pierwszy koń
Konie

Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie pierwszego konia

Kupno konia lub kucyka po raz pierwszy to ekscytujące doświadczenie. Łatwo dać się ponieść dużym brązowym oczom, ale nawet jeśli koń wygląda wspaniale, może nie być najlepszym koniem dla początkujących właścicieli. Niewłaściwie dobrany koń może zrujnować przyjemność z jazdy konnej i być niebezpieczny. Naucz się unikać największych błędów, które popełniają nowi nabywcy koni.

Kupowanie niewytrenowanego konia

Wielu doświadczonych jeźdźców powie, że to powszechny błąd. Ponieważ niewytrenowane konie są często tańsze, początkujący jeźdźcy chętniej wybiorą właśnie takie. Nie kupuj konia, którego planujesz sam trenować, a nawet wysłać do trenera. Szkolenie może zająć miesiące. Może to być niebezpieczne, jeśli nie zostanie wykonane prawidłowo. Młode lub niedoświadczone dojrzałe konie nie są wiarygodne. Początkujący właściciele będą bezpieczni i szczęśliwsi z koniem, którym będą mogli się cieszyć, gdy tylko zejdzie z przyczepy.

Niebranie pod uwagę starszych koni

Starszy koń, który widział świat, jest świetnym koniem dla nowych nabywców. Na wielu zdrowych koniach można jeździć do późnych lat. W rzeczywistości lekkie codzienne ćwiczenia, takie jak spokojna jazda, mogą być korzystne zarówno dla konia, jak i jeźdźca.

Kupowanie młodego konia dla swoich dzieci, aby z nim dorosły

To romantyczny obrazek, ale w rzeczywistości młode konie i młodzi początkujący jeźdźcy nie są najlepszym połączeniem. Kup swoim dzieciom dojrzałego, dobrze wyszkolonego konia, którego mogą siodłać lub zaprzęgnąć tego samego dnia, w którym przyprowadzisz go do domu. Kup konia, który wie, jak sobie radzić ze wszystkimi przerażającymi aspektami świata — młody początkujący koń nie będzie wiedział jak. Na starszym, dobrze wyszkolonym koniu lub kucyku dzieci będą uczyć się i bawić w większym bezpieczeństwie.

Kupowanie na aukcji

Zauważenie dobrego konia na aukcji wymaga bystrego oka. Konie mogą wydawać się potulne na aukcjach, ponieważ są tak zdezorientowane, że zastygają. Konie można odurzać farmakologicznie, aby wyglądały na spokojne lub zdrowe. Rzeczy takie jak obstrukcja dróg oddechowych lub kalectwo można łatwo ukryć za pomocą narkotyków.

Kupowanie pod wpływem impulsu

Nie kupuj konia od pierwszego wejrzenia. Wypróbuj konia, spróbuj ponownie, zadawaj mnóstwo pytań. Idź do domu i pomyśl o tym przez kilka dni. Spójrz na inne konie poza tym, którym jesteś oczarowany i dokonaj porównań. Bądź absolutnie pewien, że wybrałeś konia, który najbardziej Ci odpowiada.

Nieproszenie o okres próbny

Nie bój się poprosić sprzedawcę o okres próbny. Większość prywatnych właścicieli chce, aby ich konie trafiały do ​​dobrych domów. Chcą być pewni, że osoba, której oddają konia, może poradzić sobie z jego opieką. Niektórzy sprzedawcy mogą uzgodnić okres próbny lub pomóc Ci znaleźć innego konia. Po prostu zapytaj. A jeśli otrzymasz odpowiedź „nie”, zapytaj dlaczego. Może istnieć ważny powód.

Niebranie pod uwagę czasu i kosztów opieki nad koniem

Posiadanie konia to duża odpowiedzialność. Konie nie przestają jeść i pić w weekend, kiedy chcesz wyjechać. Wydatki nie kończą się, ponieważ chcesz wydać pieniądze gdzie indziej lub nie byłeś w stanie pracować. Bądź szczery, co do czasu i pieniędzy, które możesz przeznaczyć na konia. Możesz przyznać, że kochasz konie, ale wolisz od czasu do czasu wydać 60 zł na przejażdżkę szlakiem lub zapisać się na lekcję jazdy konnej, a wszystkie inne wydatki i zamieszanie pozostawić komuś innemu.

Przeczytaj więcej, o tym co jedzą konie i jak nawiązać z koniem dobrą relację.

Kupowanie konia do rozmnażania

Chcesz kupić konia, aby móc go hodować i mieć źrebaka? Zanim to zrobisz, odwiedź rzeźnię, w której konie przeznaczone są do utylizacji. Zwróć uwagę, ile z nich wygląda jak wynik eksperymentów hodowlanych na podwórku. Zastanów się, czy możesz żyć z takim rezultatem dla konia, którego sprowadziłeś na ten świat. Konie powinny być hodowane, ponieważ mają wybitne cechy do przekazania. Fakt, że go kochasz lub myślisz, że będzie miał naprawdę uroczego źrebaka, nie jest wybitnym pomysłem.

Kupowanie konia o szczególnym kolorze

Chociaż całkowicie rozsądne jest chcieć posiadać konia ze specjalnym wzorem, takiego jak Paint lub Appaloosa, nie jest mądrze kupować tylko dla koloru. Jeśli masz do wyboru kilka koni, a wszystkie mają ten sam zdrowy rozsądek i dobry trening, oczywiście, kup kolor, który lubisz. Jednak nie opieraj swojej decyzji na kolorze, jeśli umysł i trening nie są odpowiednie. Kupując samochód, powiedzenie brzmi: „nie jeździsz lakierem”. Z końmi nie jeździsz kolorem.

Kupowanie konia niepasującego do poziomu umiejętności

Możesz sobie wyobrażać, jak skaczesz przez pięciometrowe przeszkody podczas zawodów biegowych. Jednak rzeczywistość jest taka, że ​​jeździsz dopiero sześć miesięcy. Rodzaj konia wymagany do uprawiania sportów wyczynowych może nie być odpowiedni do bezpiecznej nauki. Kup konia pasującego do Twoich umiejętności i poziomu sprawności, a nie takiego, który będzie pasował do marzeń, które mogą się nie spełnić przez pięć lat lub nawet zmienić.

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *