Mruczenie kota
Słownik pojęć

Mruczenie kota – wszystko co musisz wiedzieć!

Mruczenie kota to na pewno najprzyjemniejszy dźwięk dla jego opiekuna. Koty mruczą nie tylko, kiedy czują się dobrze. Zdarza się, że mruczenie kota może oznaczać stres lub ból, który odczuwa nasz zwierzak. Istnieje kilka rodzai mruczenia. Każdy z nich różni się intensywnością brzmienia i oznacza co innego.

Mruczenie kota – co to jest?

Mruczenie to na pewno jedno z ciekawszych zachowań w świecie zwierząt domowych. Ciekawostką jest to, że tylko koty potrafią mruczeć, żadne inne zwierzę nie potrafi wydobywać z siebie takiego dźwięku. Mruczenie można odczuwać na całym jego ciele, ponieważ wydzielają się wtedy silne wibracje. Koty mruczą tylko przy zamkniętym pyszczku i robią to na kilka sposobów.

Czy mruczenie kota to oznaka radości?

Można powiedzieć, że mruczenie kota to coś w rodzaju uśmiechu człowieka. Koty mruczą, gdy je głaskamy, kiedy piją mleko matki lub gdy dostają ulubioną przekąskę. Można więc stwierdzić, że mruczenie kota to oznaka radości, jednak nie zawsze. Koty mruczą również, gdy sygnalizują strach, ból lub głód.

Czy mruczenie kota ma wpływ na zdrowie kota?

Mruczenie ma na celu rozluźnienie oraz uspokojenie naszego pupila. Mruczenie uwalnia w organizmie naszego pupila serotoninę. Serotonina to hormon szczęścia, który wpływa bardzo pozytywnie na system ochronny oraz układ odpornościowy naszego kota. Mruczenie naszego zwierzaka ma również pozytywny wpływ na choroby oraz zranienia na skórze naszego zwierzaka.

Jaki wpływ na opiekuna ma mruczenie?

Mruczenie podobnie jak u kota wyzwala u nas hormon szczęścia. Właściciele kotów są mniej zestresowani oraz łatwiej radzą sobie w sytuacjach, w których właśnie stres odgrywa dużą rolę. Badania dowodzą, że osoby posiadające koty rzadziej chorują na choroby serca.

Podaje się również że mruczenie kota wyzwala fale dźwiękowe, które bezpośrednio wpływają na zdrowie ich opiekunów. Częstotliwość fal dźwiękowych wytwarzanych podczas mruczenia pozwala stabilizować pracę serca, łagodzić ból oraz przyspiesza zrastanie się złamanych kości.

Czy mruczeć potrafią tylko koty?

Koty różnią się od innych ssaków tym, że potrafią mruczeć nawet podczas oddychania. Inne ssaki podobnie jak ludzie potrafią wydobywać z siebie dźwięki podczas wdychania lub wydychania powietrza. Ciekawostką jest to, że mruczenie podczas wdechu, jak i wydechu nie różni się znacząco od siebie. Dzięki temu kot może nieprzerwanie mruczeń przez kilka minut i nie męczy się przy tym ani trochę :) .

Mój kot nie mruczy – co zrobić?

Można powiedzieć, że każdy kot mruczy na swój sposób. Niektóre koty potrafią mruczeć w swoim własnym zakresie głośności, dlatego człowiek nie jest w stanie wykryć tych dźwięków. Jednak istnieją koty, które wcale nie mruczą. Może to być spowodowane chorobą strun głosowych lub wadą genetyczną.

Czy kot musi nauczyć się mruczenia?

Mruczenie u małego kotka wiąże się z dużym wysiłkiem. Młodziutki kot musi dużo trenować, zanim zacznie mruczeć tak głośno, jak jego rodzice. Mruczenia u kota niestety nie da się wytrenować. Możemy jednak spróbować wywołać u naszego kota ten przyjemny dźwięk. Codzienne pieszczoty oraz karmienie naszego kota jego ulubionymi przysmakami może przyśpieszyć naukę mruczenia. Nie odmawiajmy zatem pieszczot naszemu kotu, ponieważ mruczenie wpłynie pozytywnie na jego zdrowie oraz samopoczucie :) .

Jeśli interesujesz się kocimi ciekawostkami, sprawdź nasz poprzedni artykuł: Drapak dla kota – co to jest i czemu służy?

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *