czy koń pływa
Konie

Czy koń pływa? Fakty i mity o koniu w wodzie

Film akcji, dziki zachód — koń dostojnie przeprawia się przez wodę wraz z jeźdźcem i wszystkimi pakunkami. Ile w tym prawdy? Czy koń pływa tak dobrze, jak jest to przedstawiane w filmach? Czy zwierzęta czują się w wodzie swobodnie? Postaramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Konie, mimo swojej wielkogabarytowej postawy i dużej masy ciała, doskonale wiedzą jak poruszać się w wodzie. Podobnie, jak wiele innych ssaków, posiadły naturalny instynkt pływania. Prawdopodobne został on wykreowany jeszcze, gdy konie były dzikie, a przeprawianie się przez rzekę było konieczne do znalezienia pożywienia lub uniknięcia niebezpieczeństwa. 

Konie nie są jednak pływakami doskonałymi. Na pytanie, czy koń pływa, śmiało odpowiemy twierdząco, ale na pytanie, czy jest to dla niego w pełni bezpieczne — już nie.

Jak pływają konie?

Mimo swojej sporej masy konie potrafią być bardzo dobrymi pływakami. To wiedza instynktowna i zwykle te zwierzęta świetnie się odnajdują w wodzie. Jak to się dzieje? Kiedy koń wejdzie do wody, jego ciało będzie unosić się na powierzchni, chociaż niezbyt wysoko. Zostanie w takiej pozycji tak długo, jak będzie utrzymywał pęd do przodu i unosił głowę ponad poziom wody. Nogi konia zazwyczaj poruszają się w sposób przypominający działanie wioseł lub kłus, co pozwala mu zachować równowagę oraz stabilność. 

To, o czym powinien pamiętać każdy właściciel konia, to fakt, że konie nie potrafią wstrzymywać oddechu, tak jak robią to ludzie pod wodą. Z tego względu zamoczenie głowy może być dla konia bardzo niebezpieczne, często dochodzi nawet do utonięcia! Niebezpieczne może się także okazać, samo dostanie się wody do ucha. Kanał uszny u konia przechodzi w dół jego twarzy, gdzie znajduje się idealne, ciepłe miejsce (bez ujścia dolnego) do wytwarzania bakterii i grzybów. Taka infekcja jest bardzo niebezpieczna dla konia i często jej leczenie wymaga użycia antybiotyków. Z tego względu powinniśmy pamiętać, że istotne jest nie tylko to czy koń pływa, ale również to, czy czuje się w wodzie bezpiecznie.

Jak oswoić konia z wodą?

Ważne jest, by pamiętać, że nie każdy koń będzie się czuł w wodzie komfortowo. Zdarza się, że przy zetknięciu z rzeką będzie okazywał nerwowość i strach. To naturalne, ponieważ poziom komfortu u koni nie jest jednakowy – zupełnie tak, jak wśród ludzi. 

Konie mogą bać się wody z różnych powodów, na przykład: 

  • Woda źle im się kojarzy ze względu na wcześniejsze, negatywne wydarzenia w ich życiu. Być może ktoś chciał w sposób gwałtowny i nieprzemyślany sprawdzić, czy koń pływa i na długo zraził go do zanurzania się w rzece;
  • Uczucie bycia mokrym jest dla nich nowe lub nieprzyjemne;
  • Przejrzystość wody jest na tyle ograniczona, że trudno ocenić jej głębokość.

Oswajanie z pływaniem powinno przebiegać ostrożnie i bez pośpiechu, należy zapewnić zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Jak zawsze – cierpliwość i wyrozumiałość popłaca. Zaczynaj stopniowo przyzwyczajać konia do odczuć i wrażeń związanych z wodą. Oswój go z dźwiękiem wody, a także z uczuciem bycia mokrym. Może przydać się do tego delikatny strumień wody z węża. Najpierw lej wodę obok konia – nie chcemy go przestraszyć. Kiedy uznasz, że oswoił się z tym widokiem, powoli przenieś strumień na jego nogi. Następnymi krokami będzie jego łopatka, bok i grzbiet, aż w końcu uda Ci się zmoczyć całego konia. Gdy koń będzie niespokojny, nie rezygnuj z użycia wody. Nie musisz go polewać, ale nie zakręcaj całkowicie kurka z wodą. To nauczyłoby go warunkowego odruchu, że jego nieposłuszeństwo skutkuje Twoją uległością. Podczas takiego oswajania warto mieć ze sobą małe smakołyki (jabłko lub marchewkę) i cały czas przemawiać do konia spokojnym głosem. 

Czy koń pływa na treningach?

Jeśli Twój koń umie pływać i dobrze się czuje w wodzie, można to świetnie wykorzystać w trakcie treningu lub rehabilitacji. Pływanie bardzo dobrze wpływa na pracę mięśni u koni, jednocześnie nie obciążając zbytnio całego organizmu. Co więcej, pływanie wpływa również na poprawę krążenia krwi oraz zwiększenie wydolności oddechowej. Regularne pływanie pozwoli na wzmocnienie ich serca i płuc. Coraz częściej wykorzystuje się tę aktywność w trakcie rehabilitacji, ponieważ pomaga odbudować mięśnie i wzmocnić ścięgna po kontuzji. To, czy koń pływa na treningach, jest zależne od tego, czy w pobliżu jest bezpieczny, sprawdzony zbiornik wodny lub specjalny basen dla koni. Jeśli masz możliwość skorzystania z takiej aktywności – bardzo polecamy! 

Pływanie może być świetną zabawą dla konia i jego właściciela! Ważne jest jednak, żeby decydować się na to z rozwagą. Zastanów się nie tylko nad możliwościami i umiejętnościami konia, ale również nad własnymi. Jak Ty się czujesz w wodzie i czy umiesz pływać? Niektóre zbiorniki wodne są bardzo głębokie i mają ostry nurt, co sprawia realne zagrożenie utonięcia zarówno dla konia, jak i dla Ciebie. Pamiętaj, że to Ty musisz zachować zimną krew i w chwili zagrożenia o was zadbać – lepiej być na to odpowiednio przygotowanym pod każdym kątem. 

Mamy nadzieję, że ten artykuł odpowiedział Ci nie tylko na pytanie, czy koń pływa, ale również na kilka innych. Czujesz się na siłach, by spróbować pływania z koniem? A może dopiero zaczynasz oswajać swojego podopiecznego ze strumieniem wody? Daj nam znać w komentarzu! 

Jeżeli interesują Cię tematy związane z końmi, koniecznie sprawdź inne nasze artykuły na ich temat!

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *