Categories: Artykuły

Autor: Michał Zymek

Podziel się:

Categories: Artykuły

Autor: Michał Zymek

Podziel się:
Zazdrosny pies

Każdy z nas na pewno spotkał się z zazdrością. Zazdrość może dotyczyć również naszych domowych zwierząt. Dowiedz się, jak zachowuje się zazdrosny pies i jak radzić sobie z tym uczuciem u naszych czworonogów.

Objawy zazdrości u Twojego psa!

Psy podobnie jak ludzie mogą być zazdrośni o różne rzeczy lub o innych ludzi. Najczęściej uczucie zazdrości pojawia się, gdy pies czuje się zagrożony. Może to być spowodowane znaczącą zmianą sytuacji lub otoczenia. Pojawienie się nowego członka rodziny, nowego zwierzątka lub zmiana mieszkania mogą źle wpłynąć na pupila. Pies może nie poradzić sobie z nową sytuacją, a wtedy pojawia się uczucie zazdrości.

Jak zachowuje się zazdrosny pies?

Zazdrosny pies
Zazdrosny pies

Przy zmianie otoczenia lub sytuacji na pewno zaobserwujesz znaczące zmiany w zachowaniu Twojego psa. Pies może stać się agresywny, dużo częściej warczeć, szczekać, skomleć. Innym objawem zazdrości jest smutek naszego zwierzaka. Niektóre zwierzęta niszczą swoje zabawki i legowiska, a nawet sikają w domu, kiedy zostają same.

Często pies próbuje „odzyskać” swojego właściciela wpychając się między Ciebie a osobę lub zwierze, o które jest zazdrosny. Czworonogi również mogą być agresywne i atakować osoby lub zwierzęta, o które czują się zazdrosne.

Zazdrosny pies – jak temu zapobiegać?

Przyzwyczajanie psa od małego do różnych sytuacji jest najlepszym sposobem, aby zapobiec zazdrości, która może pojawić się w przyszłości. Oczywiście ciężko przyzwyczajać do zmian, których jeszcze nie planujemy :). Jeśli jednak szykuje się u Ciebie jakaś zmiana, lepiej wcześniej przygotowywać na to swojego pupila.

Pies zazdrosny o nowego zwierzaka!

Zazdrosny pies
Walczące psy

Jeśli do tej pory Twój pies był jedynym zwierzęciem w domu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie zazdrosny o nowego zwierzaka w domu. Wprowadzenie nowego psa do domu wymaga dużo cierpliwości i zaangażowania wszystkich domowników. Nawet jeśli Twój pies uwielbia bawić się z innymi psami na spacerach, nie oznacza to, że zaakceptuje nowego zwierzaka w domu.

Staraj stosować się te same reguły zarówno dla Twojego pierwszego, jak i nowego psa. Jeśli Twój „stary” pies nie może wskakiwać na kanapę, również nie możesz pozwolić na to nowemu pupilowi. Nie pozwól, aby pies, który jest z wami dłużej, poczuł się gorszy od waszego nowego zwierzaka.

Pies zazdrosny o dziecko!

Zaraz po powrocie ze szpitala do domu pies będzie pragnął kontaktu ze swoimi właścicielami, których nie widział przez dłuższy czas. Mimo że w danym momencie najważniejsze jest nowo narodzone dziecko, musimy poświęcić swój czas na czułości dla naszego zwierzaka.

Twój pupil będzie chciał zapoznać się z nowym lokatorem. Będzie chciał poznać jego zapach, dlatego przy pierwszym kontakcie naszego psa z noworodkiem musimy być bardzo ostrożni. Pies musi zobaczyć, że to nowy mały człowiek, a nie zabawka. Jeśli interesuje Cię ten temat sprawdź nasz poprzedni artykuł: Pies i dziecko w domu. Co powinieneś wiedzieć!

Pies zazdrosny o partnera

Kiedy całą wolną uwagę poświęcałeś uwagę swojemu pupilowi i nagle w Twoim życiu pojawia się ktoś nowy, pies może stać się zazdrosny. Najczęściej zdarza się, że pies jest zazdrosny o partnera, ponieważ poświęcamy mniej uwagi naszemu pupilowi. Bardzo ważne jest, żeby od początku przyzwyczajać psa do nowej osoby. Niech odwiedziny drugiej osoby będą okazja do wspólnego spaceru, zabawy z Twoim psem. Partner może również czasami przynosić psu różne smakołyki, aby pokazać, że dba zarówno o Ciebie, jak i Twojego pupila :).

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie

  • Czasami opiekunowie i hodowcy węży chcą wiedzieć, jak określić płeć swojego węża. Problem polega na tym, że ustalenie, czy wąż jest samcem czy samicą, nie jest tak proste, jak u wielu innych zwierząt. Na zewnątrz samice i samce wężów wyglądają podobnie. Jednak przy odrobinie doświadczenia istnieją sposoby na odróżnienie tych dwóch płci. Poniższe metody określania […]

    Przeczytaj całość
  • Jeśli Twój zwierzak spędza dużo czasu na zewnątrz, kontrola jego ciała w poszukiwaniu kleszczy powinna być częścią codziennej rutyny. Usunięcie kleszcza z ciała kota czy psa nie należy do najprzyjemniejszych czynności, ale ważne jest, aby zrobić to szybko i poprawnie. W tym artykule dowiesz się, jak bezpiecznie usunąć kleszcza z ciała zwierzaka oraz poznasz najczęściej […]

    Przeczytaj całość
  • Dobrze dobrana karma dla kota jest kluczowa w jego odżywianiu. To poprzez pokarm dostarczamy naszemu kotu nie zbędnych składników, potrzebnych do codziennego funkcjonowania

    Przeczytaj całość
  • Karmienie rybek jest zależne od wielu czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę, dobierając proces podawania pokarmu.

    Przeczytaj całość