Sen – ważna sprawa! W łóżku spędzamy średnio jedną trzecią życia. Nie ma się co dziwić, że Nasi czworonodzy przyjaciele chcą je spędzić przy naszym boku. Jednak czy spanie z psem w rzeczywistości jest bezpieczne, zdrowe i higieniczne?
Wspólne spanie ze zwierzęciem to kontrowersyjny temat, który ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Każdy właściciel bez względu na to, gdzie pozwala spać swojemu psu, z pewnością robi to dla jego dobra. Psiak, który śpi na ziemi nie jest mniej kochany przez swoich opiekunów i odwrotnie. Zwierzak śpiący w łóżku z właścicielem nie znaczy, że jest lepiej przez niego traktowany. Przyjrzyjmy się zatem zaletom i wadom, które widzą przedstawiciele każdej ze stron.
Spanie z psem – zalety
Zacznijmy od pozytywów wspólnego spania ze zwierzakiem. Przede wszystkim, kładziemy się z naszym psem do łóżka, gdyż jest to po prostu bardzo przyjemne uczucie. Oprócz ciepłej kołdry lubimy, jak otacza nas coś miłego, miękkiego… dokładnie takiego, jak sierść naszego pupila. Jej dotyk nas uspokaja, pozwala się zrelaksować oraz redukuje napięcie.
Wspólny sen jest korzystny nie tylko dla właściciela, ale również dla samego psa. Nie trzeba zmuszać siłą czworonoga, aby wskoczył na łóżko. Raczej robi to z własnej woli i nie tylko dlatego, żeby mieć wygodne legowisko. Przede wszystkim pies czuje nosem nasze towarzystwo. Buduje wtedy z nami bliższą więź oraz ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Niektórzy porównują swojego pupila do małego, bezbronnego dziecka, które może polegać tylko na rodzicu. Niewątpliwie, coś w tym jest. To Pan/Pani daje psu jeść, dostarcza zabawę, opiekę zdrowotną, pielęgnacyjną. Pies ze swojej strony może zapewnić ochronę i oddanie. Czasem owa wierność przejawia się nawet w skomleniu lub szczekaniu, gdy właściciel, mimo późnej pory, nie jest jeszcze z nim w łóżku.
Spanie z psem – wady
Złych stron wspólnego spania można dostrzec zdecydowanie więcej. Jedną z ważniejszych jest pogorszona jakość snu. Psy lubią się wylegiwać i często potrzebują do tego sporo miejsca. Dodatkowo mogą się wiercić, chrapać, wychodzić, gdy im za gorąco, co powoduje lekkie przebudzenia. Psy nie duszą się pod kołdrą, mimo że panuje tam ogromna sauna. Dają radę spokojnie oddychać, gdyż ich funkcje życiowe spadają, a zużycie tlenu spada do minimum. Jeśli interesuje Cię bardziej temat termoregulacji u zwierząt, zajrzyj do artykułu na naszym blogu → [Czy koty się pocą? Jak działa koci mechanizm termoregulacji?
].
Niestety kilkukrotne budzenie się w nocy, dosyć mocno wpływa na komfort naszego snu i samopoczucie w ciągu dnia.
Walka o terytorium – kto lepiej się wyśpi
Niedobrze się dzieje, gdy to zwierzak zajmuje w łóżku więcej miejsca, niż sam właściciel. Zwierzęta są przyzwyczajone do tego, że muszą walczyć o pokarm, partnera czy terytorium. W przypadku ostatniego, trzeba uważać, aby nie pozwolić swojemu psu „wejść na głowę”. To pies ma się dostosować do wolnego miejsca w łóżku. Lepiej będzie, jeśli sami będziemy kłaść się pierwsi, a zwierzak dołączy na naszą komendę. Najłatwiej uczyć psa wchodzenia tylko na pozwolenie już od najmłodszych lat.
Brak higieny
Niektóre osoby brzydzą się spania we wspólnej pościeli z psem, z czego większa część z nich decyduje się spać samotnie ze względów higienicznych. Istnieje pewne ryzyko pogorszenia się stanu zdrowia człowieka poprzez wspólne spanie ze zwierzęciem. Jednak dzieje się to w skrajnych przypadkach. Aby zminimalizować ryzyko zarażenia się od swojego czworonoga, należy regularnie go kąpać, czesać oraz odrobaczać co 6 miesięcy. Po każdym spacerze, najlepiej sprawdzać, czy zwierzak nie złapał kleszcza oraz przecierać łapy z błota. Dobór odpowiedniego materaca, częste wietrzenie i zmiana pościeli mogą zminimalizować problem praktycznie do zera.
Potrzeba oduczenia – spanie z psem vs bezpieczeństwo
Choroby odzwierzęce występują jednak stosunkowo rzadko. Najczęściej dopadają osoby o obniżonej odporności, dlatego stanowczo odradza się wpuszczania psa do łóżka kobiety w ciąży lub dziecka. Poza niebezpieczeństwem zdrowotnym, ryzyko tkwi również w nieokiełznaniu psa podczas zabawy. Zwierzak może skoczyć ze zbyt dużą siłą i w jakiś sposób kogoś zranić. Niełatwo będzie oduczyć psa leżenia na wygodnej kanapie, jeśli wcześniej nie mieliśmy z tym problemu. Ważna jest konsekwencja w swoim działaniu, niemniej jednak sytuacja tj. przyjście na świat dziecka, zmusza nas nadmiernej ostrożności i redukcji wyuczonych zachowań.
Nie oznacza to, że przy pojawieniu się dziecka należy rezygnować z posiadania pupila. Kontakt dziecka z psem wspomaga rozwój emocjonalny i społeczny, a także uczy szacunku, odpowiedzialności i pozwala zawrzeć pierwsze przyjaźnie. Więcej na temat relacji dziecko – pies znajdziesz w artykule → [Dziecko i pie
s
].
Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na pytanie „Czy powinno się spać z psem?”. I tak, i nie. Jeśli nie czujesz takiej potrzeby, nie ma żadnego problemu. Twój pies dobrze odnajdzie się w swoim legowisku. Jeśli zasypianie przy czworonogu jest dla Ciebie komfortowe, stosujesz zasady higieny i bezpieczeństwa, to nie ma żadnych przeciwwskazań, abyś odbierała sobie tę przyjemność.