Categories: Słownik pojęć

Autor: weronika

Podziel się:

Categories: Słownik pojęć

Autor: weronika

Podziel się:
pies w kagańcu


Kaganiec

Gdzie ma zastosowanie kaganiec?

Zazwyczaj bywa tak, że psy niechętnie chcą nosić kaganiec. Jednak uważa się, że każdy pies powinien być zapoznany z kagańcem, niezależnie od jego uczuć i poziomu agresji. Tak, aby założenie go nie powodowało niepotrzebnego stresu u czworonoga i agresji. Kagańca nie potrzebujemy tylko w sytuacjach, gdzie nasz pupil jest agresywny w stosunku do innych psów. Jest niezbędny do transportu publicznego oraz może być przydatny u weterynarza.

Jeśli chcesz zobaczyć gdzie pies powinien mieć kaganiec wejdź tutaj: 4 sytuacje, w których pies powinien mieć kaganiec

Jaki kaganiec powinniśmy wybrać?

Na rynku mamy naprawdę szeroki wybór różnego rodzaju kagańców oraz możliwość wykonania spersonalizowanego kagańca. W sklepach zoologicznych stacjonarnych, jak i internetowych możemy znaleźć kagańce, materiałowe, plastikowe, metalowe lub skórzane. Dużą popularnością cieszą się kagańce wykonane z materiału, ponieważ uważa się, że ich miękka tkanina, nie sprawia dyskomfortu pupilowi. Jednak w praktyce nie okazuje się to zbyt dobrym rozwiązaniem, szczególnie podczas letnich upałów.

Pies podczas dyszenia ma możliwość obniżenia temperatury ciała, a założony mu materiałowy kaganiec na pewno w tym mu nie pomoże, a wręcz przeciwnie może mu zaszkodzić. Dlatego kagańce materiałowe głównie dobrze sprawdzają się np. na wizycie u weterynarza, taki kaganiec nie powoduje zbyt dużego dyskomfortu dla psa, a usprawni pracę weterynarza i zabezpieczy go przed pogryzieniem. Większość świadomych już właścicieli na temat kagańca wybiera metalowe lub plastikowe „kosze”. Dają one swobodną możliwość dyszenia oraz zapewniają spory komfort, są też łatwiejsze w czyszczeniu. Jednak takie nie nadają się do każdych psów pod względem rozmiaru.

Może zastanawiasz się jakie szelki wybrać dla swojego psa? Sprawdź to: w naszym artykule jakie szelki dla psa?

Czy rozmiar kagańca ma znaczenie?

Przede wszystkim przy wyborze odpowiedniego kagańca powinniśmy się kierować rozmiarem. Rozmiar powinien być tak dobrany, aby pies miał możliwość szerokiego otworzenia pyska, by mógł swobodnie dyszeć. Kaganiec nie powinien dotykać nosa psa ani nachodzić na oczy. Najważniejsze wymiary, jakie musimy znać to długość kufy, szerokość od nosa do brody otwartego pyska pupila. Coraz częściej spotykamy się z tym że producenci proponują nam rozmiar adekwatny do rasy psa, lecz jednak powinno się to sprawdzić. Nie każdy pies w danej rasie ma te same wymiary. Można również wybrać się do stacjonarnego sklepu, aby przymierzyć kaganiec psu.

Jak oswoić psa z kagańcem?

Aby ograniczyć stres i nieprzyjemne uczucie psu, jak i również nam, najlepiej oswoić i zapoznać psa z kagańcem. Nawet jeśli używamy go tylko przy wizycie u weterynarza. Najczęściej używaną metodą jest nagradzanie psa. Cały proces oswajania powinien być systematyczny i rozłożony na kilkanaście dni.

Etapy oswajania psa z kagańcem

I etap Jest to wstępny etap, który świetnie się sprawdzi przy bardzo lękliwych psach. Kładziemy kaganiec, a wokół niego rozsypujemy karmę. Ma to pomóc psu z zapoznaniem się z kagańcem i uświadomieniem go, że nie jest to nic strasznego.


II etap Zbliżamy kaganiec do psa i przykładamy go do futra, nagradzamy psa, jeśli zachował spokój. Czyli spokojnie siedzi lub stoi, nie warczy ani nie ucieka. Z czasem staramy się, aby zapiąć pasek na psim karku. Jeszcze nie zakładamy go na pyszczek, ale z takim wiszącym na szyi kagańcu próbujemy wykonać kilka spacerów.


III etap Do kagańca wsypujemy ulubione smakołyki pupila lub smarujemy go od wewnątrz np. pasztetem. Pies ma za zadanie włożyć pysk do środka, na początek kaganiec może znajdować się na podłodze, następnie w ręce właściciela. Z czasem wydłużamy czas, w którym pies ma pyszczek w kagańcu, poprzez dorzucanie smakołyków. Na końcu staramy się zapiąć kaganiec psu.


Należy pamiętać, że psy lękliwe, wycofane lub po przejściach będą potrzebować więcej czasu na oswojenie się z kagańcem. Trzeba uważnie obserwować swojego czworonoga i zapewnić mu odpowiedni czas do zapoznania się z kagańcem.

Kaganiec nie powinien być dla psa rzeczą, która budzi w nim stres, lęk i dyskomfort. Szczególnie, wtedy gdy zakładanie go wymaga częstszego zastosowania niż raz na jakiś czas podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Temat kagańca wymaga trochę poświecenia, aby wybrać odpowiedni, a następnie oswoić psa i pokazać mu, że noszenie go nie musi wywoływać u niego żadnego stresu.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie

  • Hodowla zwierząt wiąże się z dużą odpowiedzialnością i sporymi kosztami wstępnymi. Hodowca musi być miłośnikiem zwierząt i oddać się temu w 100%.

    Przeczytaj całość
  • Zabieg sterylizacji w ciągu ostatnich lat stał się bardziej powszechny. Coraz chętniej decydują się na niego właściciele zwierząt.

    Przeczytaj całość
  • Dowiedz się, jak przebiega cieczka u samicy psa. Zdobądź wartościowe informacje, które pozwolą ci zaopiekować się twoim zwierzakiem jak najlepiej podczas tego okresu.

    Przeczytaj całość
  • Nie wiesz jaką zabawkę wybrać dla swojego pupila? A twój psiak bardzo lubi się bawić, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

    Przeczytaj całość