Linienie psa
Psy

Linienie psa – jak sobie z tym poradzić?

Linienie to niestety jedna z niewielu nieprzyjemnych rzeczy, których doświadczamy przy posiadaniu psa lub innego zwierzaka. Wypadanie sierści to spore wyzwanie dla właściciela, szczególnie daje nam się we znaki latem i jesienią, kiedy sierść psa zmienia swoją strukturę i przystosowuje się do warunków pogodowych.

Co to jest linienie?

Linienie to uzależnione od pory roku wypadanie sierści u psów i innych zwierząt. Zwierzęta podczas linienia pozbywają się zewnętrznej okrywy włosowej, która jest martwa i nie spełnia swojej funkcji termoizolacyjnej.

Linienie trwa około jednego do dwóch miesięcy i dotyczy każdego psa. Psy linieją dwa razy do roku: na wiosnę (zmieniając swoją sierść po zimie) oraz na jesień (zmieniając swoją sierść na zimę).

Jak ograniczyć linienie u psa?

Linienia nie da się powstrzymać, ponieważ jest to naturalny proces. Możemy jednak ograniczyć wypadanie sierści u naszego psa. Przede wszystkim podczas linienia powinniśmy zadbać o wyczesywanie sierści psa. Regularne wyczesywanie martwej sierści oraz podszerstka z pewnością ograniczą ilość włosów na podłodze i dywanie :). Jeśli nie wiesz jak wyczesywać podszerstek, sprawdź nasz poprzedni artykuł Podszerstek u psa. Wszystko co musisz wiedzieć!

Kolejną istotną kwestią przy linieniu jest odpowiednia suplementacja. Dzięki preparatom, które regularnie będziemy podawać swoim psom nowy włos, urośnie zdrowy i mocny. Kiedy nasz pies traci sierść, należy poszukać suplementów, które zawierają biotynę, cynk oraz kwasy Omega 6 i 3.

Jak sprzątać sierść naszego psa?

Wypadająca sierść psa to nie tylko problem estetyczny. W sierści psa znajdują się pasożyty i bakterie, które mogą być szkodliwe dla ludzi ze słabą odpornością. Osoby uczulone na sierść psa są szczególnie narażone podczas linienia. Białko, które znajduje się w martwej sierści psa, powoduje nasilenie się objawów alergii.

Podczas wyczesywania sierści oraz podszerstka nie wszystkie włosy zostają na szczotce. Jeśli mamy taką możliwość starajmy się czesać psa na dworze. Do usuwania sierści z ubrań doskonale sprawdzają się rolki samoprzylepne, które możemy kupić w większości sklepów.

Rodzaje sierści psa – jak radzić sobie podczas linienia!

1.Krótka szorstka sierść – Występuje między innymi u jamników szorstkowłosych. Ten rodzaj włosa wymaga przede wszystkim trymowania. Linienie nie jest intensywne.

2.Krótka gładka sierść – Występuje u takich ras jak dobermany lub mopsy. Psy z tą sierścią nie posiadają podszerstka, dzięki czemu nie są wymagające w pielęgnacji.

3.Sierść wełnista – Występuje u pudli. Sierść wymagająca częstej pielęgnacji. Psy z tą sierścią wymagają częstego wyczesywania oraz strzyżenia.

4.Długa, gruba sierść – Występuje między innymi u shih tzu. Psy z tą sierścią posiadają gęsty podszerstek i są bardzo wymagające przy pielęgnacji. Linienie jest bardzo intensywne.

5.Długie futro z podszerstkiem – Najbardziej wymagający rodzaj sierści. Linienie u psów jest bardzo intensywne. Codzienne wyczesywanie to obowiązek dla właściciela psa z tego rodzaju sierścią.

Sposoby pielęgnacji sierści

Nie wszystkie psy gubią swoją sierść w ten sam sposób. Wiedza o sposobie oraz intensywności linienia przydaje się podczas wyboru nowego psa. Jeśli zależy nam na tym, aby nasz pies nie gubił bardzo dużo sierści, zdecydujmy się na psa, który nie ma podszerstka. Pies w zależności od rasy wymaga całkowicie innych nawyków pielęgnacyjnych. Nie zapominajmy, że niektóre psy wymagają wręcz codziennego szczotkowania!

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *