Categories: Artykuły

Autor: Aleksandra Boniecka

Podziel się:

Categories: Artykuły

Autor: Aleksandra Boniecka

Podziel się:

Coraz częściej spotykamy się z pytaniami o to, czy króliki śpią, ze strony ich właścicieli. To pytanie jest dość zasadne, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że królika bardzo trudno znaleźć z zamkniętymi oczami. Wynika to z bardzo zaskakującego faktu, że wiele królików śpi… z otwartymi oczami!

Czy króliki śpią? Owszem i to całkiem dużo, jak na tak drobne zwierzątka. Zdrowy, nie poddany stresowi królik w przeciągu dwudziestu czterech godzin będzie potrzebował mniej więcej takiej samej dawki snu, co człowiek, czyli ok. 6-8 godzin. Oczywiście, wśród królików, tak samo jak w przypadku ludzi, znajdą się takie osobniki, które będą spać nawet 12 godzin! Jeśli królik jest zestresowany lub chory, zwykle śpi krócej. To powinno zastanowić właścicieli pupila.

Króliki najchętniej śpią w grupkach, więc jeżeli masz więcej niż jednego zwierzaka, pozwól im przebywać razem. Lubią one nie tylko bawić się i jeść razem, ale również właśnie spać.

Czy króliki śpią w nocy?

Właściciele królików często skarżą się na to, że ich zwierzęta nie przesypiają nocy, a oni martwią się o ich zdrowie. Rzeczywiście, króliki zwykle nie śpią w nocy. Króliki, mimo że śpią mniej więcej tyle samo godzin, co my, to zupełnie inaczej rozkładają swój cykl. Przede wszystkim króliki śpią dużo, ale często. Zwykle ich sen jest rozłożony w ciągu doby na kilka krótszych drzemek. Co ważne, króliki najaktywniejsze są rano oraz o  zmierzchu, co powoduje nieprzesypianie przez nich nocy. Czy właścicieli powinno to martwić? Zupełnie nie, ponieważ króliki zwykle śpią w ciągu dnia. Są jednak bardzo czujnymi zwierzętami i łatwo się wybudzają, dlatego ich czas fazy snu jest znacznie krótszy.

Czy króliki śpią z otwartymi oczami?

Skoro króliki nie śpią w ciągu nocy, to powinny w ciągu dnia. Jednak nawet wtedy trudno jest znaleźć królika zwiniętego w kłębek, z zamkniętymi słodko oczami. Dlaczego? Tak jak już wspominaliśmy, króliki to bardzo czujne zwierzęta i śpią z otwartymi oczami. W sieci można znaleźć nagrania, jak królik przysypia z oczami wielkimi jak pięciozłotówki.

Czy to powinno martwić właścicieli? Niektóre króliki po prostu tak mają i nie sposób ich odzwyczaić od tego nawyku, ale bardzo często otwarte oczy u królika oznaczają strach, niepewność i brak komfortu. Z tego względu z otwartymi oczami śpią króliki, które dopiero co pojawiły się w nowym otoczeniu, zmieniły siedlisko lub pojawiło się obok nich nowe, nieznane wcześniej zwierzę.

Jak rozpoznać, czy króliki śpią?

Skoro królik zasypia z otwartymi oczami, co może wskazywać na to, że śpi? Są ku temu proste wyznaczniki. Przede wszystkim zwyczajowa aktywność królika wycisza się – nie poruszają się gałki oczne ani nos, zwalnia również ich oddech. Pod uwagę warto wziąć również pozycję królika – jeśli śpi, bardzo często przybiera pozycję boczną lub leży przodem.

Co zrobić, żeby królik czuł się bezpieczniej?

Wiele osób martwi to, że króliki śpią z otwartymi oczami. Pod kątem zdrowotnym nie jest to groźne – króliki mają tak zwaną trzecią powiekę, czyli cienką, przezroczystą błonę na oku. Chroni ona gałki oczne królika i odpowiednio je nawilża, nawet wtedy, gdy nie mruga. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy króliki śpią z otwartymi oczami ze względów stresowych. Zwierzę pozostaje w trakcie czuwania, by być bardziej bezpiecznymi i kontrolować środowisko wokół siebie. Jako właściciel/ka królika warto zadbać, by poczuł się w nowym otoczeniu bardziej komfortowo, być może to pozwoli mu spać z zamkniętymi oczyma.

czy króliki śpią

Przede wszystkim pomóż królikowi zapoznać się z nowym otoczeniem, powoli dozuj mu nowe doznania i nie zostawiaj go samego z jego odczuciami. Stwórz dla niego ciepłą, wygodną przestrzeń, która będzie dla niego azylem w stresowych sytuacjach. Zapewnij mu również miejsce do zabawy, gdzie będzie mógł wyładować swoją energię. Królik w małej przestrzeni zwykle nie czuje się komfortowo, a jego poziom stresu się zwiększa. Zwierzę powinno mieć możliwość swobodnego poruszania się, rozciągania, skakania. Zadbaj również o stały dostęp do wody i dietę dla królika – odpowiednio zrównoważone, bogate w zboża i witaminy posiłki będą wsparciem dla Twojego królika.

Jednak jedną z najważniejszych wskazówek dla właścicieli królików będzie na pewno to, by być dla niego cierpliwym, troskliwym partnerem. To zwierzę, jak każde inne, potrzebuje empatii i zrozumienia. Nowe miejsce jest stresujące, ponieważ jest pełne tajemnic – królik musi się zapoznać nie tylko z nowym widokiem, ale również z nowymi odgłosami i zapachami. Pomagaj mu powoli przystosowywać się do tych zmian, być może już niedługo będzie spał spokojnie z zamkniętymi oczami.

Szukasz innych ciekawych artykułów? Zajrzyj na naszą stronę deor.pl !

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie

  • Czasami opiekunowie i hodowcy węży chcą wiedzieć, jak określić płeć swojego węża. Problem polega na tym, że ustalenie, czy wąż jest samcem czy samicą, nie jest tak proste, jak u wielu innych zwierząt. Na zewnątrz samice i samce wężów wyglądają podobnie. Jednak przy odrobinie doświadczenia istnieją sposoby na odróżnienie tych dwóch płci. Poniższe metody określania […]

    Przeczytaj całość
  • Jeśli Twój zwierzak spędza dużo czasu na zewnątrz, kontrola jego ciała w poszukiwaniu kleszczy powinna być częścią codziennej rutyny. Usunięcie kleszcza z ciała kota czy psa nie należy do najprzyjemniejszych czynności, ale ważne jest, aby zrobić to szybko i poprawnie. W tym artykule dowiesz się, jak bezpiecznie usunąć kleszcza z ciała zwierzaka oraz poznasz najczęściej […]

    Przeczytaj całość
  • Dobrze dobrana karma dla kota jest kluczowa w jego odżywianiu. To poprzez pokarm dostarczamy naszemu kotu nie zbędnych składników, potrzebnych do codziennego funkcjonowania

    Przeczytaj całość
  • Karmienie rybek jest zależne od wielu czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę, dobierając proces podawania pokarmu.

    Przeczytaj całość