Categories: Artykuły

Autor: Martyna Orłowska

Podziel się:

Categories: Artykuły

Autor: Martyna Orłowska

Podziel się:
szelki dla psa

Z czworonogiem na spacerze nie ma żartów. Do zapewnienia mu bezpieczeństwa ważne będą smycz oraz odpowiednio dopasowana obroża lub szelki. Istotnie, również Twoje czujne oko! Dziś odpowiemy, jakie są najczęstsze rodzaje taśm i które szelki dla psa powinnaś wybrać dla swojego pupila.

Właściciele psów coraz częściej sięgają po odpowiednik klasycznej obroży, czyli szelki. Ich powszechność w dzisiejszych czasach wynika z większej wygody dla czworonoga i praktyczności dla opiekuna. Każdy właściciel czworonoga chce dla niego jak najlepiej. W rezultacie czasem, aby nie zrobić psu krzywdy zbyt ciasno spiętą obrożą, za słabo reguluje się obwód. Wiąże się to z niebezpieczeństwem psa, któremu łatwiej jest się wyślizgnąć i uciec w siną dal.

Z szelkami nie ma takiego kłopotu, gdyż przy pociągnięciu nie ma nacisku na tchawicę, tylko siła opiera się na całym ciele. Dodatkowo, szelki często wybierają osoby aktywne, którym psy towarzyszą w różnego rodzaju sportach. Nie krępują ruchów i pozwalają na swobodną zabawę. Szeroka gama dostępnych rozmiarów szelek sprawia, że są one odpowiednie dla psów ras małych, średnich i dużych.

Szelki dla psa – rodzaje:

1. Spacerowe

Najbardziej powszechne szelki, to takie do codziennego użytku. Bez wątpienia, świetnie sprawdzą się taśmy spacerowe tzw. step in. Ubiera się je psu w bardzo prosty sposób. Najłatwiej będzie, jeśli położysz je na ziemi i poprowadzisz psa, aby kolejno łapami wszedł w szelki. Pasy zapinające schodzą się na jego łopatkach, więc Twoim zadaniem jest zapiąć klamrę. I to tyle! Zazwyczaj paski nadają się do regulacji, więc zwróć uwagę, aby nie wpijały się Twojemu psu. W przeciwnym razie, mogą powodować obtarcia.

2. Norweskie

Szelki norweskie są niezbędne zwłaszcza w przypadku pieszych wycieczek i długich spacerów. Ten model posiada „rączkę”, która daje kontrolę nad zwierzęciem i pozwala na szybką reakcję w każdej sytuacji. Ich dodatkowym plusem, jest wyraźnie mocno zabudowana strefa grzbietowa. Zgodnie z zasadą propriocepcji, na niektóre czworonogi może działać uspokajająco. Zobacz, co oprócz wzmocniania propriocepcji daje fintess z psem.

3. Szelki dla psa Guard

szelki dla psa guard

Jest to bez uciskowy, wielofunkcyjny model, który sprawdzi się przede wszystkim w pieszych wycieczkach po górach czy trekkingu. Dodatkowo podczas codziennych spacerów po mieście. Taśma jest odsunięta od psich pach, co wyklucza pojawienie się obtarć. Szelki zapinana się na dwie plastikowe klamry, które zapewniają łatwe i szybkie zakładanie szelek. Dwa rodzaje zapięć umożliwiają dodatkowo naukę chodzenia na luźnej smyczy.

4. Zaprzęgowe typu SLED

To paski, które oplatają praktycznie cały tors i grzbiet czworonoga. Dedykowane są dla psów zaprzęgowych, ponieważ są one ewolucyjnie przystosowane do ciągnięcia ciężkiego ładunku tj. sanie. Pozwalają na wygodną oraz wydajną pracę w zaprzęgu, ciągnięcie rowerzysty, biegacza czy narciarza. Oprócz konkurencji zaprzęgowych przeznaczone do bikejoringu, skijoringu, canicrossu, dog trekkingu oraz treningów wysiłkowych.

5. Szelki easy-walk

Szelki easy-walk są przyjaznym dla psa rozwiązaniem problemu ciągnięcia na smyczy! W przeciwieństwie do kolczatek czy łańcuszków zaciskowych, które może i likwidowały kłopot ciągnięcia, ale również wiązały się z ogromnym bólem dla psa.

Szelki te mają specyficzną budowę. Zapięcie smyczy jest ulokowane z przodu klatki piersiowej, w przeciwieństwie do tradycyjnych zapięć na plecach. Z tego względu pies, który próbuje ciągnąć w swoją stronę jest automatycznie hamowany i odwraca się lekko w stronę właściciela. Dzięki temu, pupil nie ma możliwości ciągnięcia. To z kolei wiąże się z brakiem nadmiernego pobudzenia w trakcie wędrówki. Uwierz, spacer z psem może być długi i naprawdę przyjemny!

Odpowiedzi na pytania: Dlaczego pies mnie ciągnie? Jak oduczyć psa ciągnięcia? znajdziesz z naszym artykule Wszystko o smyczy dla psa! Dlaczego warto ją mieć?.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie

  • Czasami opiekunowie i hodowcy węży chcą wiedzieć, jak określić płeć swojego węża. Problem polega na tym, że ustalenie, czy wąż jest samcem czy samicą, nie jest tak proste, jak u wielu innych zwierząt. Na zewnątrz samice i samce wężów wyglądają podobnie. Jednak przy odrobinie doświadczenia istnieją sposoby na odróżnienie tych dwóch płci. Poniższe metody określania […]

    Przeczytaj całość
  • Jeśli Twój zwierzak spędza dużo czasu na zewnątrz, kontrola jego ciała w poszukiwaniu kleszczy powinna być częścią codziennej rutyny. Usunięcie kleszcza z ciała kota czy psa nie należy do najprzyjemniejszych czynności, ale ważne jest, aby zrobić to szybko i poprawnie. W tym artykule dowiesz się, jak bezpiecznie usunąć kleszcza z ciała zwierzaka oraz poznasz najczęściej […]

    Przeczytaj całość
  • Dobrze dobrana karma dla kota jest kluczowa w jego odżywianiu. To poprzez pokarm dostarczamy naszemu kotu nie zbędnych składników, potrzebnych do codziennego funkcjonowania

    Przeczytaj całość
  • Karmienie rybek jest zależne od wielu czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę, dobierając proces podawania pokarmu.

    Przeczytaj całość