Czy domowe jedzenie jest dobre dla psa?
Psy

Czy domowe jedzenie dla psa jest dobre?

Czy domowe jedzenie jest dobre dla psa?

Domowe jedzenie dla psa jest ciekawym sposobem na żywienie naszego pupila, który na pewno będzie urozmaiceniem diety, przygotowane bezpośrednio przez opiekuna. Bardzo duża liczba osób żywi swoje zwierzaki tylko i wyłącznie samodzielnie przyrządzonym daniem. Trzeba jednak być świadomym tego, że domowe jedzenie może charakteryzować się nieco niższą strawnością niektórych składników. Niestety, taka dieta jest bardzo trudna do zbilansowania. Oczywiste jest też to, że przygotowanie posiłków wymaga większej ilości pracy oraz czasu.

Jak to wygląda w dzisiejszych czasach?

Prawda jest taka, że teraz mała ilość osób zdobywa się na gotowanie jedzenia dla swojego psiaka. Gotowe karmy są dostępne w wielu sklepach oraz miejscach. To właśnie dlatego większość osób woli kupić gotowca. Jednak nadal znajdą się właściciele chętni do gotowania. Dlatego też warto poznać parę ważnych podczas żywienia psiaka na własną rękę.


Domowe jedzenie dla psa, proste czy trudne?

Faktem jest, że gotowanie domowego jedzenia dla psa w domu jest dość trudne. Wymaga dużo czasu i sporej wiedzy z zakresu dietetyki. Oczywiście jest dużo więcej zalet! My będziemy mieli satysfakcję, a zwierzak będzie spożywał zdrowe pokarmy. Częstym błędem, popełnianym przez opiekunów są źle zbilansowane dawki pokarmowe. Prowadzą one do niedoborów niektórych składników odżywczych, nadwagi lub otyłości.


Dlaczego warto samodzielnie gotować dla psa?

Jeśli własnoręcznie przygotujemy domowe jedzenie dla psa to będzie to sposób na uniknięcie bardzo szkodliwych konserwantów i dodatków, które są obecne w karmach komercyjnych. Dodatkiem do pewności, że nasz zwierzak dostaje świeże i zdrowe składniki jest to, że zyskujemy możliwość dostosowywania diety indywidualnie do potrzeb naszego przyjaciela. Odgrywa to ważną rolę szczególnie w przypadku psów, które mają alergię pokarmową lub poważnie chorują przy niewielkim dodatku alergenu w posiłku. Ścisła kontrola nad dietą zwierzaka będzie nam umożliwiać całkowite wykluczenie alergenów z pokarmu.

Przeczytaj również: Jak żywić naszego psa?

Domowe jedzenie dla psa. Jakie są wady?

Niewątpliwie największą wadą domowych posiłków jest niższa strawność w porównaniu do karm komercyjnych. W głównej mierze dotyczy ona diet, gdzie występują produkty takie jak np.: kasze, makarony, ryż lub płatki owsiane. Im mniej przetworzone, więc co za tym idzie są bardziej wartościowe, ale jednocześnie mniej strawne. Dotyczy to również warzyw, aby polepszyć ich strawności, powinny być ugotowane i dosyć drobno pokrojone. Niestety, ale niska strawność doprowadza do gorszej przyswajalności poszczególnych składników odżywczych. Dochodzi do tego trudność, która jest związana z prawidłowym zbilansowaniem i utrzymaniem stałego składu posiłków. Niezależnie od dostępności produktów na rynku.

Czy domowe jedzenie dla psa może zastąpić karmę?

Czy domowe jedzenie dla psa może zastąpić karmę?


Prawdą jest, że własnoręcznie przygotowane jedzenie dla pupila może zastąpić gotową karmę (jeśli jest ona indywidualnie dobrana do potrzeb). Ważnym warunkiem jest jednak posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Jeśli więc nie jesteśmy w stanie przyrządzić posiłków, które będą zawierały właściwą ilość białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin oraz makro- i mikroelementów to powinniśmy zrezygnować z tego pomysłu. Natomiast jeśli właściciel posiada potrzebną wiedzę oraz jest świadomy ile zajmuje to pracy oraz czasu to oczywiście polecamy.

Jaka to monotonna dieta?

Zdecydowanie najczęstszym błędem jest podawanie psiakowi cały czas tego samego do jedzenia. Przykładowo jeśli cały czas będziemy podawać pupilowi marchewkę z ryżem i kurczakiem to ten posiłek nie zapewni wystarczającej różnorodności witamin, aminokwasów i kwasów tłuszczowych. Działa to dokładnie tak samo jak u ludzi, my także nie jemy codziennie tego samego, ponieważ i by się to nam znudziło, i nie zapewniłoby organizmowi wszystkie potrzebne składniki. Musimy pamiętać, że różnorodność to podstawa.

Potrzebna jest suplementacja?

Bardzo poważnym błędem w prowadzeniu diety psiaka jest brak dobrej suplementacji. Należy wiedzieć, że podczas procesu gotowania rozkładają się w głównym stopniu wszystkie witaminy, które oczywiście nie mają możliwości przetrwać w wysokiej temperaturze. Domowe posiłki dla psiaka, które przygotowywane są na styl starej szkoły, czyli wszystkiego po 1/3 są ubogie głównie w takie kluczowe kwasy dla zdrowia jakimi są kwasy tłuszczowe omega-3.

Co powinno zawierać domowe jedzenie dla psa?

Co powinno zawierać domowe jedzenie dla psa?

Dosyć łatwo można się domyśleć, że gotowane jedzenie dla psa powinno w głównej mierze składać się przede wszystkim z mięsa. Dodatkowo ważne jest to, że białko i tłuszcz to składniki, które są niezbędne naszemu mięsożernemu czworonogowi do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju. Wręcz przeciwnie jest jeśli chodzi o węglowodany. W niektórych przypadkach poleca się nawet całkowicie z nich zrezygnować. Dlatego właśnie w diecie naszego przyjaciela powinno znaleźć się głównie mięso (jest to około 60%). Dodatkiem powinno być około 20% podrobów i można powiedzieć, że niewielki dodatek warzyw i owoców (czyli około 15%). Pozostałe 5% to powinny być dodatki (np.: suplementy i oleje). Oczywiście wszystkie proporcje należy dopasowywać do potrzeb naszego psiaka.

Ile białka?

Jedną z grup składników, które tworzą dietę są białka. Mogą być one pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Niestety lub stety białko zwierzęce ma dużo większą wartość oraz charakteryzuje się znacznie lepszym składem aminokwasowym niż białko, które pochodzi z roślin. Dlatego ważne jest to, aby nie robić ze swojego zwierzaka wegetarianina! Lepiej podawać mięso ugotowane niż surowe. Warto wiedzieć, że powinno ono stanowić od około 20% do 30% diety. Oczywiście dla psiaków, które pracują lub są młode to proporcja powinna zostać zmieniona na korzyść mięsa. Trzeba również pamiętać o tym, że białko pochodzenia roślinnego ma bardzo ubogą zawartość aminokwasów. Są niezbędne ( są to lizyna, tryptofan lub metionina).

Przeczytaj również: Jak uchronić psa od pcheł?


Co z węglowodanami?


Kolejną grupą podstawowych składników odżywczych są znane węglowodany. Dla niektórych ras psów, które są bardzo aktywne (są to np.: charty) węglowodany są niezastąpionym źródłem energii. Stosunek białka i węglowodanów w diecie może wynosić nawet 3:1. Dodatkowym plusem jest to, że produkty zbożowe, które występują np.: w postaci ugotowanej kukurydzy, ryżu lub pszenicy również dostarczają pewne ilości białka i tłuszczu.


Psiakowi też jest potrzebny tłuszcz?

Podstawową informacją jest to, że ilość tłuszczu w diecie zależy od aktualnego zapotrzebowania zwierzaka i od użytego źródła tłuszczu. Stosunkowo w większej ilości przypadków tłuszcz pokrywa mniej więcej od 5% do 15% zapotrzebowania energetycznego naszego pupila. Dodatkowo ,tak jak u ludzi, tłuszcze odgrywają bardzo ważną rolę w podwyższaniu walorów smakowych jedzenia. W momencie, kiedy przyrządzamy do posiłku chude mięsa to należy wprowadzić dodatkowy tłuszcz pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego w ilości nie mniej niż 2% masy jedzenia. Dzięki temu sposobowi zostanie uzupełniony poziom tłuszczu oraz witaminy, które są rozpuszczalne w tłuszczach mogą zostać przyswojone.

Pupilowi może braknąć witamin?


Minus diet domowych zazwyczaj są takie, że posiłki są niezbilansowane lub po prostu bardzo trudne do zbilansowania pod względem poziomu witamin i składników mineralnych. Bardzo często można spotkać u psów niedobory wapnia. Występuje to wtedy, kiedy właściciel żywi pupila tylko mięsem. Niektórzy właściciele czworonogów źle zakładają, że jeśli w krótkim czasie wprowadzą do diety biały ser lub mleko w bardzo małych ilościach to stale zniweluje to powstałe niedobory. Dlatego w rzeczywistości większość diet domowych wymaga stałej suplementacji wapniem. Ostatnim i ważnym punktem w układaniu receptury jest uzupełnienie diety witaminami i minerałami. Najprostszym rozwiązaniem będzie uzupełnianie diety pupila gotowymi preparatami witaminowymi w proszku lub w tabletkach.

Jak przyrządzić mięso?

Surowe mięso należy pokroić na spore kawałki i gotować w wodzie bez przypraw. W diecie naszego przyjaciela również mogą znaleźć się ryby. Będą one dobrym źródłem łatwostrawnego białka oraz cennym źródłem kwasów tłuszczowych i witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Trzeba jednak zadbać o to, aby ryba była pozbawione ości i ugotowane.


Czy produkty zbożowe są zakazane?

Oczywiście produkty zbożowe można stosować w diecie psa jako produkty, z których będzie on pozyskiwał węglowodany. Jako dobry dodatek węglowodanowy sprawdzi się również makaron pełnoziarnisty, ziemniaki oraz słodkie ziemniaki. Warto wiedzieć, że ryż biały (czyli ryż basmati oraz ryż jaśminowy) lub po prostu brązowy sprawdzi się idealnie dla psiaków, które mają problemy z trawieniem. W takich sytuacjach bardzo dobrze poradzi sobie również dynia. Warto wiedzieć, że wysokiej jakości włókna zapobiegają i powstrzymują zarówno biegunki jak i zaparcia. Trzeba pamiętać, aby produkty zbożowe podawać obowiązkowo w postaci zmielonej lub w formie płatków. Zboża, poza tym ,że są źródłem węglowodanów, stanowią także bardzo dobre źródło witamin (chodzi o witaminy z grupy E). Musimy pamiętać, że makaron jest bardzo tuczący i może niekorzystnie wpływać na psią sylwetkę.

Przeczytaj również: Jaka rasa nadaje się do mieszkania w bloku?

Warzywa i owoce są wskazane?

Do spożywania warzyw oraz owoców warto jest przyzwyczajać już młode pieski, ponieważ starsze pupile mogą w nich nie smakować i niestety będą odchodzić od miski z jedzeniem. Warzywa oraz owoce najlepiej powinny być starte lub po prostu drobno pokrojone. W takiej formie zdecydowanie lepiej są one przyswajane przez pieskowy organizm. Plusem jest to, że podczas przygotowywania posiłków można używać również świeżych, jak i mrożonych produktów, które cały rok znajdziemy w sklepie. Ważne jest to, aby zadbać o większą ilość warzyw, niż owoców. Uwaga, warzywa strączkowe i kapustne są zdecydowanie wyjątkowe, których nie należy podawać psom w nadmiarze. Będą one powodować niepotrzebne wzdęcia. Należy ograniczyć spożycie przez naszego pupila wszelkich nadmiernie pryskanych pestycydami owoców i warzyw. Kolejnym szczególnym produktem jest cebula i czosnek, które spożywane w nadmiarze mogą prowadzić do anemii.

Domowe jedzenie dla psa. Czyli co robić?

Należy pamiętać, że żywienie u każdego psa może się znacznie różnić. Oczywiste jest to, że psiaki potrzebują zdecydowanie innej diety niż nasza. Pamiętaj, żeby dieta twojego zwierzaka nie składała się z resztek z obiadu, może mu to zaszkodzić. Dodatkowo należy pamiętać, aby wyliczyć dzienny bilans energetyczny, który możemy podawać psu. Dzięki temu będziemy mieli pod kontrolą jego kondycję oraz wagę. Utrzymanie dobrej i zbilansowanej diety dla naszego czworonoga jest trudne i czasochłonne ale na pewno będzie efektowna. Psiak będzie się żywił zdrowym jedzeniem, dzięki czemu będziemy mogli uniknąć wiele problemów zdrowotnych.

Poznaj więcej ciekawostek na temat psów i kotów na ProZwierz.pl!

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *