Istnieje wiele nieporozumień na temat tego, co króliki powinny jeść, w tym mity, że króliki potrzebują dużo marchewki i sałaty. Nie potrzebują także regularnych porcji komercyjnej żywności, choć można uzupełnić zieleninę niewielką ilością granulatu. W rzeczywistości, chociaż marchewki nadają się jako okazjonalny przysmak, króliki tak naprawdę nie jedzą owoców ani warzyw w naturalnym środowisku. Głównym źródłem pożywienia królika powinny być: świeża pitna woda, dobrej jakości siano lub trawa. Dzięki temu Twój zwierzak zachowa zdrowe zęby i brzuszek. W tym artykule obalamy mity na temat tego, co mogą i czego nie mogą jeść króliki.
Mit nr 1 – Króliki jedzą marchewki
Marchew nie powinna być głównym źródłem pożywienia. Króliki żyjące na wolności nie jedzą warzyw i owoców. Marchewki i jabłka są bogate w cukier i powinny być podawane tylko w niewielkich ilościach jako okazjonalne smakołyki. Króliki potrzebują głównie siana lub trawy, trochę zielonych liści i małej, odmierzonej ilości granulatu.
Mit nr 2 – Króliki jedzą sałatę
Dieta królika nie powinna być oparta na sałacie. Niektóre odmiany sałat są dla królika lepsze niż inne. Te o jasnych kolorach, bogate głównie w wodę, mają bardzo małą wartość odżywczą, dlatego nie są zalecane. Dodatkowo, sałata lodowa zawiera laktukarium, które w dużych ilościach może być szkodliwe. Warto za to dodać do diety odmiany ciemniejsze, bardziej liściaste i włókniste, ponieważ są one bogatsze w błonnik i rzeczywiste składniki odżywcze. Wprowadzaj stopniowo, aby uniknąć problemów trawiennych.
Mit nr 3 – Siano tylko do spania
Siano to nie tylko ściółka. Świeże, bezpyłowe siano powinno być ich głównym źródłem pożywienia przez cały czas. Podobnie jak trawa (ale nie ze świeżych skoszonych trawników, ponieważ może szybko fermentować), siano stanowi podstawę naturalnej diety królika.
Dieta królika
Jeśli zmieniasz dietę królika, najlepiej stopniowo wprowadzaj nowe pokarmy, aby zobaczyć, jak zareagują. Twój zwierzak może ich nie lubić lub mogą powodować rozstrój żołądka, co będziesz w stanie stwierdzić na podstawie jego stolca. Jeśli kiedykolwiek masz wątpliwości, czy dany pokarm jest bezpieczne dla Twojego zwierzaka, najbezpieczniej w ogóle nie podawać go królikowi. Możesz także zapytać swojego weterynarza o indywidualną dietę dla Twojego królika.
Najlepsze pokarmy dla królika
Gdy królik otrzyma większość swojej podstawowej diety, czyli siana i trawy, wybierz jedno z wielu świeżych warzyw z poniższej listy. Ważne jest, aby zapewnić swojemu zwierzakowi różnorodne warzywa, aby mieć pewność, że ma zbalansowaną dietę.
Tutaj znajdziesz najlepsze i bezpieczne produkty dla Twojego królika.
Twój królik może jeść następujące warzywa:
- Szparagi
- Brukselki
- Liście brokułów
- Seler
- Liście i łodygi kalafiora
- Cykoria
- Cukinia
- Ogórki
- Sałaty o ciemnych liściach
- Rzodkiewka
- Czerwona kapusta
- Rzepa
- Szpinak
Króliki domowe mogą również paść się na świeżych ziołach, w tym:
- Bazylia
- Kolendra
- Koperek
- Pietruszka
- Oregano
- Rozmaryn
- Szałwia
- Tymianek
Pokarmy, których nie mogą jeść króliki
Jednym z najczęstszych nieporozumień dotyczących diety królików jest to, że powinny być często karmione pokarmem w stylu musli. Niestety, musli zawiera dużo cukru i skrobi, które są trudne do strawienia dla królików i mogą powodować problemy zdrowotne. Jeśli Twój królik jest karmiony dietą wysokocukrową, może to prowadzić do przybierania na wadze i innych problemów zdrowotnych. Podobnie, produkty mleczne nie są zalecane dla królików, ponieważ zawierają dużo cukru i mogą prowadzić do przyrostu masy ciała i próchnicy zębów.
Następujące pokarmy nigdy nie powinny być karmione królikiem:
- Płatki musli
- Nabiał
- Ziemniaki
- Rabarbar (zawiera substancję drażniącą, i może być trujący dla królików)
- Liście i łodygi pomidora (mogą powodować bardzo złe samopoczucie królików)
Przysmaki, które mogą jeść króliki
Ze względu na wysoką zawartość cukru są też owoce i warzywa, które należy podawać z umiarem. Jak w przypadku większości zwierząt, zawsze najpierw usuń pestki i nasiona:
- Jabłka
- Marchewki
- Banany
- Jagody
- Jeżyny
- Winogrona
- Jarmuż
- Melon
- Brzoskwinia
- Gruszki
- Ananas
- Śliwki
- Maliny
- Truskawki
- Pomidory
Ile je królik?
Większa część diety królika powinna składać się z dobrej jakości siana lub trawy mierzonych wielkością jego ciała. Świeże siano powinno być dostępne dla królika przez cały czas. Ten rodzaj karmy pomaga utrzymać ogólny stan zdrowia królika. Ponadto, siano zapewnia wsparcie w ścieraniu zębów królika w miarę ich ciągłego wzrostu. Zapewnia także odpowiednią ilość błonnika niezbędną dla zdrowia jego układu trawiennego.
Resztę diety mogą stanowić świeże warzywa liściaste, które należy podawać codziennie rano i wieczorem, oraz przysmaki – od czasu do czasu. Urozmaicone jedzenie może pomóc królikom uniknąć nudy, utrzymać ich zaangażowanie i uczynić ich siedlisko bardziej interesującym.
Konieczne jest również podawanie królikowi świeżej wody, aby był cały czas nawodniony.