Categories: Artykuły

Autor: Agnieszka Grzegorek

Podziel się:

Categories: Artykuły

Autor: Agnieszka Grzegorek

Podziel się:
Jakie konie są najspokojniejsze

Konie są tak różne jak ich opiekunowie. Narowiste i temperamentne, skore do harców, potulne i ufne. W tym artykule zastanowimy się, jakie konie są najspokojniejsze. 


Artykuł powstał we współpracy ze sklepem jeździeckim Stipl.


Jeśli pytasz, jakie konie są najspokojniejsze, prawdopodobnie szukasz wierzchowca do bardzo konkretnych zadań. Hipoterapia, a może towarzysz w małym, domowym gospodarstwie agroturystycznym? Łagodny wierzchowiec przyjazny początkującym jeźdźcom? Wspólnie znajdziemy idealnego kandydata! 

Jakie konie są najspokojniejsze? 

Jakie konie są najspokojniejsze

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każdy koń jest inny, a przynależność do danej rasy to tylko jeden z czynników warunkujących jego charakter. Głównym czynnikiem mającym wpływ na zachowanie rumaka są ludzie, którzy z nim pracują. Kupując konia koniecznie dowiedz się jak najwięcej nie tylko o samym zwierzęciu, ale także o jego dotychczasowym opiekunie. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę szukając spokojnej kobyłki?

Rasa

Popularnymi końmi dla młodych jeźdźców są kuce: szetlandzkie, islandzkie i walijskie. Mają opinie flegmatycznych i spokojnych, ale leniwych i niechętnych do pracy. Nie zawsze jest to prawda – wszystko zależy od podejścia do naszego rumaka. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kucach, koniecznie zajrzyj do naszego artykułu: Kuc a koń: czy na pewno wiesz, czym się od siebie różnią? 

Rasy koni często wykorzystywanych w szkółkach i gospodarstwach agroturystycznych to m.in:

Koń małopolski

To rasa koni wyhodowanych w Polsce, która przynosi nam dumę w jeździeckim świecie. Mają wiele cech prymitywnych polskich koników, cechują się więc wytrzymałością i dobrym zdrowiem, a przy tym łagodnym usposobieniem. Są inteligentne i pracowite, cierpliwe w stosunku do dzieci i łagodne.

Mimo to doskonale spisują się w amatorskich rajdach czy skokach przez przeszkody. Mają niewygórowane wymagania żywieniowe i są łatwe w utrzymaniu.

Koń wielkopolski

To kolejna rodzima rasa polska. Wywodzi się od koni Trakeńskich, a w ich żyłach płynie też krew koni arabskich i ras półkrwi niemieckiego pochodzenia. Konie wielkopolskie są silne i wytrzymałe, dzięki czemu doskonale radzą sobie zarówno w sporcie, jak i pod uprzężą. Z reguły to zwierzęta o łagodnym usposobieniu, lubią pracę z człowiekiem i łatwo poddają się treningowi. 

Łączą w sobie cechy skocznego i szybkiego konia arabskiego oraz cierpliwego, potulnego konia jucznego. Ze względu na szeroką bazę genetyczną, konie te cieszą się dobrym zdrowiem i niskimi wymaganiami bytowymi. 

Koń śląski

Trzecia już polska rasa konia, która cieszy się dużym powodzeniem w szkółkach dla dorosłych, ale niedoświadczonych jeźdzców. To duże, ciężkie konie, które nadają się zarówno do powożenia, jak i skoków oraz jazdy rekreacyjnej. 

To idealne konie do hipoterarpii, śmiało można nazywać je łagodnymi olbrzymami. 

Hucuł

Rasa koni pochodząca z Rumunii. To małe konie, które wyjątkowo łatwo adaptują się do pracy. Dzięki temu są wszechstronnie użytkowane  do zaprzęgów, jeździectwa jak i hipoterapii. Są bardzo wytrzymałe, a na swoich grzbietach mogą dźwigać nawet 150 kilogramów. Ich wyjątkowo mocne kopyta znakomicie nadają się do jazdy w trudnym terenie.

Hucuły znane są z łagodności i opanowania, swojego opiekuna darzą zaufaniem, budują silne więzi z człowiekiem. Są łatwe w pielęgnacji, z reguły cieszą się końskim zdrowiem, żyjąc w dobrostanie nawet 30 lat.

A co z końmi gorącokrwistymi?

Zadając hodowcom pytanie, jakie konie są najspokojniejsze, z pewnością każdy odradzi ci gorącokrwiste rumaki. Rasy takie jak konie angielskie i arabskie nie są stworzone ani do pracy w gospodarstwie ani z niedoświadczonymi jeźdźcami. 

Płeć – czy ma znaczenie, jakie konie są najspokojniejsze?

Ogier, klacz, czy wałach – oto jest pytanie. Panie mają pierwszeństwo, więc od klaczy zaczniemy!

Z reguły są spokojniejsze, niż ogiery, choć może się to zmieniać w trakcie rui. Część klaczy w okresie płodnym staje się niespokojna, pobudliwa i nerwowa. Oczywiście jeśli planujemy potomstwo należy wziąć pod uwagę, że klacz w ciąży i po porodzie wymaga szczególnego traktowania i odpoczynku. Z pewnością nie jest wtedy zdolna do pracy. Mimo wszystko, większość doświadczonych jeźdźców opisuje samice jako posłuszne i cierpliwe.

Ogiery są bardzo problematyczne, zwłaszcza, jeśli chcemy wykorzystywać je np. w agroturystyce. Wymagają osobnego, wysokiego wybiegu, a jeśli jakaś klacz w stadzie ma ruję – może stać się nieposłuszny, a nawet agresywny. Kupno ogiera wiążę się ze zdecydowanie większym kosztem, są też z reguły trudniejsze w ułożeniu. 

Wykastrowany samiec wydaje się być najlepszym wyborem dla osób, które nie chcę rozmnażać koni. Szukając więc konia do zastosowań rekreacyjnych, warto rozejrzeć się właśnie za wałachem. Są tańsze od klaczy i ogierów, a hormonalne burze związane z rozrodem zupełnie je omijają. Rzecz jasna, nie każdy wałach jest odpowiedzią na pytanie, jakie konie są najspokojniejsze. Można spotkać klacz narowistą jak gorącokrwisty ogier i płodnego ogiera, potulnego jak baranek. 

Jakie konie są najspokojniejsze? – stare czy młode

Jakie konie są najspokojniejsze? Na pewno nie końskie nastolatki – one znane są raczej z chęci do zabawy, a nie potulnego spełniania poleceń. Nie oczekujmy więc, że koń liczący dwie czy cztery wiosny będzie cierpliwy i posłuszny. Ułożenie rumaka to proces długi i żmudny, a pewnych etapów nie można przeskoczyć. Podobnie, jak u ludzi – źrebaki także muszą się wyszaleć. Młode konie wymagają doświadczonych jeźdźców, którzy potrafią odpowiednio je wyszkolić.

Do rekreacji warto więc szukać koni dorosłych – minimum pięcioletnich. Pamiętajmy jednak, że niekoniecznie im starszy osobnik, tym spokojniejszy. Koń bliski emerytury może niechętnie wykonywać polecenia, szybko się męczyć i opornie reagować na polecenia jeźdźca. Kupując konia w podeszłym wieku trzeba się też liczyć z funduszem na jego leczenie, seniorzy często miewają już pewne schorzenia czy specjalistyczne wymagania żywieniowe.

Wzrost

Wielkość konia zazwyczaj nijak się ma do jego cierpliwości. Przeciętny wzrost danej rasy nie ma więc większego wpływu na to, jakie konie są najspokojniejsze. Wielkość rumaka należy dobrać do pracy, jaką ma wykonywać. 

Do jazdy dla dzieci i młodzieży nadają się konie o niskim wzroście. Krok konia w stępie powinien być podobny do długości kroku dosiadającego go jeźdźca, a siedząc na siodle łydki człowieka muszą sięgać boków konia. Z tego względu, jeśli szukamy spokojnego konia do nauki dla małych dzieci, warto zastanowić się nad kucami. 

Pamiętajmy także o bezpiecznym obciążeniu końskiego grzbietu. Przyjmuje się, że masa jeźdźca wraz z siodłem nie powinna przekraczać 10-15% masy wierzchowca. Górną granicą jest 20%, choć nie zalecamy, aby jakiekolwiek koń był tak obciążony na dłuższą metę. 

Na koniec podkreślimy raz jeszcze, jak bardzo konie różnią się między sobą! Każde zwierzę jest wyjątkowe, ma swój indywidualny charakter i niepowtarzalną historię. Nie należy więc kupować czy wynajmować konia pod wpływem impulsu – to musi być przemyślana decyzja!

Mamy nadzieję, że wiesz już, jakie konie są najspokojniejsze. Pamiętaj, że zwierzę jest lustrem dla twoich emocji. Jeśli sam będziesz odprężony i łagodny, koń na pewno zacznie nadawać na podobnych falach!

P.S A czy wiesz, jakie konie są najszybsze?

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie

  • Czasami opiekunowie i hodowcy węży chcą wiedzieć, jak określić płeć swojego węża. Problem polega na tym, że ustalenie, czy wąż jest samcem czy samicą, nie jest tak proste, jak u wielu innych zwierząt. Na zewnątrz samice i samce wężów wyglądają podobnie. Jednak przy odrobinie doświadczenia istnieją sposoby na odróżnienie tych dwóch płci. Poniższe metody określania […]

    Przeczytaj całość
  • Jeśli Twój zwierzak spędza dużo czasu na zewnątrz, kontrola jego ciała w poszukiwaniu kleszczy powinna być częścią codziennej rutyny. Usunięcie kleszcza z ciała kota czy psa nie należy do najprzyjemniejszych czynności, ale ważne jest, aby zrobić to szybko i poprawnie. W tym artykule dowiesz się, jak bezpiecznie usunąć kleszcza z ciała zwierzaka oraz poznasz najczęściej […]

    Przeczytaj całość
  • Dobrze dobrana karma dla kota jest kluczowa w jego odżywianiu. To poprzez pokarm dostarczamy naszemu kotu nie zbędnych składników, potrzebnych do codziennego funkcjonowania

    Przeczytaj całość
  • Karmienie rybek jest zależne od wielu czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę, dobierając proces podawania pokarmu.

    Przeczytaj całość