Categories: Artykuły

Autor: Agnieszka Grzegorek

Podziel się:

Categories: Artykuły

Autor: Agnieszka Grzegorek

Podziel się:
Fryzjer dla psa - kiedy warto

Mycie, szczotkowanie, przycinanie, trymowanie, pielęgnacja uszu i pazurów… To tylko część zadań, jakie wykonuje fryzjer dla psa! Kiedy warto udać się na wizytę w salonie piękności ze swoim czworonogiem? Jak przygotować go do tego wydarzenia? I co najważniejsze – czy twój pies na pewno potrzebuje takich atrakcji?

Jeszcze kilkanaście lat temu salony piękności dla psów wydawały się fanaberią bogatych miłośników niewielkich ras. Dziś nikogo już nie dziwi, że właściciele decydują się na wizytę u groomera nie tylko wtedy, gdy chcą zaprezentować podopiecznego na wystawie. Jakie rasy wymagają podcinania i trymowania, czym cechuje się dobry fryzjer dla psa, kiedy warto wybrać się na pierwszą wizytę ze szczeniakiem? Odpowiedzi poniżej!

Które rasy wymagają regularnych wizyt u groomera? 

Decydując się na psa z hodowli, warto dokładnie sprawdzić, jakie wymagania ma dana rasa. Odpowiednia pielęgnacja sierści i skóry naszego pupila jest bardzo ważnym elementem jego dobrostanu! Większość ras krótkowłosych nie wymaga podcinania ani trymowania sierści, należą do nich m.in. wyżły, mopsy, buldogi czy labladory. Włosy tych psiaków nie rosną ponad określoną genami długość, strzyżenie ich więc mija się z celem. Czy w takim razie wizyta w psim salonie jest dla tych ras niewskazana? Niekoniecznie – dobry groomer pomoże nam w takich czynnościach jak obcinanie pazurów czy likwidacja uporczywych kołtunów. Profesjonalne wyczesywanie pomoże także w momencie sezonowej zmiany sierści – każdy właściciel psa wie, ile włosów potrafi „wyjść” z czworonoga po zimie!

Regularne strzyżenie zaleca się u ras, u których włos stale rośnie. Przemawiają za tym nie tylko kwestie estetyczne, ale i zdrowotne. Utrzymanie włosa na odpowiedniej dla danego czworonoga długości korzystnie wpływa na procesy termoregulacji i kondycję skóry. Przyjmuje się, że dla większości psów optymalna długość włosów to 2-4 cm.

Jakie rasy wymagają wizyt u fryzjera?

  • shih tzu
  • yorkshire terrier
  • pudel – miniaturowy, średni, toy
  • maltańczyk
  • boltończyk 
  • szpic miniaturowy
  • chiński grzywacz
  • szpic niemiecki – mały i duży
  • owczarek francuski briard
  • polski owczarek nizinny
  • silky terrier
  • lowchen 
  • seter

Właściciele tych ras powinni mieć na stałe wpisane w terminarz hasło: fryzjer dla psa. Kiedy warto udać się na wizytę? Co do zasady wtedy, gdy włos pupila jest dłuższy, niż 4 cm lub gdy grzywa zaczyna ograniczać pole widzenia. Dla większości psiaków wizyty co 2-3 miesiące są zupełnie wystarczające. Pierwsze strzyżenie u większości ras powinno odbyć się między 4 a 6 miesiącem życia. 

Fryzjer dla psa - kiedy warto

Czym cechuje się dobry fryzjer dla psa? 

Zawód psiego groomera nie ma absolutnie nic wspólnego z ludzkim fryzjerem! Nie można więc porównywać cen, jakie sam zostawiasz u barbera do tych, które przyjdzie ci zapłacić za pielęgnację swojego pupila. Doświadczenie, wiedza i czas specjalisty są warte naprawdę sporych pieniędzy, które po prostu trzeba wkalkulować w koszta posiadania psiego przyjaciela. 

Dobry groomer to przede wszystkim osoba spokojna, cierpliwa i delikatna, a przy tym – stanowcza, zdecydowana i zaradna. Musi mieć wiedzę z zakresu pielęgnacji sierści i skóry swoich podopiecznych, ale także potrafić rozpoznać objawy dermatoz, pasożytów i innych chorób. Oprócz tego – co równie ważne! – psi fryzjer powinien znać się na behawiorze zwierząt, umieć radzić sobie z ich stresem i zniecierpliwieniem. Jak widać, to bardzo trudna i odpowiedzialna praca! 

Pierwsza wizyta powinna zacząć się od dokładnego wywiadu. Fryzjer musi poznać swojego klienta i zdobyć jego zaufanie. Naturalne są więc pytania o stan zdrowia psa, przebyte choroby oraz charakter czworonoga. Wszelkie objawy agresji i inne zaburzenia zachowania powinieneś bezwzględnie zgłosić groomerowi! Dzięki takim informacjom dobry fryzjer będzie wiedział, w jaki sposób zapewnić psu komfort i bezpieczeństwo w trakcie zabiegów. 

Wiemy już, jak poznać dobrego specjalistę i jakie rasy bezwzględnie wymagają przycinania włosów. Jako odpowiedzialny opiekun powinieneś przygotować swojego psiaka do pierwszej wizyty nieco wcześniej! Dla psa takie wydarzenie jest sporym stresem – nowe miejsce, obce ręce, woda, nożyczki? Brzmi strasznie, a jeśli dodamy do tego nieznane dźwięki i zapachy, możemy otrzymać zdenerwowanego, niepewnego szczeniaka, który zdecydowanie nie będzie miał ochoty na powtórkę z takiej rozrywki. Na szczęście jest kilka rzeczy, o które możesz zadbać w domu, przygotowując podopiecznego na wizytę w salonie piękności.  

Fryzjer dla psa – kiedy warto i jak zacząć przygotowywać psa do pierwszej wizyty?

Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. To przysłowie tyczy się także twojego szczeniaka! Warto zapoznawać go z zabiegami pielęgnacyjnymi już od pierwszych tygodni życia. Dzięki temu, gdy przyjdzie czas na pierwszą wizytę w profesjonalnym salonie, zabiegi wykonywane przez fryzjera nie będą dla psa stresogenne. 

Już od pierwszych dni obcowania ze swoim pupilem staraj się uczyć go zasad dobrego zachowania. Na początku wybierz szczotkę z miękkim włosiem, aby przyzwyczaić zwierzę do dotyku w różnych miejscach ciała. Pomału i spokojnie szczotkuj szczeniaka, dbając o to, aby pod żadnym pozorem w trakcie trwania tej czynności nie gryzł i nie atakował twoich rąk! Możesz odwrócić uwagę malca smakołykami lub ulubioną zabawką, aby pielęgnacja sierści kojarzyła mu się jak najlepiej. Z czasem pies powinien nauczyć się stać spokojnie podczas czesania. Gdy piesek podrośnie, zmień szczotkę na dopasowaną do rodzaju jego sierści.

Kolejnym krokiem jest oswajanie pupila z wodą. Pierwszą kąpiel szczenię może odbyć po szczepieniach ochronnych, czyli najczęściej około 3-4 miesiąca życia. Na początku możesz zamoczyć same łapki – ważne, aby nie zrazić psiaka do wody. Pamiętaj, że kąpanie drobnego szczeniaka w wielkiej wannie nie jest dobrym pomysłem. W tak dużej przestrzeni wypełnionej wodą może czuć się zagrożony. Lepszym pomysłem będzie nalanie wody do mniejszej miski. Warto także zatroszczyć się, aby jej dno nie było śliskie – brak stabilnego podłoża dodatkowo zmniejsza poczucie bezpieczeństwa.

Pamiętaj, aby wszystkie czynności związane z pielęgnacją psa wykonywać pomału i spokojnie. Zadbaj o to, aby szczenię nie było głodne ani zmęczone. W trakcie kąpieli i szczotkowania pozwól zwierzęciu powąchać wszystkie przedmioty, których będziesz używał. Unikaj wysokich i głośnych dźwięków, podniesionego tonu czy używania zbyt dużej siły. Jeśli pies jest zaniepokojony lub zniecierpliwiony, lepiej przerwać zabieg i wrócić do niego później.

Fryzjer dla psa - kiedy warto

Fryzjer dla psa – kiedy warto zafundować podopiecznemu wizytę w salonie? Czy może ona zaszkodzić twojemu pupilowi?

Dbanie o kondycję sierści twojego pupila jest tak samo ważne, jak odpowiednie żywienie czy tresura! Pomoże ci w tym fryzjer dla psa. Kiedy warto zabrać psa do salonu już wiemy, ale czy są sytuacje, w których taki luksus mógłby być dla czworonoga szkodliwy? 

Pod żadnym pozorem nie powinno się golić psów żadnej rasy ani przycinać włosów krócej niż 7 mm u ras długowłosych. Panuje mylne przekonanie, że latem psy przegrzewają się przez swoje bujne owłosienie. Nic bardziej mylnego! Sierść stanowi warstwę termoizolacyjną dla organizmu i bierze udział w procesie utrzymania optymalnej temperatury ciała. Co równie ważne – włosy chronią psa przed szkodliwym promieniowaniem UV. Na szczęście renomowany psi fryzjer z pewnością nie zaproponuje ci takiego zabiegu. Warto jednak mieć świadomość, że golenie psa może przynieść wyłącznie negatywne skutki. 

Jeśli twój pies z różnych powodów przeżył ostatnio jakąś traumę, przełóż strzyżenie na lepszy czas. Może zerwał się ze smyczy i uciekł, a może odszedł członek jego stada? Niedawno odbył się nieprzyjemny zabieg u weterynarza lub długa podróż? To silne wrażenia dla psiej psychiki. Zaleca się, aby wizyty u psiego fryzjera odbywały się w czasie, gdy zwierzę jest w ogólnym dobrostanie. Mimo dobrego przygotowania i najszczerszych chęci właściciela i usługodawcy, u większości czworonogów takie doświadczenie generuje dodatkowy stres. Zadbaj więc, aby twój pies nie doświadczał nadmiaru nieprzyjemnych sytuacji w krótkim czasie. 

Fryzjer dla psa to nie tylko luksusowa zachcianka właścicieli! Dobry specjalista pomoże w doborze kosmetyków i akcesoriów do pielęgnacji w domu oraz doradzi, jak najlepiej zatroszczyć się o sierść czworonożnego przyjaciela. Wybierz polecany salon i zatroszcz się o odpowiednie przygotowanie swojego psiaka, a na pewno polubicie się z groomerem!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie

  • Czasami opiekunowie i hodowcy węży chcą wiedzieć, jak określić płeć swojego węża. Problem polega na tym, że ustalenie, czy wąż jest samcem czy samicą, nie jest tak proste, jak u wielu innych zwierząt. Na zewnątrz samice i samce wężów wyglądają podobnie. Jednak przy odrobinie doświadczenia istnieją sposoby na odróżnienie tych dwóch płci. Poniższe metody określania […]

    Przeczytaj całość
  • Jeśli Twój zwierzak spędza dużo czasu na zewnątrz, kontrola jego ciała w poszukiwaniu kleszczy powinna być częścią codziennej rutyny. Usunięcie kleszcza z ciała kota czy psa nie należy do najprzyjemniejszych czynności, ale ważne jest, aby zrobić to szybko i poprawnie. W tym artykule dowiesz się, jak bezpiecznie usunąć kleszcza z ciała zwierzaka oraz poznasz najczęściej […]

    Przeczytaj całość
  • Dobrze dobrana karma dla kota jest kluczowa w jego odżywianiu. To poprzez pokarm dostarczamy naszemu kotu nie zbędnych składników, potrzebnych do codziennego funkcjonowania

    Przeczytaj całość
  • Karmienie rybek jest zależne od wielu czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę, dobierając proces podawania pokarmu.

    Przeczytaj całość