Pytanie, które od zawsze towarzyszy właścicielom psów. Jak często kąpać psa? Kąpanie psa powinno odbyć się tylko wtedy, kiedy pies jest naprawdę brudny i potrzebuje zmycia błota, brudu ze swojej sierści.
Kąpanie psa, co muszę wiedzieć?
Częste kąpiele psa lub kąpanie psa dla ładnego zapachu nie jest wskazane dla naszych pupili. Każda kąpiel naszego psa zmywa jego naturalną barierę ochronną, która pies posiada w skórze. Zbyt częste mycie psa może skutkować spadkiem odporności oraz kłopotami zdrowotnymi naszego pupila.
Tak naprawdę, trudno wskazać idealną częstotliwość kąpieli. Zasada kąpania psa wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne, wydaje się najrozsądniejsza. Kąpiel może być potrzebna raz na trzy miesiące lub pół roku. Wszystko zależy od tego, jak nasz pies spędza wolny czas na powietrzu :)
Gdzie kąpać swojego psa?
Najczęstszym miejscem do kąpieli psa jest wanna lub prysznic w naszej łazience. Trzeba jednak pamiętać, że pies po kąpieli bardzo energicznie się otrzepuje. Jeśli nie chcemy, żeby nasz pupil narobił bałaganu w łazience, możemy zdecydować się na inne miejsce. Może to być trawnik przed domem lub garaż. Warto zaopatrzyć się w przenośną wanienkę lub miskę dostosowaną do wielkości psa.
Czym kąpać psa? Szampony i środki do pielęgnacji dla psa!
Psa nie należy myć środkami do pielęgnacji, szamponami dla ludzi. Skóra psa zawiera inny odczyn pH niż skóra ludzka. Kąpiel szamponem przeznaczonym dla człowieka może spowodować osłabienie naturalnej bariery ochronnej skóry naszego psa.
Psa należy myć tylko i wyłącznie szamponem przeznaczonym dla psów. W sklepach możemy znaleźć wiele rodzajów szamponów i środków pielęgnacyjnych dla psów. Znaleźć możemy szampony przeznaczone dla szczeniaków, jak i dla psów starszych.
Jak kąpać swojego psa?
Przed kąpielą powinniśmy staranie rozczesać sierść swojego psa, co pomoże nam w rozczesywaniu sierści po kąpieli. Przy pierwszym namoczeniu psa powinniśmy zacząć od łap, żeby nie wystraszyć naszego pupila. Na samym końcu powinniśmy zmoczyć głowę, uważając jednak na oczy i uszy.
Przy rozprowadzaniu szamponu po sierści naszego psa, również należy uważać na oczy i uszy naszych psów. Szampon, który dostanie się do oka, spowoduje nieprzyjemne szczypanie oczu psa. Ważne jest, aby po namydleniu psa, odczekać kilka minut pozostawiając szampon na sierści psa. Następnie możemy dokładnie spłukać sierść naszego pupila.
Pielęgnacja psa po kąpieli
Dokładne wysuszenie oraz wyczesanie psa po kąpieli to również bardzo istotna czynność. Najlepiej wysuszyć swojego psa suszarką ustawioną na średnią moc. Po suszeniu psa ręcznikiem sierść wyschnie dopiero po kilku lub kilkunastu godzinach. Podczas suszenia suszarką najlepiej rozczesywać drugą ręką sierść i podszerstek. Jeśli nie wiesz jak wyczesywać podszerstek, sprawdź nasz artykuł Podszerstek u psów. Wszystko co musisz wiedzieć!
Bardzo istotną kwestią przy suszeniu naszego psa jest dokładne wysuszenie uszu naszego psa. Jeśli tego nie zrobimy pozostawiona w uszach woda, może spowodować powstanie infekcji, która prowadzi do choroby naszego psa.