behawiorysta
Słownik pojęć

Kim jest Behawiorysta? To powinieneś wiedzieć

Behawiorysta – w najprostszym rozumieniu jest to osoba, która pełni rolę zwierzęcego psychologa. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa „behavior”. Czyli zachowanie. Jest to więc terapeuta, który oprócz ludzkiego zachowania zajmuje się także zachowaniem zwierzęcym. Akurat w tym przypadku psów. Behawiorysta więc jest specjalistą od zwierzęcego zachowania, najprościej to ujmując.

Behawiorysta w pełni rozumie psi język, dokładniej mówiąc psie zachowanie. Potrafi zrozumieć co w danym momencie, nasze zwierzę próbuje nam przekazać, i jaki ma mieć to przekaz. A także, na jakim podłożu jest on wywoływany.

Na przykład na podłożu stresowym, kiedy pies się boi. Dzięki temu jest w stanie posłużyć nam ludziom i naszym zwierzętom jako swojego rodzaju tłumacz. Między naszym językiem a językiem naszych czworonożnych przyjaciół.

Czym dokładnie zajmuje się behawiorysta?

Behawiorysta zajmuje się dokładniej diagnozą zachowania psa nie tylko na podstawie jego zachowania, lecz w dużym stopniu także na podstawie zachowania jego opiekuna. Co także ma bardzo wielkie znaczenie podczas pracy behawiorysty.

Po wnikliwej obserwacji psa. A także gruntownej rozmowie z właścicielem zwierzęcia, Pan lub Pani behawiorystka, powie nam wszystko na temat dolegliwości naszego psa. Oraz na jakim podłożu jest ono wywołane, skąd ono wynika, oraz jakie kroki podjąć, aby pozbyć się danego zachowania. A w przyszłości zniwelować je do minimum.

Zawód ten pełni także charakter terapeutyczny. Jednocześnie dla właściciela, a także dla jego wiernego i oddanego zwierzaka, jakim jest pies.

W czym może pomóc nam behawiorysta?

Psi psycholog na pewno może pomóc w pojętym bardzo szeroko wychowaniu naszego psa. A także pomóc nam i dostarczyć jasnych informacji jak postępować podczas wychowywania naszego pupila. Tak, aby pozbyć się jego złych i niepożądanych zachowani.

Od prostych codziennych problemów dnia codziennego, jak ciągnięcie na smyczy, po problemy z załatwianiem się poza naszym domem. Poprzez ucieczki z domu, obszczekiwanie naszych gości czy choćby gryzienie wszystkiego, co napatoczy mu się na pyszczek.

A także trochę poważniejsze wyzwania, z jakimi może przyjdzie nam się zmierzyć, kiedy już będziemy mieli naszego ukochanego pieska. Takie jak lęk, agresja, czyli kłopoty ściśle natury bardzo emocjonalnej.

Z jakimi jeszcze problemami do behawiorysty?

Behawiorysta także będzie w stanie bez większego problemu na podstawie zachowani wydać opinie na temat konkretnego psa. Na przykład czy będzie w stanie nadawać się do adopcji, czy nie będzie agresywny w stosunku do nas, czy, co gorsza, do dzieci.

Czy psu w ogóle da się jeszcze pomóc i czy miejsce, w którym przebywa, daje warunki do poprawy niepożądanego zachowania. Jeśli istnieje tylko iskierka szansy na wyleczenie złego zachowania, z pewnością behawiorysta powie nam, jakie są ku temu najlepsze i optymalne kroki, aby to zachowania zostało całkowicie wyeliminowane.

Po czym poznać dobrego psiego psychologa?

Aby poznać dobrego behawiorystę, bardzo istotne jest, aby metody, których używa, w żadnym wypadku nie polegały na przemocy fizycznej ani psychicznej. Behawiorysta powinien wykazywać się wiedzą, cierpliwością oraz pozytywnym podejściem i metodami, które nie pogłębią złego zachowania.

A wręcz przeciwnie będą kształtować nowe lepsze nawyki naszego pupila. Znacznie lepiej jest pokazać, nauczyć i uświadomić naszego kochanemu pupilowi, że to, co robi, nie jest do końca dobre i nakierować go na nową drogę. Która okaże się bardziej opłacalna i lepsza, choćby dla smaczków, które dostaje pies za poprawne zachowanie. 

Sprawdź nasz inny artykuł pod tytułem: Podszerstek u psów. Wszystko co musisz wiedzieć!

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *