Categories: Artykuły

Autor: Aleksandra Boniecka

Podziel się:

Categories: Artykuły

Autor: Aleksandra Boniecka

Podziel się:

Widzieliście kiedyś, jak śpi koń? Robi to zwykle na stojąco! Taką samą postawę przyjmuje, kiedy odpoczywa. Można się w takim razie zastanawiać w ogóle czy koń się kładzie. Owszem, można go czasami przyłapać na leżeniu, chociaż nie jest to naturalna, częsta dla niego pozycja. Należy konia obserwować, bo zbyt częste leżenie może być powodem jego problemów zdrowotnych!


Artykuł powstał we współpracy ze sklepem jeździeckim Stipl.


Źrebięta dużo czasu spędzają leżąc, stare i zmęczone konie też często można spotkać w takiej pozycji. Czy koń się kładzie, jeżeli jest w pełni sił i zdolności ruchowych? Bardzo rzadko, konie są zwykle w pełnej gotowości i większość czasu spędzają na stojąco. Przyjrzyjcie się kiedyś temu, jak wygląda koń, który podnosi się z leżenia. Najpierw w ruch idą przednie nogi, dopiero później unosi resztę ciała. Wynika to z przebiegu ewolucji, konie wypracowały sobie taką technikę wstawania, aby móc szybko uciec przed zagrożeniem. Dlatego można zauważyć konia leżącego w momencie, dopiero gdy czuje się on bezpiecznie i swobodnie.

Drugim powodem dla którego, możemy bardzo rzadko zobaczyć leżącego konia, jest to, że pozycja boczna jest dla nich zazwyczaj zwyczajnie niekomfortowa. Wynika to z tego, że koniom może przeszkadzać wzajemny nacisk mięśni i organów wewnętrznych.

Czy koń się kładzie w trakcie snu?

Konie czerpią energię na stojąco, aby zapaść w sen nie potrzebują się kłaść. Pozwala im na to układ ustaleniowy konia, dzięki któremu nie tracą energii mięśniowej w trakcie snu.

Układ ustaleniowy to zespół różnych elementów, takich jak ścięgna, więzadła czy też powięzi. Zadaniem tego aparatu jest zastąpienie pracy mięśnia, więc blokuje on poszczególne stawy i utrzymuje konia w ustalonej, stojącej pozycji. U koni można wyróżnić dwa układy ustaleniowe – przedni (kończyny piersiowej) oraz tylny (kończyny miedniczej). Układ wspierający pracę tylnych nóg konia jest słabszy, dlatego podczas snu koń wspiera się przede wszystkim na nogach przednich oraz jednej tylnej, którą zmienia co jakiś czas. Wygląda to w ten sposób, że koń, który śpi lub odpoczywa, odstawia jedną z nóg tylnych na puszce kopytowej, dzięki czemu nie jest ona obciążona ciężarem organizmu. Kiedy noga wspierająca się zmęczy, następuje zmiana.

Czy koń się kładzie, kiedy jest bardzo zmęczony? Istnieje taka możliwość, ponieważ pełny relaks uzyska właśnie w pozycji leżącej. Jednak, żeby koń się na to zdecydował musi mieć poczucie pełnego bezpieczeństwa.  Leżący koń, który znajduje się wśród innych zwierząt, będzie w trakcie ciągłej gotowości, by się podnieść.

Czy koń się kładzie?

Jaką pozycje przyjmuje koń, kiedy jest chory?

Właściciele koni muszą się wykazywać dużą spostrzegawczością i troską w stosunku do swoich podopiecznych. Konie to zwierzęta bardzo wrażliwe i należy o nie szczególnie mocno dbać. Wiele osób pyta się często o to, czy koń się kładzie, kiedy jest chory. Nie jest to regułą, ale rzeczywiście – jeżeli możemy zauważyć konia częściej niż zwykle w pozycji leżącej, powinna to  być dla nas ważna informacja. Warto się wtedy lepiej przyjrzeć zwierzęciu.

Jak określić czy koń się kładzie zbyt często? Nie ma na to określonego wzoru, każdy koń jest inny – jedne leżą częściej, inne rzadziej. Należy poddać analizie wcześniejsze zachowanie konia i skonfrontować z aktualnym stanem. W ewentualnym wypadku można również porównać czas leżenia konia z innymi zwierzętami ze stajni. Jeśli zauważysz coś niepokojącego – koniecznie zgłoś się do specjalisty. On zbada zwierzę pod różnymi kątami, ponieważ przyczyny mogą leżeć w wielu układach organizmu – oddechowym, mięśniowym, sercowym, pokarmowym, nawet neurologicznym.

Zbyt częste leżenie konia może oznaczać przeróżne problemy zdrowotne, dlatego konieczna jest analiza specjalisty. Jak zawsze stanowczo odradzamy zabawę w samodzielne stawianie diagnozy, to skrajna nieodpowiedzialność, która naraża zwierzę na utratę zdrowia i życia. Koń, który się kładzie częściej niż zwykle może mieć problemy z kolkami lub bólami mięśni. Często zdarza się również, że jest to oznaka anemii lub ochwatu. Profesjonalista po przeprowadzeniu odpowiedniego badania zaleci specjalistyczny proces leczenia, który pomoże przywrócić konia do zdrowia.

O kolce u konia i o tym, co robić gdy się pojawi przeczytasz tutaj.

Może się zdarzyć też tak, że koń zwyczajnie ma problem ze wstawaniem, ale nie będzie to wynikało z problemów zdrowotnych. Zdarza się to w takich sytuacjach, jak zbyt ciasny boks albo śliska podłoga w pomieszczeniu. Wówczas możemy samodzielnie pomóc zwierzęciu poprzez zwiększenie przestrzeni lub wsparcie kopyt konia odpowiednim materiałem, aby się nie ślizgał po powierzchni. Uwaga! Należy być przy tym bardzo ostrożnym, ponieważ konie jako nieufne zwierzęta, mogą się przestraszyć i próbować chronić poprzez kopnięcie osoby obwiązującej im kopyta.

Już wiesz czy koń się kładzie podczas snu i choroby oraz kiedy leży najchętniej. Wiesz również, że czasem leżenie u konia może być spowodowane chorobą. Pamiętaj o stałej obserwacji konia – wówczas lepiej będzie Ci poznać jego nawyki i potrzeby!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie

  • Czasami opiekunowie i hodowcy węży chcą wiedzieć, jak określić płeć swojego węża. Problem polega na tym, że ustalenie, czy wąż jest samcem czy samicą, nie jest tak proste, jak u wielu innych zwierząt. Na zewnątrz samice i samce wężów wyglądają podobnie. Jednak przy odrobinie doświadczenia istnieją sposoby na odróżnienie tych dwóch płci. Poniższe metody określania […]

    Przeczytaj całość
  • Jeśli Twój zwierzak spędza dużo czasu na zewnątrz, kontrola jego ciała w poszukiwaniu kleszczy powinna być częścią codziennej rutyny. Usunięcie kleszcza z ciała kota czy psa nie należy do najprzyjemniejszych czynności, ale ważne jest, aby zrobić to szybko i poprawnie. W tym artykule dowiesz się, jak bezpiecznie usunąć kleszcza z ciała zwierzaka oraz poznasz najczęściej […]

    Przeczytaj całość
  • Dobrze dobrana karma dla kota jest kluczowa w jego odżywianiu. To poprzez pokarm dostarczamy naszemu kotu nie zbędnych składników, potrzebnych do codziennego funkcjonowania

    Przeczytaj całość
  • Karmienie rybek jest zależne od wielu czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę, dobierając proces podawania pokarmu.

    Przeczytaj całość