drapak dla kota
Słownik pojęć

Drapak dla kota – co to jest i czemu służy?

Twój kot często wspina się po sprzętach domowych, zamiast leżeć wygodnie na macie? To zachowanie może mieć kilka przyczyn! Istnieje świetna alternatywa dla zadrapanych mebli czy sierści na blacie. Zobacz czym jest drapak dla kota, czemu służy i jaka potrzeba kieruje zachowaniem pupila!

Co to jest drapak?

Drapak to drewniany mebel przeznaczony dla kota, który jest owinięty sizalowym sznurem. Pełni również funkcję zabawki, która jest przystosowana do drapania kocimi pazurami oraz wspinania się po niej. Często dodatkowo obita miękkim pluszem, co zapewnia mruczkom komfort i wygodę. Stanowi niezbędnik wyposażenia mieszkania, w którym żyje kot, aby okiełznać jego instynktowne potrzeby. No właśnie, o jakich potrzebach mowa?

Potrzeba patrzenia z wysokości

To nie jest tak, że koty lubią zbijać wazony, niszczyć meble, chodzić po stołach, bo czerpią satysfakcję z naszego poirytowania. Totalnie nie. No więc czemu te zwierzęta lubią wysokie miejsca? Mają ku temu kilka powodów zarówno natury behawioralnej, jak i ewolucyjnej. Wyczuwają instynktowną potrzebę patrzenia na wszystko z góry, gdyż w swojej naturalnej przestrzeni są drapieżnikami jak i ofiarami. Z wysokości nie dość, że jest lepszy punkt obserwacyjny, to można jeszcze schować się w liściach drzew i spokojnie zmrużyć oko.

kot na drzewie

Jasne. W środowisku naturalnym łatwo zrozumieć, dlaczego koty się wspinają. Ale dlaczego robią to także w domu? Przecież nie mają na kogo polować, ani przed kim się chronić.

Ciężko nam to zrozumieć, bo inaczej postrzegamy nasze mieszkanie niż kot. Dla nas liczą się obrazki na ścianach, wygodna kanapa czy kwiatki. Dla kota liczą się przestrzenie pionowe, czyli to, ile dany obszar ma poziomów. Kuchnia, która jest wyposażona w krzesło, blat czy półkę z ziołami stanowi dla kota już cztery poziomy.

Te zwierzaki uwielbiają też przebywać w ciepełku. Także wylegiwanie się na Twoich kolanach, nagrzanym laptopie czy szafce w kuchni mogą należeć do najprzyjemniejszych czynności w ciągu dnia. Dodatkowo czym wyżej, tym cieplej. Unoszące się ciepłe powietrze również jest czynnikiem decydującym o lokalizacji Twojego mruczka.

Jaki kształt może mieć drapak dla kota?

Dużo lepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie naszego mieszkania w drapaki. Jeden bądź więcej, a to ze względu na to, że na rynku jest ich naprawdę ogromny wybór. Najczęściej spotykane są wysokie, pionowe z domkiem na pewnym poziomie oraz niezbyt wysokie słupki z piłką.

Są też okrągłe, które mogą być kryjówką wewnątrz jak i świetną zabawką z zewnątrz, która dodatkowo będzie się obracać. Znane są również drapaki typu mata, gdzie kot nie tylko będzie mógł wbić pazurki, ale również sielsko się wylegiwać.

Drapak najlepiej ustawić w miejscu, gdzie najczęściej przebywa zwierzę. Może to być narożnik kanapy lub miejsce w rogu pokoju, gdzie będzie miał na nas dobry widok. Powinien być na tyle wysoki, aby kot mógł swobodnie stanąć wyprostowany na tylnych łapach.

Czy można oduczyć kota drapania?

Patrząc na to, że drapanie powierzchni jest u kota zachowaniem wrodzonym, nie byłoby logiczne go tego oduczać. Można próbować ocalić meble przed zadrapaniem, poprzez używanie preparatów zapachowych odstraszających kota. Ale umówmy się, chyba nie chcemy cały rok czuć w pokoju cytrusowych nut ani goździków.

Jeśli kot często drapie Ciebie albo Twoich bliskich, warto się temu przyjrzeć i poszukać przyczyny. Zobacz, Dlaczego kot gryzie i drapie po rękach?

Czemu służy drapak dla kota?

Przede wszystkim kot poprzez drapanie ściera pazury, a dokładniej mówiąc oczyszcza je ze złuszczających się, martwych warstw płytek, ujawniając przy tym ich nowe, ostrzejsze struktury. Dzięki temu jest zawsze przygotowany do ataku na potencjalną ofiarę.

Równie istotną funkcją jest oznaczanie terenu. W poduszkach kocich łapek znajdują się gruczoły zapachowe, tak doskonale wyczuwalne przez te zwierzęta i nie do wykrycia przez ludzi. Obcy kot nie ruszy „myszki” innego, właśnie przez wyczuwalną woń innego mruczka.

Już wiesz, że kocie drapanie to normalna sprawa. Musisz tylko znaleźć drapak odpowiedni do rozmiarów i charakteru Twojego pupila. Jeśli interesuje Cię temat kocich emocji, zajrzyj do artykułu Czy koty płaczą? Jak rozpoznać koci smutek i ból?.

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. […] Najklasyczniejsza zabawka, niezbędnik każdego domu, w którym są mruczki. Koty uwielbiają zabawki, dzięki którym mogą ostrzyć pazury i wspinać się na wysokości. Czemu jeszcze służy drapak dla kota? Zajrzyj do naszego artykułu Drapak dla kota – co to jest i czemu służy?. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *