Akwarium dla rybek to pierwsza rzecz, jaką powinniśmy kupić, decydując się na to zwierzątko. Ryby to zwierzęta, które wymagają znacznie mniej uwagi, niż inne domowe pociechy. Przy nich jest również mniej obowiązków. Jednak nie oznacza to, że nie ma ich wcale i rybki można zaniedbywać.
W zależności od tego, jakie akwarium zdecydujemy się wybrać, powinniśmy dopasować do niego rybki. Niestety, ale nie wszystkie ryby można umiejscowić w każdym akwarium i na pewno trzeba brać to pod uwagę.
Jakie akwarium dla rybek?
Wybór akwarium jest duży. Na rynku jest wiele rodzajów akwarium, które można wybrać.
Akwarium powinno mieć też odpowiednie miejsce w naszym domu. Do tego miejsca należy dopasować wielkość akwarium oraz ilość rybek, które będą w nim mieszkać.
Najbardziej popularne akwarium to akwarium ogólne. W takim typie zbiornika znajdują się rośliny z różnych rodzin i gatunków. Jednak wybierając rybki do takiego akwarium, należy wziąć pod uwagę wymagania roślin i wody. Jeżeli chcielibyśmy mieć więcej niż jeden gatunek ryb, musimy pamiętać, aby dobrać gatunki w taki sposób, aby one razem mogły wspólnie funkcjonować. Takie akwarium świetnie sprawdza się dla początkujących osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z rybkami. Jest proste w utrzymaniu i wygodne.
Akwarium biotopowe to akwarium, w którym odwzorowywane są warunki środowiska naturalnego i zapewniona jest równowaga biologiczna. Dzięki temu możemy odtworzyć środowisko dla ryb żyjących w jeziorach czy strumieniach.
Innym typem akwarium jest akwarium kontynentalne. Przy takim typie akwarium należy pamiętać, aby gatunki dobierane były z podobnych siedlisk. Nie możemy bowiem mieszać ryb, z różnych środowisk wodnych, gdyż mają one inne wymagania życiowe. Mogłyby ze sobą kolidować i niektóre z gatunków mogłyby nie przeżyć.
Akwaria gatunkowe, jak sama nazwa mówi, jest to akwarium, w którym dla danego gatunku stworzymy odpowiednie warunki do życia. Jest to już opcja dla osób pasjonujących się rybami akwariowymi. Trzeba dużo wiedzieć na ten temat oraz cały czas poszerzać swoją wiedzę.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat różnych rodzajów akwarium, zapraszamy do dodatkowego artykułu: akwaria i ich podział.
Akwarium dla rybek – podział ze względu na kształt
Najbardziej popularnymi akwariami są zbiorniki w kształcie prostokątnym z czterema prostokątnymi ścianami. Są one bardzo pojemne i praktyczne dla wielu gatunków ryb. W tych zbiornikach możemy pomieścić kilka rybek i mają one wystarczającą ilość miejsca dla siebie.
Znane również są akwaria o kształcie kuli, jednak nie nadają się one, do przechowywania, żadnego gatunku ryby. Są za małe i nie mają miejsca.
Są też na rynku dostępne bardzo dobrze znane akwaria panoramiczne z sześcioma ścianami. Takie zbiorniki są dostępne od 54l, są bardzo duże i pojemne. Mogą pomieścić kilka rybek.
Kolejny typ, to akwarium cube. Mają one głównie zastosowanie dekoracyjne. Swoim wyglądem przypominają kostkę. Dostępne są od pojemności 4l (taka wielkość nie będzie się jednak nadawać do zamieszkiwania dla rybek), aż do pojemności 216l (co pozwala na wykorzystanie do miejsca zamieszkania dla rybek).
Za granicą dostępne są też bardzo nietypowe akwaria. Przyjmują one bardzo różne kształty. Główną inwencją twórczą są projektanci, którzy w swojej głowie nie mają granic i potrafią stworzyć bardzo nowatorskie formy.
Jakie rybki do akwarium?
Jakie gatunki ryb najlepiej sprawdzają się do akwarium? Zdecydowanie są to ryby słodkowodne.
Wybierając gatunek ryby, należy też pamiętać o tym, jakie wymagania dotyczą danego gatunku i jak o nie dbać. Jeżeli są to nasze pierwsze ryby, powinniśmy wybrać te mniej wymagające. Na sam początek warto zacząć od takich – łatwiej będzie nam wprowadzić nowe obowiązki.
Warto pamiętać, aby do akwarium nie wprowadzać od razu kilku różnych gatunków. Jak wcześniej wspominałam, każdy gatunek również ma inne wymagania, co może spowodować duży problem przy wprowadzaniu ich do jednego zbiornika.
Jakie ryby na początek do akwarium?
Polecamy przyjrzeć się takim gatunkum jak:
- Mieczyki – popularne ryby, które świetnie sprawdzają się dla początkujących. Wymagają one odpowiedniego oświetlenia, są bardzo łagodne i spokojne, nie stanowią zagrożenia dla innych ryb.
- Gupiki – ryby słodkowodne, które również nadają się na sam początek. Te ryby są spokojne i świetnie sobie radzą w grupie. Bardzo łatwo się rozmnażają i są proste w hodowli.
- Bojowniki akwariowe – charakteryzują się nietypowym wyglądem. Nie należą one do łagodnych ryb i szczerze nie polecamy trzymania razem dwóch samców tego gatunku – stają się one dla siebie agresywne. Wybór tego gatunku ryb będzie odpowiedni, kiedy chcemy tylko jedną rybkę. Najlepiej, gdy funkcjonują wyosobnieniu.
- Księżniczka Burundi – gatunki zdecydowanie lepiej żyjące w grupie. Najlepiej w akwarium jednogatunkowym. Ten gatunek nie znosi innych ryb, w związku z tym są w stosunku do nich bardzo agresywne.
Podsumowując, warto dopasować akwarium pod ilość rybek, jakie chcemy mieć oraz gatunek, którym się interesujemy. Na początku naszej przygody z rybkami, starajmy się unikać mieszania gatunków i skupmy się na jednym. W rezultacie z łatwością uda nam się oswoić z obowiązkami oraz poznamy wymagania rybek. Z czasem możemy rozszerzyć naszą rybią rodzinkę o inne gatunki.