najszybsze konie w wyscigach
Konie

Jakie konie są najszybsze? Formuła 1 w stajni

Dwa konie ścigające się na wyścigach
Dwa konie ścigające się na wyścigach

Wśród wszystkich ras koni są takie, które nie mają sobie równych na wyścigowych torach. Stworzone, by gnać ile sił w kopytach, trenowane, by zdobywać trofea wraz ze swymi jeźdźcami. Jakie konie są najszybsze? Kto jest protoplastą współczesnych koni wyścigowych? Do którego rumaka należy światowy rekord prędkości? Odpowiadamy!

Konie towarzyszą ludziom już ponad 5500 lat! Początkowo ich rolą była pomoc w transporcie i rolnictwie, ale z czasem zakres końskich obowiązków znacznie się poszerzył. Choć dziś wciąż spotkamy poczciwego siwka zaprzęgniętego do wozu, znacznie częściej widuje się specjalnie hodowane rasy koni sportowych. Każda dyscyplina ma innego konia-ideała. Jak jest z wyścigami?

Wyścig konny
Wyścig konny

Jakie konie są najszybsze?

Do wyścigów wykorzystuje się rasy gorącokrwiste. Ich charakterystyczną cechą jest żywy, narowisty temperament i lekka budowa ciała. Przyjmuje się, że konie gorącokrwiste wywodzą się od koni używanych przez ludy orientalne: Persów, Syryjczyków, Arabów i Berberów. W średniowieczu, na skutek ich najazdów na ziemie europejskie, konie gorącokrwiste rozpowszechniły się w Hiszpanii, Francji i Anglii. Następnie były kojarzone z końmi domowymi, dając początek znanym dziś rasom.

Rys historyczny mamy za sobą, odpowiedzmy więc na pytanie: jakie konie są najszybsze? Które rasy najczęściej zobaczymy na wyścigach?

Koń pełnej krwi angielskiej (folbluty)

Koń rasy angielskiej
Koń rasy angielskiej

Rasa potocznie zwana folblutem jest uznawana za najszybszą, jaką udało się dotychczas wyhodować. Najsłynniejsze hodowle znajdują się w Anglii, Irlandii, USA i Francji. 

Koń pełnej krwi angielskiej to prawdziwy szlachcic. Przede wszystkim ma majestatyczną, lekką budowę, długie i smukłe nogi oraz sierść o delikatnym włosie. Jego głowa jest za to niewielka, wąska, o prostym profilu. Takie zwierzę już z daleka budzi zachwyt!

Najczęściej spotykanym umaszczeniem jest gniade i kasztanowate. Wysokość w kłębie waha się od 150 do 170 cm, a cechą charakterystyczną budowy jest skośnie położona łopatka. Pozwala ona na jeszcze większą swobodę ruchów i szybszy galop. 

Na podstawie budowy ciała wyróżnić można sprinterów i długodystansowców. W związku z tym konie przeznaczone do krótkich wyścigów są dobrze umięśnione i większe, podczas gdy maratończycy są z reguły drobniejsi i szczuplejsi. Zupełnie jak u ludzkich biegaczy!

Koń czystej krwi arabskiej

Koń rasy Arabskiej

Choć konie te są stawiane za wzór piękna, dlatego często stają w szranki na wyścigach. Są bardzo wytrzymałe,  dlatego zazwyczaj lepiej spisują się na dalekie dystanse. To najstarsza rasa świata, jednak nadal popularna w hodowlach na całym świecie.

Konie arabskie to również zwierzęta niebywale szlachetne. Mają lekką budowę ciała i małą głowę o szczupaczym profilu. Gracji dodaje łabędzia, szczupła szyja i długie nogi. Zad jest krótki, poziomy, a ogon osadzony wysoko, noszony z charakterystyczną odsadą. 

Najczęściej możemy spotkać “araby” o umaszczeniu siwym, gniadym i kasztanowatym. Do wyjątków należą kare rumaki. Wysokość w kłębie jest mniejsza, niż w przypadku koni pełnej krwi angielskiej – wynosi 145 – 155 cm. Legenda głosi, że konie te zostały stworzone przez Boga z południowego wiatru. Tchnięte boskim oddechem, przeznaczone są do lotu bez skrzydeł, za przewodnika mając swojego jeźdźca. 

Reasumując, to właśnie te dwie rasy najczęściej wykorzystuje się do wyścigów. Ich galop jest lekki, patrząc na nie mamy wrażenie, jakby ledwo dotykały kopytami podłoża. Ten piękny widok zapiera dech w piersiach! Wiemy, jakie konie są najszybsze – przyjrzyjmy się więc ich rekordom!

“Eclipse pierwszy, a reszta nigdzie”

Nie można opowiadać o tym, jakie konie są najszybsze, nie sięgając po historię Eclipse. To najsłynniejszy w historii kasztan pełnej krwi angielskiej. Wierzchowiec ten urodził się 1 kwietnia 1764 roku podczas zaćmienia Słońca, stąd jego imię. Pierwszym właścicielem był książę Cumberlandu, William August. Po śmierci monarchy trafił do stajni Irlandczyka Denis’a O’Kelly, który odkrył jego talent do gonitw.

Rumak od 3 maja 1769 roku wygrał wszystkie 18 wyścigów, w jakich startował. Większość z biegów kończył z kilkuset metrową, druzgocącą przewagą. Doprowadziło to do tego, że nikt nie chciał stawać z nim w szranki. Eclipse został więc reproduktorem, a jego potomstwo warte było krocie. Szacuje się, że został ojcem około 400 źrebiąt i ponad 80% obecnie żyjących koni wyścigowych może pochwalić się krwią Eclipse w swoim rodowodzie!

Od imienia tego konia wzięło się brytyjskie powiedzenie “Eclipse pierwszy, a reszta nigdzie” – jeźdźcy wciąż posługują się tym slogan, w miejscu legendy wstawiając imię aktualnego czempiona. Niestety Eclipse padł na kolkę 26 lutego 1789 roku, przeżywszy długich 20 lat. Jego szczątki do dziś znajdują się w Jockey Club Museum w Newmarket. Na cześć XVIII wiecznego czempiona nazwano w Ameryce prestiżową gonitwę Eclipse Award. 

Słynny koń ECLIPSE
Słynny koń ECLIPSE

Końskie Rekordy Guinessa

Współczesne wyścigi konne to wielkie imprezy, ponieważ stawką są olbrzymie pieniądze i sława. Zwycięzcy zgarniają wszystko, niejednokrotnie zapisując się przy okazji na kartach Księgi Rekordów Guinnessa. Sprawdźmy, jakie konie są najszybsze! 

Najszybszy koń świata

Rekord świata należy do konia pełnej krwi angielskiej Winning Brew. Imponującą prędkość 70,76 km/h rozwinął podczas wyścigu Penn National Race Course 14 maja 2008 roku. 

Pomiaru prędkości w końskich wyścigach dokonuje się w środkowym odcinku biegu, gdy zwierzę jest już w pełni rozpędzone. Mierzy się czas potrzebny na pokonanie 402 metrów, który w historycznym biegu Winning Brew wynosił 20,57 sekundy. Wyczynu tego nie powtórzył jeszcze żaden inny wierzchowiec!

Najstarszy koń wyścigowy

W Księdze Rekordów Guinessa swój wpis ma Tango Duke, koń żyjący w latach 1935 – 1978. Występował on w biegach do samego końca swych dni, będąc najstarszym ścigającym się dotychczas koniem. Swój ostatni wyścig odbył krótko przed śmiercią, mając 42 lata. 

Najstarszy koń, który wygrał

Był nim 19-letni Al Jabal, który po swój triumf święcił w 2002 roku, zwyciężając z młodszymi końmi w Barbury Castle. 

Najwięcej zwycięstw

Rekordzistą pod względem ilości odniesionych zwycięstw jest australijska klacz pełnej krwi angielskiej Black Caviar. Do czerwca 2012 roku wygrała 25 wyścigów z rzędu! 

Historia wyścigów koni jest pasjonująca. Urzeka nas nie tylko piękno i gracja tych zwierząt, ale także niezrównana wola zwycięstwa i walka aż do ostatniego metra! Mamy nadzieję, że i wy poczuliście ten dreszczyk emocji, czytając o tym, jakie konie są najszybsze! Zapoznajcie się również z innymi ciekawymi artykułami na naszej stronie.

A poniżej krótki film który pokazuje jak wyglądają wyścigi konne! :D

Wyścigi konne. Wrocław

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. […] może chciałbyś dowiedzieć się, czy konie wymiotują lub jakie konie są najszybsze? Koniecznie przeczytaj pozostałe artykuły z […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *