźwięku fajerwerków może wyeliminować fobię. W innych przypadkach może być konieczne zastosowanie technik zarządzania stresem. Psy z silną fobią przed fajerwerkami mogą wymagać podania leków przeciwlękowych lub uspokajających.

Strach przed samotnością (lęk separacyjny)

pies się boi
Photo by Mike Burke on Unsplash

Lęk przed byciem pozostawionym samemu w domu określamy jako lęk separacyjny. Pies, który boi się rozłąki, wykazuje destrukcyjne zachowania, gdy tylko jego opiekunowie opuszczają dom. Inne objawy to nadmierne szczekanie i próby ucieczki z domu.

Zmiana w zachowaniu i nawykach opiekuna psa może pomóc złagodzić jego obawy. Po prostu zachowując spokój przed wyjściem i po powrocie, opiekunowie psów mogą złagodzić część niepokoju psa. Odczulanie, proces powolnego przyzwyczajania psa do zostawania samemu w domu, może być korzystne dla psów cierpiących na lęk separacyjny.

Jeśli lęk separacyjny jest poważny, uzasadnione może być podanie zwierzęciu przypisanych przez weterynarza leków.

Strach przed weterynarzem

Pies często boi się pójścia do weterynarza. Pierwsza ekspozycja psa na wizytę u weterynarza zwykle wiąże się z dziwnymi zapachami, obchodzeniem się z nim w nowy sposób, krępowaniem go i szczepieniami. Nic dziwnego, że psy mogą łatwo bać się wizyty u weterynarza.

Jeśli nie ma innych fobii, lęk przed weterynarzem można rozwiązać po prostu przyprowadzając psa do weterynarza na kilka wizyt towarzyskich, które nie wymagają badania. Oferuj wiele pochwał i smakołyków, jeśli Twój pies zachowa spokój.

Strach przed jazdą samochodem

Niektóre psy boją się jeździć samochodem. Ten lęk często spowoduje brakiem wczesnej ekspozycji na przejażdżki samochodem. Może się również rozwinąć po negatywnych doświadczeniach z podróżą samochodem, takich jak jazda ze schroniska, czy wyjazd na wizytę do lekarza weterynarii.

Możesz przezwyciężyć strach psa przed jazdą samochodem, używając smakołyków i pochwał, aby powoli zwabić psa do samochodu, a następnie powoli przejść do jazdy. Upewnij się, że cel podróży to miejsce kojarzące się z czymś szczęśliwym, np. do parku dla psów lub na spacer i niezbyt daleko.

Strach przed wchodzeniem i schodzeniem po schodach

Opiekun psa może nie zdawać sobie sprawy, że jego pies boi się wchodzić i schodzić po schodach, dopóki jego pies nie zrobi przerw, gdy zbliża się do stopni. Ta fobia jest prawie zawsze spowodowana brakiem wczesnej socjalizacji i ekspozycji.

Niektóre psy mogą przezwyciężyć ten lęk, jeśli zamienisz wchodzenie i schodzenie po schodach w grę. Inne psy mogą potrzebować nauczyć się poruszać po schodach, dosłownie, krok po kroku. Zajmie to trochę czasu i będzie wymagało pozytywnego wspierania.

Starsze psy mogą niechętnie korzystać ze schodów, jeśli mają zapalenie stawów lub inne problemy z poruszaniem się, więc należy wykluczyć problemy medyczne związane z tym zachowaniem. Jeśli pies miał w przeszłości poważny upadek ze schodów, może to być również przyczyną lęku.

Strach przed mężczyznami

Część ludzi może być zaskoczona, gdy dowiadują się, że psy dość często boją się mężczyzn. W niektórych przypadkach lęk ten może wynikać z negatywnych doświadczeń – agresywnych zachowań mężczyzny. Jednak częściej to spowodowane brakiem socjalizacji. Psy, które nie spędzały dużo czasu z mężczyznami, mogą obawiać się głębszego głosu, większej budowy ciała, a nawet zarostu.

Psy, które boją się mężczyzn, powinny być powoli i w sposób niezagrażający przyzwyczajane do obecności mężczyzn. Pamiętaj, że bojaźliwy pies może warczeć lub gryźć kogoś w wyniku tego strachu. Ostrożnie i z dystansu wystawiaj psa na kontakt z mężczyznami. Upewnij się, że mężczyźni wiedzą, aby nie nawiązywać kontaktu wzrokowego ani nie próbować zbliżać się do psa. Przezwyciężenie tego strachu może zająć Twojemu psu trochę czasu.

Strach przed nieznajomymi

Strach przed obcymi jest podobny do strachu przed mężczyznami, ale w tym przypadku pies może bać się każdego, kogo nie zna. Może to być trudny problem do przezwyciężenia, ponieważ niemożliwe jest nauczenie psa, aby akceptował każdą możliwą nową osobę. Ważne, aby pozwolić psu na kontakt z nowymi ludźmi w swoim czasie. Zmuszanie przestraszonego psa do zaakceptowania nieznajomego może skłonić psa do agresji.

Strach przed dziećmi

pies się boi
Photo by mali desha on Unsplash

Pies boi się dzieci z kilku powodów. Najczęściej jest to spowodowane brakiem wczesnej ekspozycji na dzieci. Wiele osób adoptuje psy, zanim zostanie rodzicami i pies może nie mieć możliwości nawiązywania z nimi kontaktów towarzyskich. Postaraj się, aby Twój pies miał kontakt z dziećmi w każdym wieku, począwszy od szczenięcia.

Psy bojące się dzieci mogły mieć z nimi negatywne doświadczenia. Podczas gdy intencje dziecka mogą być dobre, pies może interpretować tę chęć wyrażania uczuć jako zagrożenie. Niektóre psy mogą nie rozumieć odgłosów dziecka, nieskoordynowanych ruchów lub ich niewielkich rozmiarów. Opiekunowie psów, którzy mają do czynienia z psem z lękiem przed dziećmi, powinni skonsultować się z trenerem psów lub behawiorystą, aby zająć się tą fobią.

Strach przed określonymi przedmiotami

Niektóre psy obawiają się konkretnego przedmiotu: odkurzacza, świątecznych dekoracji, dziecięcej zabawki, sprzętu budowlanego i nie tylko. Bardzo często ten rodzaj strachu nie jest wielkim problemem, ponieważ wiele obiektów można po prostu przesunąć poza zasięg wzroku.

W niektórych przypadkach może to być jednak problematyczne. Na przykład, jeśli Twój pies nie chce przejść obok pomnika lub jeśli za każdym razem, gdy musisz odkurzyć dywan, zamienia się w drżącą, pełną niepokoju kulkę. W takim przypadku może być konieczne powolne zapoznanie psa z przedmiotami, których się boi, w pozytywny, radosny sposób.

Radzenie sobie ze strachliwym psem

Życie z bojaźliwym psem może być stresujące i frustrujące. Leczenie fobii wymaga cierpliwości, czasu i konsekwencji. Może się to wydawać niemożliwe, zwłaszcza gdy nadmierne szczekanie złości sąsiadów. Być może najbardziej stresującym elementem jest ryzyko przypadkowego ugryzienia przez przestraszonego psa lub sytuacja, w której może on wybiec na ulicę.

Na szczęście są kroki, które opiekunowie zwierząt mogą podjąć, aby pomóc swoim psom radzić sobie z fobiami, zaczynając od jak najszybszej wizyty u weterynarza. Fobie mogą się z czasem nasilać i rzadko ustępują samoistnie. W niektórych przypadkach mogą nawet prowadzić do nowych fobii, więc im szybciej podejmiesz działania, tym lepiej.

Częste błędy opiekunów

Jedną z rzeczy, które ludzie robią przez cały czas, to mówienie rzeczy takich jak „dobry pies” podczas stresujących sytuacji. To może w rzeczywistości wzmocnić strachliwość, ponieważ opiekun nagradza psa za dobre zachowywanie się w strachu. Dużo lepiej niż nagradzanie i poklepywanie psa działa spokojne położenie na nim ręki, ponieważ uspokaja.

Niektóre psy uczą się nawet przewidywać stresującą sytuację, gdy słyszą słowa takie jak „w porządku”, ponieważ przyzwyczaiły się do kojarzenia tych słów ze stresującym wydarzeniem, na przykład pójściem do weterynarza.

Gdy pies się boi – podsumowanie

Weterynarze i certyfikowani behawioryści zwierzęcy polecają techniki zamiany zachowania. Techniki, takie jak systematyczne odczulanie, pomagają psom radzić sobie z ich strachem lub fobią. Dostępne są także leki łagodzące stres, jednak większość terapii lekowych działa najlepiej w połączeniu z modyfikacją zachowania i nie jest natychmiastowym lekarstwem.

Zawsze porozmawiaj ze swoim weterynarzem przed podaniem jakiegokolwiek leku swojemu psu. Chociaż istnieje kilka kategorii leków, które mogą złagodzić stres u psów, to ​​celem tych leków jest zminimalizowanie fobii do strachu, a nie wyleczenie zwierzęcia. Kusząca jest myśl, że możemy rozwiązać lęki naszych psów za pomocą samych leków, ale podobnie jak w przypadku ludzi, radzenie sobie ze strachem u psów jest skomplikowane. Każdy pies jest wyjątkowy. To, co działa na jednego psa, może nie działać na innego i często potrzeba trochę eksperymentów, aby dowiedzieć się, jaki plan działania będzie najlepszy dla Twojego zwierzaka.

Ważna rzecz do zapamiętania to, że jest nadzieja. Lęki u psów to powszechne zjawisko i nie jesteś sam, aby sobie z tym poradzić.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *