Pies i Kot
Psy

Pies i kot razem w domu. Co zrobić, aby panowała zgoda?

Czy zarówno pies i kot mogą żyć wspólnie na jednej przestrzeni? Okazuje się, że jednak tak. Powinniśmy szanować odrębność życia tych osobników i ich różnych zachowań, jeżeli nie ma możliwości pogodzenia psów i kotów. W wielu domach zwierzęta te żyją ze sobą w zgodzie, a ich relacje są między nimi naprawdę dobre.

Pies i kot – Stereotypy

Utarło się bardzo popularne zdanie: „żyją jak pies z kotem”. Zwykle oznacza ono relację dwóch niezbyt lubiących się osób. Natomiast nie musi to oznaczać, że pies i kot muszą być rywalami. Mogą one zamieszkać pod jednym dachem, a nawet bardzo się polubić. Konflikt między psem a kotem powstają przez barak wzajemnego zrozumienia. Oba gatunki odbierają sygnały na swój sposób i dlatego dochodzi do różnego rodzaju nieporozumień między nimi. Jednak nie musi do tego dojść. Wystarczy, że umiejętnie podejdziemy do budowania ich wspólnej relacji.

Jak zjednoczyć ze sobą psa i kota?

Aby nasze zwierzaki mogły żyć w dobrych stosunkach, powinniśmy uszanować ich niezależność i w sposób świadomy połączyć ich światy. Jeżeli to możliwe najlepiej to zrobić na etapie juniorów. Młode zwierzaki będąc ze sobą od samego początku, najlepiej uczą się wzajemnych relacji. Jednak inaczej jest w przypadku pojawienia się nowego psa lub kota. W takim momencie wskazana jest wysoka ostrożność. Mogą pojawić się objawy agresji, brak akceptacji już na samym początku. Wtedy powinniśmy bacznie im się przyglądać i w razie potrzeby zrobić co tylko możliwe, aby nie zaważyły one na przyszłych relacjach.

Nowego domownika trzeba sprowadzać stopniowo, by oba nasi pupile miały zwiększoną dostępność powierzchni życiowej. Z badań wynika, że lepszą sytuacją jest zaadoptowanie kota w domu psa. Psy są zwierzętami stadnymi, więc chętniej przyjmują nowych domowników. Wspólne zabawy wraz z opiekunami mogą poprawić wspólne relacje między zwierzętami. Jeżeli mamy w swoim domu psa i kota trzeba zwrócić szczególną uwagę na charakter oraz wiek.

Pies i kot. Jak przygotować naszego psa na powitanie kota?

Jeżeli w naszym domu mieszka już pies i znamy jego charakter i chcielibyśmy adoptować jeszcze kota, to musimy obserwować, jak nasz psiak będzie reagował na przybycie nowego gościa. Najlepszym pomysłem będzie wyprowadzenie naszego pupila na porządny spacer. Zmęczony i wycieńczony pies po spacerze nie będzie dodatkowo się nakręcał nowym kolegą. Oprócz tego, że w naszym domu ma pojawić się drugi lokator, nasz pies musi być posłuszny i natychmiast wykonywać nasze polecenia. Jeśli znamy reakcję naszego psa na koty i jest ona do zaakceptowania, to nie mamy co się obawiać, żeby oba nasze zwierzaki nie mogły żyć w zgodzie.

Pierwsze spotkanie psa z kotem.

Obojętnie, czy wprowadzamy psa lub kota, musimy zachować szczególną ostrożność. Starajmy się robić to powoli, aby nasze zwierzaki mogły się spokojnie poznać. Przede wszystkim nie podtykajmy zwierzaka pod nos drugiemu, ponieważ to do niczego nie prowadzi, a mogą powstać pierwsze zgrzyty między nimi. Po drugie, niech oba zwierzaki na początku trzymają dystans od siebie. W ten sposób zwierzęta poznają się lepiej. Trzeba pamiętać, że w przypadku, gdy wprowadzamy kota do domu psa, to nasz pupil może czuć się odsunięty. Żeby do tego nie doprowadzić, powinniśmy okazać zainteresowanie obu zwierzakom.

Trudna jest trochę sytuacja, jeśli psa wprowadzimy do domu kota. Wtedy może okazać się, że nasz kociak może nie zaakceptować nowego domownika. Koty cenią sobie niezależność i nie lubią, jak nieproszony gość wchodzi na ich teren. W takiej sytuacji powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i starać się wzmocnić ich relacje.

Aby czerpać przyjemność z obserwowania dobrych relacji między psem a kotem, należy już na samym początku włożyć mnóstwo pracy i wysiłku, by ich wspólne życie pod jednym dachem było przyjemne i niezagrożone. Zaprzyjaźnienie się psa z kotem nie jest bardzo trudne, natomiast wymaga to trochę czasu. Zdarza się także, że bez pomocy specjalisty możemy sobie z tym nie poradzić. Mimo to prawda jest taka – psy i koty mogą i potrafią żyć razem i dawać nam wiele radości z obcowania ze sobą nawzajem i z nami. Więc jeżeli rozważacie wspólne życie psa z kotem, to nie zastanawiajcie się długo, bo naprawdę warto spróbować.

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *