Pies świętujący swoje psie lata
Psy

Psie lata! Jak obliczyć ile nasz pies ma lat. Tylko suche Fakty!

Pies świętujący swoje psie lata
Pies świętujący swoje psie lata

Ile ty mój kochany piesku masz lat? Myślę, że wiele osób często zadaje to pytanie swojemu ukochanemu pupilowi. Psie lata, i okres rozwoju psa przebiega znaczenie szybciej niż u ludzi. Zdecydowanie szybciej. W sieci możemy znaleźć różne tabele określające wiek naszego psa. Chociaż nie do końca są one w 100% dokładne.

Psie lata a lata człowieka

Myślę, że bardzo popularnym mitem jest to iż 1 rok ludzki, to 7 psich lat. Sam często słyszałem tą teorie, i nawet przez jakiś czas w to wierzyłem. Wynika to z przeliczenia matematycznego. Średnia długość psiego życia to około 10/12 lat. A to stanowi statystycznie 1/7 życia człowieka. Stąd wzięła się ta wprowadzająca w błąd teoria.

Jak liczyć zatem ile lat ma nasz pies? Zapytasz

Okej już tłumaczę. Jak sam wiesz. Psy dojrzewają znacznie szybciej niż ludzie. A ich piękny, żywot trwa znacznie krócej niż ludzki. Dlatego poszczególne fazy ich starzenia wyglądają zupełnie inaczej niż nasze – ludzkie. W przypadku człowieka, dojrzałość płciową uzyskujemy już w wieku 15 lat. Psy natomiast 14 lat wcześniej. Czyli już po roku. Zdecydowanie szybciej.

Można rzec, że pierwszy rok życia psiaka, to 15 lat ludzkich. Więc gdy opiekujemy się naszym pupilem. Po 1 roku, można powiedzieć, że mamy psiego nastolatka.

Bardzo wartościową informację udzielił polski uczony Pan prof. dr. hab. Kazimierz Ściesiński. Jeden z najwybitniejszych polskich kynologów naszych czasów. Przygotował prosty przelicznik porównując lata ludzkie do psich lat. Wygląda on następująco:

  • 6 psich miesięcy to 10 lat ludzkich
  • 10 psich miesięcy to 14 lat ludzkich
  • 12 psich miesięcy to 15 lat ludzkich
  • 18 psich miesięcy to 20 lat ludzkich
  • 22 psich miesięcy to 22 lat ludzkich
  • 2 psie lata to 24 lata ludzkie
  • potem natomiast co rok dodajemy mu 4 lata ludzkie

Ponadto ta tabela psich lat pomaga jedynie orientacyjnie określić wiek naszego pupila. Nie bierze ona pod uwagę wielkości, rasy, wagi itp. A one także mają kluczowy czynnik podczas ustalania psich lat.

Psie lata a jego cechy indywidualne

Psie lata oblicza się także inaczej w zależności od wagi, rasy, oraz rozmiarów. Małe psy zwykle żyją dłużej, niż psy większej rasy. Natomiast, dojrzewają szybciej w pierwszych latach swojego życia.

Jak mniej więcej oszacować wiek naszego pupila?

  • Po pierwsze sierść – jedną z głównych oznak starzenia, tak jak u ludzi jest pojawienie się siwych włosów. Pierwsze siwe włosy pojawiają się mniej więcej w okresie 4 – 5 lat naszego psa. Zazwyczaj pierwsze siwe włosy pojawiają się w okolicy pyska. Im pies starszy tym więcej siwych włosów.
  • Po drugie zęby – myślę, że najważniejszą kwestią podczas szacowania wieku psa jest stan jego uzębienia. To wskaźnik który pozwala z największą dokładnością określić psie lata naszego psa.
  • Po trzecie oczy – innym charakterystyczną zmianą naszego psa która pojawia się z biegiem czasu, jest zmiana jego oczu. Z upływem lat stają się one jakby mętne i zamglone. Ponadto, psy jak ludzie, z upływem lat zaczynają mieć problemy ze wzrokiem.

Według mnie warto znać wiek naszego psa choćby po to aby wiedzieć jaką karmę dobrać dla naszego pupila. To właśnie ta odpowiednio zbilansowana pod wiek naszego pupila dostarczy mu wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Więcej naukowych faktów odnośnie psich lat

Przeczytaj nasze inne artykuły:

Kastracja psa – wszystko co powinieneś wiedzieć Pies i dziecko w domu. Co powinieneś wiedzieć!

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *