Mimo pozornego powrotu do normalności koronawirus wcale nie wyjechał na urlop. Wręcz przeciwnie — padają kolejne rekordy zachorowań, a wielu właścicieli zwierzaków stanęło przed nowymi wyzwaniami. Na przykładzie ich doświadczeń dzielimy się kilkoma pomocnymi radami, jak zadbać o siebie i zdrowie swojego pupila podczas pandemii?
Jednak najpierw zacznijmy od rzeczy absolutnie kluczowej, by rozwiać wszelkie wasze wątpliwości. Pamiętajcie, że:
„Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie ma dowodów na to, żeby zwierzęta domowe mogły zostać zarażone koronawirusem”.
Jest to niezwykle ważna wiadomość, którą przekazujemy dalej, szczególnie tym, którzy pod wpływem licznych fake newsów zaczęli rozważać usypianie swoich zwierząt z obawy przed zakażeniem. Na podstawie bieżących danych zapewniamy, że zarówno opiekunowie, jak i ich pociechy mogą spać spokojnie, nie obawiając się o ryzyko. Zawsze jednak warto pamiętać o umyciu rąk mydłem i wodą po kontakcie ze zwierzętami. Jak tłumaczy WHO: „Chroni to przed różnymi popularnymi bakteriami, takimi jak E.coli i Salmonella, które mogą przenikać między zwierzętami domowymi a ludźmi”.
Pewnie niektórzy z was zastanawiają się, jak zachować szczególne środki ostrożności i dystans społeczny, gdy „mój pupil nie jest w stanie wysiedzieć pięciu minut na miejscu”. Choć dla niektórych może stanowić to nie lada wyzwanie, wierzymy, że z czasem, tych kilka bezpiecznych nawyków, będzie w zasięgu każdego odpowiedzialnego właściciela. Część z was zapewne już o nich słyszała. Jeśli chcecie podzielić się swoją wiedzą zapraszamy na deor.pl, dołączając do #teamdeor macie okazję zbierać punkty i zbudować swój wizerunek eksperta!
Przestrzeganie zasad higieny
Jednym z podstawowych punktów jest przestrzeganie zasad higieny, na które w ostatnich miesiącach szczególnie was wyczulamy. Wiemy, że czasem trudno jest powstrzymać się od całusów, czy innych pieszczot ze swoim psem, kotkiem, czy królikiem… ale właśnie tego typu zabawy niosą ryzyko. Jeżeli nie możecie wychodzić z domu, postarajcie się zapewnić jak najlepszą opiekę swojemu pupilowi. Być może macie w rodzinie, wśród przyjaciół lub sąsiedztwa kogoś, kto tak jak wy kocha zwierzęta i przez ten czas z przyjemnością się nim zajmie? Jeśli tak, to nie ma na co czekać! Jeżeli dana osoba zgodzi się wyłącznie na wyprowadzanie psa na spacer, to już i tak spora przysługa.
Przypominamy, że pieski powinny być wyprowadzane minimum trzy razy dziennie. Zadbajcie więc zarówno o wasze bezpieczeństwo, jak i tych, którzy niosą pomoc. Najlepiej by był to ktoś, kogo darzymy zaufaniem, a także by przekazanie zwierzaka nastąpiło w bezpieczny sposób, pamiętając o dystansie, maseczce i dezynfekcji wszelkich akcesoriów zwierzęcia. Podczas spacerów podobnie jak w przypadku dzieci przebywających w parkach, czy na placach zabaw, psiaki również powinno obowiązywać przestrzeganie dystansu społecznego.
Pewnie dla niektórych, rozbrykanych czworonogów będzie to spore wyzwanie, ale zapewniamy, że to nie jest najlepszy czas na poznawanie nowych przyjaciół. Jeżeli macie obawy, że trudno z dnia na dzień oduczyć go stałych nawyków wybierajcie miejsca mniej zatłoczone. Może zamiast na podwórko przed blokiem, lepiej udać się nieco dalej np. do mniej zaludnionego lasu?
Dzięki temu dbamy o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i swoich bliskich. Nie zapomnijcie również o dokładnym myciu łap szczególnie wtedy, gdy pies wraca ze spaceru i nie ma oporów przed wskoczeniem na wasze łóżko. Można również zaserwować mu kąpiel, pamiętając, by użyć stosownych preparatów specjalnie do tego przeznaczonych.
Przestrzegamy przed używaniem środków dezynfekujących, które podrażniają łapy, zamiast tego warto sięgnąć po (o wiele bardziej bezpieczne) szampony weterynaryjne.
Zbilansowana dieta
Podczas pandemii nie można również zapominać o zdrowej, zbilansowanej diecie. Jeżeli robisz zapasy żywieniowe dla siebie, warto pamiętać o tym, by odpowiednio wyposażyć także swojego czworonożnego przyjaciela. Ten czas nie służy eksperymentom żywieniowym, szczególnie gdy miewa problemy z żołądkiem.
Jak wiadomo, dostęp do weterynarzy w trakcie lockdown-u był ograniczony, teraz sytuacja się zmienia, ale nie wiemy na jak długo. Warto zatem zaopatrzyć się w sprawdzoną karmę bogatą w wysokiej jakości składniki.
Aktywność
No i na koniec, jeżeli pandemia zmusiła was do spędzania w domu o wiele więcej czasu, bo np. pracujecie zdalnie, wykorzystajcie ten czas aktywnie! Warto w wolnej chwili nadrobić zaległości z waszym oddanym przyjacielem.
Może właśnie teraz jest moment na naukę nowych komend, kreatywnych zabaw, czy sztuczek? Wiele z nich możesz przecież ćwiczyć z nim w domu także… do dzieła! W ten sposób z pewnością zrekompensujesz swojemu pupilowi krótsze i bardziej zdyscyplinowane spacery.
A gdy już się nim nacieszysz i będziesz chciał złapać chwilę oddechu, nie zapomnij podzielić się z nami swoimi pomysłami na Deor.pl!