Czy kiedyś zastanawiałeś się, dlaczego pies nas liże? Jakie są tego najczęstsze powody? Każdy z nas chyba spotkał się z sytuacją, kiedy to byliśmy lizani przez psa. Jednak po głębszym zastanowieniu, faktycznie interesujące jest to, z jakich powodów pies to robi. Wielu z nas nie rozumie pewnych zachowani naszych pupili. Zazwyczaj uważamy, że pies liże nas, aby wyrazić swoje uczucia, pokazać swoją miłość do właściciela i jak nas kocha. Jednak czy to wszystko, co chce nam przekazać pies poprzez lizanie. Jakie są najczęstsze powody, dlaczego pies nas liże? W tym artykule postaramy się przybliżyć powody takich sytuacji.
Najczęstsze powody dlaczego pies nas liże
Pierwszy i najczęstszy powód, dlaczego pies nas liże to ukazanie swoich uczuć. Z sympatii do właściciela i pokazaniu mu jak dla nich jest ważny. Nawet w grupie różnych psów możemy zaobserwować wzajemne lizanie. Ma to służyć przyjacielskiemu przywitaniu. Psy również liżą człowieka, gdy jest zły lub stresuje. Psy wyczuwają nerwową atmosferę u człowieka, to gdy jest zły, kłóci się czy jest zestresowany. Dla psa to sygnał, że człowiek potrzebuje uspokojenia. Według psa polizanie człowieka w tym czasie załagodzi jego nerwy i go uspokoi. Taką taktykę psy stosują również między sobą.
Kolejnym powodem, dla którego psy liżą człowieka, to odczuwanie smaku. Po tym, jak trzymaliśmy jakiś pokarm w ręce, psy czują i chętnie liżą to miejsce. Czworonogi mają bardzo wyostrzone zmysły smaku i węchu, dlatego bardzo chętnie badają, to co wyczują. Takie zachowanie zostało im po przodkach, gdzie najstarsi w stadzie lizali młodszych, aby przekazać im resztki pokarmu.
Pies poprzez lizanie człowieka chce również zwrócić na siebie uwagę. Oznacza to, że chce wspólnie pobawić lub liczy na małe pieszczoty. Zwyczajnie nasz pies może się nudzi i potrzebuje rozrywki albo oczekuję okazania mu trochę uczuć. Nie tylko człowiek potrzebuje wzajemnego okazywania swoich odczuć, ale psy również.
Jeżeli chcesz wiedzieć jak reagować na lizanie psa przeczytaj tutaj: Jak reagować na lizanie psa?
Czy pies poprzez lizanie przenosi choroby?
Lizanie psa nie powoduje żadnego zagrożenia, jeżeli jesteśmy zdrowi i nasza skóra nie zawiera żadnych uszkodzeń. Jednak powinniśmy być czujni, co do lizania nas poprzez naszego psa. Nadmierne lizanie człowieka po buzi, ustach i nosach jest nieodpowiednie. Nasz pies, będąc na spacerze, wącha różne rzeczy, a czasami nawet liże czy też zjada. Psy mają tendencję do wąchania odchodów innych czworonogów. Nigdy nie wiem do kogo, należą takie odchody. Pomijając fakt, że późniejsze lizanie naszej buzi przez psa jest niesmaczne, ale może również przenieść choroby przez pasożyty takie jak, tęgoryjce i glisty. Powinniśmy być czujni i uważać na to, z czym nasz pies ma kontakt i co robi na spacerze. Również należy postawić pewne granice w lizaniu nas poprzez psa. Pamiętajmy, że lizanie szczeniaka jest urocze, ale czy szczególnie tak jest jak, jest już duży? Gdy nie postawimy granic od wieku szczenięcego, później będzie nam coraz gorzej nad tym zapanować.
Jeżeli chcesz poczytać więcej o chorobach psa kliknij tutaj: Choroby u psa
Czy powinniśmy godzić się psu lizać?
Mimo tego, że poprzez lizanie psy chcą pokazać nam swoją sympatię do nas, czy też wyrazić uczucia, nie powinniśmy się zawsze na to godzić. Musimy pamiętać, że psy liżąc nas, przenoszą zarazki, na naszą twarz czy też inne części ciała. W ślinie psa mogą znajdować się liczne zarazki, które niekoniecznie chcielibyśmy na naszej twarzy. Lizanie nas przez psa powinno mieć swoje granice. I najlepiej wprowadzić je od najmłodszych lat pupila. Pies przez lizanie może przenosić wirusy i bakterię, dlatego, gdy mamy małe dziecko powinniśmy na to zwracać uwagę. Gdy już dopuścimy do sytuacji, że pies nas polizał, pamiętajmy, aby zawsze umyć wodą i mydłem miejsce, gdzie byliśmy lizani przez psa. Lizanie nas przez psa powinno być ograniczone. Pupil może wyrażać swoje uczucia, liżąc nas po rękach, twarz nie jest zbyt higienicznym miejscem. Starajmy się tego unikać.
Co zawiera psia ślina?
Pewnie nie raz słyszeliście o tym, że ślina psa jest lecząca dla powstałych ran na człowieka ciele. Prawda jest taka, że w psiej ślinie znajdują się substancje odkażające i oczyszczające. Np. enzymy o właściwościach bakteriobójczych. Jednak działają one tylko na organizm psa, niestety na człowieka nie mają żadnego wpływu. Dlatego z medycznego punktu widzenia nie jest wskazane, aby pozwalać lizać psu nasze rany. Jak już wcześniej wspominałam w ślinie psa, znajdują się również bakterie zakaźne oraz substancje, które mogą doprowadzić do zakażenia, gdy dojdzie do kontaktu z raną. Dlatego warto jednak unikać kontaktu śliny psa z ewentualnymi ranami na naszym ciele.
Podsumowanie, dlaczego pies nas liże?
Lizanie psa głównie spowodowane jest pozytywnymi emocjami, które chcę nam przekazać. Wyraża w ten sposób sympatię i miłość do nas. Jest wdzięczny za całe dobro, które mu podarowujemy i troskę. Lizaniem pies akcentuje to, że jesteśmy dla niego ważni. Pamiętajmy jednak od rozgraniczaniu tego lizania, tak aby nie było przesadne. Warto pamiętać i dbać o higienę po tym, jak pies nas poliże. Jednak zarazki z psiego pyszczka przenoszą się bardzo szybko.