jak usunąć kleszcza
Koty Psy Zdrowie

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza z ciała kota i psa?

Jeśli Twój zwierzak spędza dużo czasu na zewnątrz, kontrola jego ciała w poszukiwaniu kleszczy powinna być częścią codziennej rutyny. Usunięcie kleszcza z ciała kota czy psa nie należy do najprzyjemniejszych czynności, ale ważne jest, aby zrobić to szybko i poprawnie. W tym artykule dowiesz się, jak bezpiecznie usunąć kleszcza z ciała zwierzaka oraz poznasz najczęściej popełniane błędy.

Sezon na kleszcze

W wielu rejonach Polski kleszcze są aktywne od przełomu marca i kwietnia aż do przełomu października i listopada. Kleszcze to uparte pasożyty. Po przyczepieniu się do skóry, mogą być trudne do usunięcia, ponieważ chwytają skórę Twojego zwierzaka, zakopując w nim swoje mocne narządy gębowe, a następnie trzymając się usilnie, gdy żywią się jego krwią. Kleszcze odpadają samoistnie po zakończeniu karmienia, ale może to zająć kilka dni. Im dłużej pozostają przyczepione, tym większe ryzyko infekcji.

7 kroków – jak rozpoznać i usunąć kleszcza, którego złapał Twój zwierzak

jak usunac kleszcza
Photo by Erik Karits on Unsplash

Krok 1: Dokładnie sprawdź swojego psa po spacerze

Regularne kontrole w poszukiwaniu kleszczy są koniecznością dla psów spacerujących po wysokiej trawie i zalesionych obszarach. Kiedy wrócisz po spacerze, przesuń dłońmi po ciele psa, aby wyczuć małe wybrzuszenie przyczepionego kleszcza. Zwróć szczególną uwagę na głowę i uszy psa, obszar pod obrożą oraz między palcami stóp, pachami i pachwiną, ponieważ kleszcze często przyczepiają się do tych obszarów, ale mogą przyczepić się wszędzie.

Krok 2: Czy to kleszcz?

Kleszcze mogą być czarne, brązowe lub podpalane i mają osiem nóg. Kleszcze różnią się wielkością od prawie niemożliwego do zobaczenia gołym okiem, do wielkości ludzkiego palca. W Polsce stale występuje 19 gatunków kleszczy. Mogą przetrwać i rozwijać się w lasach, trawie na plaży, trawnikach, lasach, a nawet obszarach miejskich. Kleszcze nie są wybredne – pasożytują na ssakach, ptakach, a nawet innych owadach.

Krok 3: Przygotuj się do usunięcia kleszcza

Narzędzia potrzebne do bezpiecznego usunięcia kleszcza:

  • Rękawiczki lateksowe lub gumowe
  • Dodatkowe oświetlenie i szkło powiększające
  • Pęseta lub haczyk do usuwania kleszczy
  • Alkohol izopropylowy
  • Maść z antybiotykiem
  • Słoiczek lub mały pojemnik z pokrywką
  • Przysmaki

Krok 4: Uspokój psa

Staraj się usuwać kleszcze z psa tylko wtedy, gdy jest spokojny i leży. Poczekaj, aż Twój pies będzie na tyle zrelaksowany, że będzie możliwe dobre uchwycenie kleszcza za pomocą narzędzia do usuwania. Jeśli spróbujesz go za szybko wyciągnąć, ryzykujesz, że głowa kleszcza utknie w Twoim psie, co może zwiększyć ryzyko infekcji. Łatwiej będzie usunąć kleszcza w jednym kawałku, jeśli Twój pies jest nieruchomy. Zabawka lub przysmak mogą pomóc mu zająć się podczas pracy nad usunięciem kleszcza.

Krok 5: Usuń kleszcza

Załóż rękawiczki i delikatnie przetrzyj dotknięty obszar na psie środkiem antyseptycznym przeznaczonym dla zwierząt domowych lub użyj mydła i wody. Następnie przygotuj oświetlenie i używając pęsety lub specjalnego haczyka do usuwania kleszczy, wykonaj następujące czynności:

1. Rozłóż sierść psa, a następnie chwyć kleszcza jak najbliżej skóry. Upewnij się również, że nie ściskasz kleszcza zbyt mocno, ponieważ może to zmiażdżyć kleszcza i utrudnić jego usunięcie.

2. Obracaj narzędzie zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, aż kleszcz odczepi się od skóry (nie ciągnij kleszcza, gdy jest jeszcze przyczepiony).

3. Po usunięciu kleszcza upewnij się, że wszystkie części jego ciała zostały usunięte ze skóry psa.

Krok 6: Oczyść ranę i monitoruj stan zwierzaka

Oczyść ranę zwierzęcia środkiem antyseptycznym i pamiętaj o wyczyszczeniu pęsety środkiem dezynfekującym.

Miej oko na obszar, w którym miał być kleszcz, aby zobaczyć, czy pojawiła się infekcja, zaczerwienienie skóry. Jeśli Twój zwierzak zaczyna wykazywać objawy choroby, umów się na wizytę u weterynarza. Niektóre objawy obejmują zapalenie stawów lub kulawiznę trwającą od trzech do czterech dni, niechęć do poruszania się, obrzęk stawów, gorączkę, zmęczenie, obrzęk węzłów chłonnych, utratę apetytu i problemy neurologiczne.

Możesz również zapytać lekarza weterynarii o środki zapobiegające pchłom i kleszczom.

Krok 7: Wyrzuć kleszcza

Photo by Christian Lambert on Unsplash

Gdy kleszcz zostanie bezpiecznie usunięty, umieść go w słoiku lub małym pojemniku wypełnionym alkoholem i przykryj słoik pokrywką. Alkohol zabije kleszcza. Wielu weterynarzy zaleca trzymanie kleszcza w pojemniku na wypadek, gdyby zwierzak zaczął wykazywać jakiekolwiek objawy choroby. Różne rodzaje kleszczy mogą przenosić różne choroby, więc zidentyfikowanie kleszcza przez lekarza weterynarii może pomóc w postawieniu diagnozy.

Co zrobić, jeśli głowa kleszcza utknie w skórze Twojego psa

Często zdarza się, że głowa lub narządy gębowe kleszcza odrywają się podczas usuwania. Jeśli głowa kleszcza jest nadal osadzona w skórze zwierzaka po usunięciu reszty ciała, nie ma powodu do paniki. Nie próbuj wydłubywać głowy kleszcza. Spowoduje to więcej podrażnień i stanów zapalnych oraz otworzy skórę na infekcje. Zamiast tego zabierz zwierzaka do weterynarza, aby usunąć wszelkie pozostałe osadzone kawałki kleszcza.

Opieka nad psami i kotami, to ciekawa przygoda i ogromna odpowiedzialność. Aby robić to mądrze, potrzebujemy wiedzy interdyscyplinarnej, o dużym zakresie. Być może zainteresuje Cię także artykuł: Genetyka psów – wszystko, co musisz wiedzieć.

Najczęściej popełniane błędy przy usuwaniu kleszcza z ciała

Błąd nr 1 – Usunięcie kleszcza palcami

Kleszcze mogą przenosić boreliozę, poważną infekcję, która może być przenoszona zarówno na psy, jak i na ludzi poprzez ukąszenie zakażonego kleszcza. Zawsze noś rękawiczki podczas obchodzenia się z kleszczami i używaj pęsety lub specjalnego haczyka do usuwania kleszcza, aby uniknąć pozostawienia części kleszcza w skórze psa.

Błąd nr 2 – Zmiażdżenie kleszcza

Zmiażdżenie kleszcza, którego widzisz u swojego psa, może być kuszące, ale istnieje ryzyko, że może to wycisnąć część zawartości kleszcza do krwiobiegu psa i możliwe, że może to zwiększyć ryzyko przeniesienia choroby.

Błąd #3 – Posmarowanie kleszcza wazeliną lub pokrycie go lakierem do paznokci

Nie próbuj usuwać kleszcza, próbując go udusić pod lakierem do paznokci lub wazeliną. Te metody nie są skuteczne i mogą w rzeczywistości pogorszyć sytuację; kleszcz niekoniecznie musi umrzeć, a im dłużej kleszcz jest przyczepiony, tym większe ryzyko infekcji. Mogą również powodować reakcję skórną u Twojego zwierzaka.

Błąd nr 4 – Przypalenie kleszcza, aby go usunąć

Przypalenie kleszcza jest bardzo niebezpieczne dla Twojego psa i dla Ciebie. Najlepszym sposobem na usunięcie kleszcza jest użycie pęsety lub haczyka do usuwania kleszczy.

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *