koty mogą pić mleko
Koty Zdrowie Żywienie

Czy koty mogą pić mleko?

To popularny mit, że nasze koty mogą pić mleko. Od lat w telewizji i innych mediach widzieliśmy koty cieszące się miseczką mleka. Wielu właścicieli często uważa, że ​​koty potrzebują mleka, aby były zdrowe. Tak nie jest i możemy teraz głośno powiedzieć, że Twój kot zdecydowanie nie potrzebuje mleka (zwłaszcza krowiego), aby był zdrowy.

W rzeczywistości mleko może wyrządzić więcej szkody niż pożytku Twojemu zwierzakowi. Niezależnie od tego, jak smaczne może być mleko dla Twojego kota, może spowodować dolegliwości układu pokarmowego.

Tak naprawdę nie ma żadnych korzyści z karmienia kota mlekiem – dopóki otrzymuje zbilansowaną, odpowiednią do wieku, kompletną dietę, będzie on całkowicie szczęśliwy i zdrowy. Oczywiście kocięta muszą pić mleko swojej mamy, ale zanim osiągną zaledwie kilka miesięcy, powinny być całkowicie odstawione od piersi, jedząc karmę dla kotów i wodę pitną.

Dlaczego koty nie mogą pić mleka krowiego?

Kiedy myślisz o podawaniu kotu mleka, prawdopodobnie myślisz o mleku krowim. Ten rodzaj mleka nie jest zdrowy dla większości kotów, zwłaszcza jeśli zastępuje zbilansowany posiłek. Spożywanie samego mleka krowiego nie dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do utrzymania zdrowia kota.

Większość kotów nie toleruje laktozy, ponieważ nie mają w jelitach enzymu (laktazy) do trawienia cukru zawartego w mleku (laktoza). Oznacza to, że ​​mleko zawierające laktozę może sprawić, że kot poczuje się źle.

Innym powodem, dla którego nie należy podawać kotu krowiego mleka, jest to, że jest ono pełne tłuszczu. Dlatego tak bardzo lubi jego smak. Podawanie kotu mleka może poważnie zaburzyć jego dietę i doprowadzić do przybrania na wadze. Chociaż możesz dać to swojemu kotu jako okazjonalny przysmak, musisz pamiętać o dodatkowych kaloriach, gdy dajesz mu dzienną porcję jedzenia. Ponieważ mleko dla kota często nie jest kompletnym posiłkiem, Twój kot może otrzymywać mniej ważnych witamin i składników odżywczych.

Co się dzieje, kiedy kot wypije mleko?

Kiedy kot pije mleko niestrawiona laktoza pozostanie w ich jelitach i będzie fermentować. Całe, 2% i odtłuszczone mleko krowie może również dodawać niezdrowe ilości tłuszczu do diety Twojego kota. Ponieważ koty nie mają enzymu niezbędnego do trawienia laktozy, picie mleka może prowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych. U Twojego kota mogą wystąpić: rozstrój żołądka, biegunka, wymioty, utrata apetytu i masy ciała, ból brzucha i dyskomfort. Może to także spowodować zmiany w zachowaniu, takie jak zwiększone drapanie.

Podobnie jak ludzie, niektóre koty nie mają problemu z trawieniem mleka. Chociaż nie wszystkie koty źle się poczują, naprawdę lepiej nie ryzykować. Niezależnie od tego, większość lekarzy weterynarii sugeruje inne alternatywy, ponieważ mleko krowie nie ma żadnych korzyści odżywczych dla kotów.

koty mogą pić mleko
Photo by Yerlin Matu on Unsplash

Kiedy koty mogą pić mleko?

Jedyny moment w życiu kota, kiedy jego organizm ma wystarczającą ilość enzymu laktazy do prawidłowego trawienia laktozy, to moment narodzin i pierwsze 12 tygodni życia. Kiedy Dzieje się tak, aby kot mógł żywić się mlekiem matki. Następnie wytwarza się coraz mniej laktazy, co może potencjalnie prowadzić do nasilonych powikłań trawiennych. Kiedy pojawią się zęby, kocięta odstawią mleko matki i zaczną jeść.

Kot może także potrzebować, abyś podał mu mleko, kiedy wystąpiła konieczność ręcznego wychowania kociaka. Wtedy powinieneś podawać mu tylko określone mleko dla kociąt, ponieważ inne rodzaje mleka nie będą miały odpowiedniej równowagi składników odżywczych. Tak jak każdy ssak, w pewnym momencie zostanie odstawiony od piersi. Jako dorosły kot będzie całkowicie zdrowy przy pełnowartościowym pożywieniu i wodzie.

Zastanawiasz się, jaka karma będzie najlepsza na Twojego kota? Przeczytaj artykuł: Jaką karmę wybrać dla kota?

Dlaczego dorosłe koty pragną mleka?

Wiesz już, że odpowiedź na pytanie: czy koty mogą pić mleko?, brzmi: nie. Ale dlaczego kot nadal o nie prosi?

Nawet jeśli Twój kot jest już dorosły, może nadal łaknąć mleka. Podobnie jak ludzie, koty kojarzą pewne smaki i zapachy z pozytywnymi wspomnieniami, więc mleko jest dla nich jak pokarm uspokajający. Chociaż Twój kot nie powinien pić mleka do posiłku, możesz zaspokoić jego głód pokarmami z niego przygotowanymi.

Co mogę dać kotu zamiast mleka?

Twój kot musi pić wodę. Dostęp do czystej wody zapewni im nawodnienie i zadowolenie. Woda jest niezwykle ważna dla utrzymania optymalnej funkcji narządów u kotów. Świetnym sposobem na upewnienie się, że kot ma wystarczającą ilość wody, jest karmienie go mokrym jedzeniem.  

Jeśli uważasz, że kot nie pije wystarczająco dużo, spróbuj postawić kilka misek na wodę rozrzuconych po całym domu i regularnie je odświeżać i czyścić. Pamiętaj, że wiele kotów nie lubi, gdy ich miski na jedzenie i wodę znajdują się w tym samym miejscu.

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *