Zastanawiasz się, jak wytresować swojego psa? Twój pupil jest nieposłuszny? Oto kilka wskazówek, jak zacząć szkolenie.
Tresura psa polega na tym, że trener uczy opiekuna jak wytresować swojego psa. Szkoleniowiec ma za zadanie nauczyć opiekuna jak postępować z psem, jak się z nim komunikować, jak go szkolić, aby obie strony odnosiły sukcesy.
Aby wytresować swojego czworonoga to nie tylko obowiązek każdego właściciela psa, ale również znakomity okres, by poznać jego charakter. Jednak, żeby wyszkolić porządnie psiaka, trzeba włożyć sporo wysiłku, jak i czasu. Nauka pupila różnych komend może stanowić nie lada wyzwanie.
Przede wszystkim musisz wiedzieć:
Jaki jest charakter twojego psa?
Na początku drogi z tresurą naszego zwierzaka, musimy sprawdzić, jaki charakter ma nasz pupil. Od tego będzie zależała dalsza droga szkolenia. Na pomoc w takim przypadku może przybyć behawiorysta-psi psycholog, który bez problemu rozszyfruje charakterek twojego psiaka.
Możemy wymienić kilka grup charakterów: Zdarza się, że pies jest porywczy lub spokojny. Jest, także trzecia grupa psów, która może mieć obie te cechy naraz. Psy są bardzo różne, więc trzeba do każdego z nich indywidualnie podejść.
Jak zacząć pracę z psem, by go ułożyć?
Najlepiej od początku…Najważniejsza jest dyscyplina!
Gdy pies jest już w naszym domu, trzeba mu od samego początku ustalić, jakie są zasady. Wskazać gdzie ma swoje legowisko, kiedy są wyjścia na spacery, posiłki itp. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, aby konsekwentnie trzymać się tych zasad i nie odpuszczać.
Poznanie psa…
Gdy już się zdecydujemy na naukę psa, powinniśmy poznać jego potrzeby. Przekąski i różnego rodzaju nagrody będą świetną motywacją dla pupila. Smakołyk będzie dodatkowym bodźcem do dalszej nauki psiaka. Nie ma co się oszukiwać, pies nie nauczy się komend ani innych sztuczek z miłości do ciebie, tylko dlatego jaką przekąskę mu zaoferujesz. Więcej na temat różnych przekąsek dla psów znajdziesz w tym artykule.
Musisz wiedzieć, jaki jest cel nauki.
Najważniejsza sprawa to taka, czego i po co chcesz nauczyć swojego zwierzaka? Jeżeli chcesz wytresować psa na zawody, będzie to inny sposób nauki i na pewno dość długi. Natomiast jeśli jesteś zdecydowana, aby twój pies umiał tylko podstawowe komendy, jak siad, daj głos, waruj, podaj łapę, nie trzeba wielkiej intensywności szkolenia. Sprawa jest prosta – to ty musisz wiedzieć, czego chcesz od psa. Nie próbuj nawet w trakcie tresury, zmieniać planu nauki, ponieważ pies się tylko rozproszy i zniechęci do ćwiczeń. Najlepiej opracuj całą strategię, jak szkolenia ma wyglądać, a potem się do niej stosuj. Oczywiście musisz, również pamiętać, aby nie zmieniać planu powtórzeń, bo beż tego pies wszystko zapomni, czego się nauczył. A tego byśmy nie chcieli.
Warto poznać przykładowe komendy:
Przy wydawaniu komend przede wszystkim:
- mów głosem spokojnym oraz stanowczym;
- nigdy nie krzycz na psa – przez to może się zniechęcić do nauki i współpracy z tobą;
- staraj się wymawiać pojedyncze słowa i krótkie – pies nie zrozumie zdań złożonych i długich;
Jeśli chwalisz psa, rób to w sposób entuzjastyczny, tak, aby pies wiedział, że jesteś z niego zadowolona. Nie zaszkodzi, jeżeli podarujesz mu kawałek jego ulubionego smakołyka, To będzie dalsza motywacja dla psa.
Na sam koniec warto zwrócić uwagę, aby podczas szkolenia psa zaangażować resztę domowników. Nie można pozwolić na to, że ty szkolisz psa, a reszta rodziny robi z psem, co chce. Jeżeli już jedna osoba jest nastawiona na szkolenie psa, to niech tylko ona się tym zajmuje. Nie powinno się doprowadzić do chaosu, bo wtedy dalsza nauka nie ma sensu. Dokładna organizacja i odpowiednie szkolenia psa spowoduje, że pies będzie słuchał każdego z domowników.