Psy

Kastracja psa – wszystko co powinieneś wiedzieć

Leżący pies na blacie weterynaryjnym, podczas zabiegu kastracji
Leżący pies na blacie weterynaryjnym, podczas zabiegu kastracji

Od jakiegoś czasu w przychodniach weterynaryjnych kastracja psa jest czymś normalnym i zupełnie powszechnym. Jednak czy w każdym przypadku jest ona potrzebna i ma sens? Czym różni się kastracja od sterylizacji. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć te dwie kwestie.

Co daje kastracja psa?

Większość właścicieli psów, którzy nie prowadzą hodowli, w końcu dochodzą do wniosku, że nie chcą hodować potomstwa swojego czworonożnego przyjaciela. Zastanawiają się wtedy czy nie poddać swojego psa zabiegowi kastracji. Jednak chęć bezpiecznej metody antykoncepcyjnej nie zawsze jest jedynym powodem takiego posunięcia. Często właściciele martwią się także o kwestie zdrowotne swojego psa, czy nawet niewłaściwe zachowanie spowodowane gospodarką hormonalną. Zazwyczaj powody zdrowotne to: strach przed guzem sutka, jąder, stres związany z przechodzeniem okresu cieczki lub irytacja seksualnym zachowaniem naszego psa.

Jak wygląda zabieg kastracji psa?

Dla weterynarza zabieg kastracji jest zabiegiem w pełni rutynowym. Po wstępnym badaniu oraz konsultacji z weterynarzem, warto umówić termin zabiegu. Bardzo ważną kwestią jest to, aby w dniu operacji przez cały ten czas opiekować się naszym czworonogiem. A także po zabiegu. Pies potrzebuje spokoju, i odpoczynku aby dojść w pełni do zdrowia.

Jak wygląda zabieg kastracji u suczki?

U suczek otwiera się jamę brzuszną. A następnie usuwa jajniki. Tę metodę nazywa się owariektomią. Stosuje się ją dosyć rzadko. Raczej u młodych zwierząt. Znacznie częściej usuwa się jednak macicę w całości wówczas mowa o histerektomii. Po wycięciu jajników lub całkowitym usunięciu macicy zaszywa się jamę brzuszną suczki. Wybudzenie suczki z narkozy skutkuje podaniem odpowiednich środków przeciwbólowych. Do ściągnięcia szwów suczka powinna nosić odpowiedni kostium na brzuchu, aby rana mogła się dobrze zagoić.

Jak wygląda zabieg kastracji u samca?

U samców jądra usuwa się z cięcia przed mosznowego lub ewentualnie cięcia na mosznie. Po zabiegu zaszywa się ranę. Aby pies nie lizał rany, należy założyć mu kołnierz lub zabandażować brzuch.

Należ unikać wzmożonej aktywności fizycznej, dopóki rana się nie zagoi. Będzie to mniej więcej do 14 dni. Jest to okres, kiedy należy bardzo zadbać o dobro naszego psa. Nie wolno, aby skakał z łóżka na podłogę i odwrotnie. Pies w tym czasie powinien odpoczywać i wracać do zdrowia. Po dwóch tygodniach będziesz się mógł dalej cieszyć waszymi wspólnymi aktywnościami.

Czym różni się kastracja psa od sterylizacji?

Zabieg kastracji polega na całkowitym usunięciu jajników lub jąder. Natomiast podczas zabiegu sterylizacji przecina się jedynie jajowód lub nasieniowód. Zabieg ten jest więc nieco mniej inwazyjny. Sterylizacja psa zapobiega rozmnażaniu się zwierzęcia, natomiast nie hamuje jego popędu seksualnego. W przeciwieństwie do kastracji nie ingeruje w gospodarkę hormonalną. Funkcję organizmu oraz zachowanie nie ulegają zmianie. Suczki nadal mają cieczkę.

Czy kastracja psa zmienia zachowanie zwierzęcia?

Tak. Kastracja zmienia zachowanie psa. Usunięcie organów powoduje nie tylko zmiany w organizmie, ale także zmiany w psychice oraz zachowaniu społecznym naszego ukochanego czworonoga. Właściciele psich samców czasami widzą w kastracji jedyne wyjście z sytuacji, kiedy ich pies pod wpływem testosteronu ukazuje agresywne, napędzane popędem zachowania. Samiec, który do tej pory był w stanie uciec przez płot ze względu na suczkę, która w okolicy miała cieczkę, teraz w jej towarzystwie jest spokojny. A spotkania z konkurentami są spokojne. Ustępują także zachowania związane z odczuwaniem przez psa popędu, takie jak: ciągłe skowycie, ujadanie czy próby ucieczki.

Natomiast złe jest jednak przekonanie, że pies po kastracji stanie się bardziej uległy. Zabieg ten ma wpływ na zachowanie związane z hormonami płciowymi. Złe wychowanie, które powoduje agresywne zachowanie u psa, nie ustąpi po kastracji. To problem podłoża psychologicznego naszego pupila. Jeśli masz problem z agresywnym zachowaniem u swojego psa i myślisz, że kastracji pomoże. Warto skonsultować zachowanie naszego psiaka z behawiorystą. To specjalista, który będzie w stanie  powiedzieć nam, na jakim podłożu jest wywołane zachowanie naszego podopiecznego.

Kastracja psa – wady i zalety

Zalety:

  • Pewna, trwała anytkoncepcja
  • Brak objawów cieczki u suk. Np. takich jak krwawienie
  • Ochrona przed konkretnymi schorzeniami, np. rakiem sutka, cukrzycą, rakiem jąder, chorobami prostaty
  • Ustąpienie agresywnego zachowania związanego z popędem seksualnym

Wady:

  • Integracja w naturalną gospodarkę hormonalną zwierzęcia, skutkująca zmianami w organizmie, psychice i zachowaniu
  • Tendencja do nadwagi i otyłości

Kiedy i czy na pewno poddać psa kastracji

Biorąc pod uwagę wszystkie dobre strony kastracji, jak i te złe nie jest niczym dziwnym, iż jest to temat dosyć kontrowersyjny w środowisku właścicieli psów. Dla jednych brak popędu i zmiany w psychice psa są rozwiązaniem problemów, we wspólnym życiu z psem. Natomiast inni ostrzegają przed negatywnymi skutkami zabiegu dla psa. Zanim podejmiesz decyzję o kastracji twojego zwierzęcia, skonsultuj to z weterynarzem, a także przeprowadź szczegółowe badania organizmu twojego psiaka. Jeśli kastrujesz ze względu na agresywne zachowanie, skontaktuj się z psim Behawiorystą. (Kim jest Behawiorysta – artykuł). Tak, aby wszystkie kwestie zachowania oraz zdrowia twojego psa były jasne i klarowne. Bo zdrowie psa jest najważniejsze! :D

A takie zdanie ma Pan Prof. dr hab. Wojciech Niżański, weterynarz z wieloletnim doświadczeniem

Poniżej zamieszczamy wideo eksperta który mówi o kastracji zwierząt

Sprawdź nasze inne artykuły:

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *