Jak często karmić rybki?
Ryby akwariowe

Jak często karmić rybki? Najważniejsze informacje

Jak często karmić rybki?

Jak często karmić rybki? Najważniejsze informacje. Ryby to zwierzęta domowe, którym nie trzeba poświęcać tyle uwagi co innym pupilom. Przede wszystkim należy dostarczać im pokarm. Jest to najważniejsza czynność, którą musimy wykonywać, posiadając ryby. Co ile i w jakich ilościach powinniśmy to wykonywać? Dowiecie się w tym artykule.

Czym karmić ryby?

Po pierwsze odpowiedzmy sobie na pytanie, czym karmi się rybki domowe? Pokarm rybek należy dobrać pod względem jej gatunku. Odpowiednią żywność do gatunku ryb znajdziemy w każdym sklepie zoologicznym. Ryby można karmić pokarmem suchym. Ten rodzaj żywności składa się z płatków, chipsów, granulek i tabletek. Stosują go zazwyczaj początkujący, zaczynający swoją przygodę z rybkami. Pokarm suchy jest łatwo dostępny i wygodny w przechowywaniu. Jest wystarczający na dłuższy czas. Przede wszystkim używa się płatek, chipsów i granulek. Granulki świetnie się sprawdzają do gatunków ryb, które zasiedlają dno akwarium, ponieważ granulki opadają na dno. Rzadziej jednak używa się tabletek do karmienia rybek. Przez doświadczonych akwarystów stosowany jest częściej pokarm żywy. Jest on urozmaiceniem diety. Jednak, aby go stosować, trzeba posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Bardzo ważne jest w stosowaniu żywego pokarmu, aby podawać go odpowiednio do potrzeb wybranego gatunku.

Na rynku znajduje się szeroki wybór pokarmów dla rybek. Coraz częściej producenci, dzielą pokarm na wybrane gatunki. W rezultacie znacznie łatwiej dobrać żywność do danych rybek i nie stwarza nam to większego problemu.

Jak często karmić rybki?

Najważniejszą czynnością, jaką musimy wykonywać przy posiadaniu rybek, jest ich karmienie. Najczęstszym błędem popełnianym przez początkujących akwarystów jest przekarmianie. Zbyt częste karmienie ryb dużą ilością pokarmu na pewno jest dla nich szkodliwe.

Karmienie jest uzależnione od wielu czynników. Jednym z nich jest, ile ryb znajduje się w akwarium. Nie ma ustalonej normy, ile pokarmu należy podawać. Trzeba brać pod uwagę właśnie, ilość ryb znajdujących się w akwarium, indywidualne potrzeby zależne od gatunku, oraz od temperatury wody. Zdecydowanie ryby powinny dostawać pokarm 2-3 razy dziennie. Najlepszą metodą jest karmić częściej a mniej. W związku z tym mamy pewność, że nasze ryby nie dostaną zbyt wielkiej ilości pokarmu za jednym razem. Najlepiej przyjąć jedną taktykę, stosować przez pewien czas i zobaczyć jakie rezultaty przynosi. Musimy obserwować czy pokarm zostaje na dnie zbiornika, w rezultacie oznacza, że dajemy go zbyt dużo. Pamiętajmy, że młode ryby trzeba karmić częściej.

Jaką temperaturę powinny mieć ryby w akwarium?

Temperatura wody w akwarium ma ogromne znaczenie dla zamieszkujących tam ryb. Oczywiście jest to zależne od gatunków ryb przebywających w akwarium. Na pewno trzeba wziąć to pod uwagę i dostosować odpowiednią do zapotrzebowania. Na przykład zbyt zimna woda może powodować odrętwienie ryb, a zbyt ciepła doprowadzać w nadpobudliwość i dodatkowo w agresję. Odpowiednia temperatura wody ma wpływ na metabolizm ryb. Jak wiemy, jest to ważne, aby nasze ryby miały dobrą przemianę materii. W klasycznym akwarium dekoracyjnym temperatura powinna wahać się od 22-28 stopni C. Jest to przedział idealny dla każdych gatunków ryb i warto sprawdzić, który z tych przedziałów jest najlepszy dla mieszkańców naszego akwarium.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej, na temat temperatury w akwarium wejdź tutaj: Jaka temperatura w akwarium jest odpowiednia?

Czym karmić bojownika?

Bojownik zamieszkujący standardowe akwarium nie stwarza większych problemów z karmieniem. Przy odpowiednich warunkach do życia, bojownik będzie zajadać wszystko. Jednak będzie bardzo zachwycony, jeżeli dostanie raz na jakiś czas jedzenie mrożone lub żywe. Żywy pokarm idealny dla bojownika to larwy ochotki, skorupiaki i planktony. Jednak problem z żywieniem bojownika pojawia się, gdy on zamieszkuje samotnie. Staje się on osowiały i traci apetyt. Jest to sygnał, który mówi nam, że te warunki nie są dla niego przychylne i należy je zmienić. Bojownik lubi mniejsze akwaria, obsadzone bogato roślinami. Najlepiej sprawić mu do tych warunków towarzyszów w postaci samic. Na pewno takie miejsce będzie dla niego lepsze niż wielki zbiornik, w którym zamieszkuje sam.

Jak często karmić rybki?- Podsumowanie

Podsumowując, ryby należy karmić od 2 do 3 razy dziennie. Ilość pokarmu podana przy jednym razie jest zależna od wielu czynników. Trzeba brać pod uwagę, ile ryb znajduję się w akwarium, potrzeby gatunkowe oraz wiek ryb. Każdy posiadacz rybek powinien dostosować karmienie indywidualnie pod swoje gatunki. Początkowe eksperymenty spowodują, dobranie odpowiedniego systemu, pod naszych akwariowych mieszkańców. Pamiętajmy o tym, żeby nie przekarmiać naszych rybek i cały czas kontrolować czy dana ilość jest wystarczająca. Młode rybki karmimy częściej niż starsze, z powodu dorastania, mają większe zapotrzebowanie na pokarm.

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *