przodek udomowionego psa - wilk
Słownik pojęć

Domestykacja psa-czym jest? To warto wiedzieć!

przodek udomowionego psa - wilk
przodek udomowionego psa – wilk

Domestykacja – czyli udomowienie, stanowi jakże bardzo ważną podstawę tworzącego i otaczającego nas dziś świata. Współcześnie, nie istnieje, żaden gatunek zwierzęcia lub rośliny, który w przeszłości nie podlegał domestykacji przez człowieka. Dokładne opisanie całego procesu domestykacji królestwa zwierzą jest zbyt trudne, jednak wiadomo, że najwcześniej udomowionym gatunkiem zwierzęcia był nasz kochany Pies!

Jakie zadanie miała pierwsza domestykacja psa? 

Pierwszą relacją, która łączyła człowieka z pasem, na pewno nie była relacja przyjacielska. Tak jak obecnie jest to bardzo zauważalne w dzisiejszych czasach. Początkowo naszego kochanego psa udomowiono po to, aby pomagał w polowaniu, a także pomagał w wypasie zwierząt hodowlanych. A ponadto miał bronić domostwa. Natomiast odpowiedzi dotyczące miejsca i czasu pierwszego spotkania są sprzeczne. Jeśli chodzi o okres pierwszej domestykacji, jest on także nieznany. 

Pierwsza domestykacja psa-gdzie się odbyła?

Tak jak wspominałem wcześniej. Odpowiedzi na pytania typu ”Gdzie udomowiono psa” są ze sobą sprzeczna. W tej części artykułu postaram się przybliżyć te najbardziej popularne informacje naukowe. 
 
Najbardziej popularna teoria jest pochodzenie Canis lupus familiaris z terenów dzisiejszej Azji. To właśnie one stanowią główny ośrodek występowania pierwotnych ras tego właśnie gatunku. Idąc tym tropem, zespół Roberta Way-ne’a przeprowadził badania, które mówią nam, że gatunek ten ma bardziej bliski związek z Wilkami z Bliskiego wschodu.
 
W przeciwieństwie do zespołu Roberta Way-ne’a inni badacze twierdzą, że najbardziej prawdopodobną kolebką cywilizacji Canis lupus familiaris jest Afryka Wschodnia. 
 
Dopiero późniejsze badania genomowe odwróciły uwagę naukowców od południowych części globu. Badania te sugerują, że domestykacja psa mogła mieć swój początek w paleolitycznej Europie. 

Domestykacja-najnowsze badania?

Natomiast najnowsze badania naukowe rzucają światło na całą sprawę. Na podstawie badań mitochondrialnych DNA, wskazują występowanie dwóch miejsc udomowienia gatunku. Zlokalizowanej we wschodniej i zachodniej części Eurazji. Mówi nam to, że starożytne psy Azjatyckie, pochodzą od udomowionych Wilków Azjatyckich. Natomiast europejskie paleolityczne psy wywodzą się z niezależnych procesów udomowień wilków europejskich. 

Domestykacja we wczesnym procesie i rola psa

Pierwsza teoria udomowienia – domestykacji psa twierdzi, że to człowiek zabierał, do swojego stada małe szczenięta wilków, i odchowywał je tak, że stanowiły one część grupy ludzkiej. Obecnie uważa się jednak, że wilki samodzielnie zbliżyły się do człowieka. Podążał więc za nim i żywił się pozostałościami mięsa, które człowiek zostawił. W pierwszych chwilach szwendające się w bliskim otoczeniu i żerujące wilki zapewne wzbudzały podejrzliwość. Jednak człowiek zapewne szybko zauważył, że ta relacja może przynieść sporo dobrego. Aby jednak oswoić dzikie zwierze i zachęcić go do współpracy, człowiek musiał zapewnić mu dobre warunki bytowe. Mowa tutaj o schronieniu i pożywieniu. Rodzaj pokarmu tych dwóch gatunków pokrywał się bardzo dobrze, więc współpraca przynosiła korzyści wilkom oraz człowiekowi.

 
Wilk mógł wytropić oraz gonić przez dłuższy czas ofiarę. Natomiast człowiek posiadający ostre narzędzia. Mógł w szybki sposób uśmiercić ofiarę. Wilk w ten sposób zdobywał źródło stałego pożywienia oraz bezpieczne schronienie. 

Domestykacja psa-kto pierwszy ją przeprowadził

Psa udomowili nasi przodkowie. Ci, którzy zajmowali się zbieractwem i łowiectwem. Był on pomocom do polowania, transportowania oraz ciągnął sanie z pasażerami. Był on także bardzo dobrą ochroną przed dzikimi zwierzętami, czy nawet ludźmi z innego plemienia. 

Domestykacja-sposobem na udomowienie psa przyjaciela

Podczas wykopalisk w Izraelu. Odkryto pozostałości po kulturze nat ufijskiej. W jednym z odkrytych grobów znaleziono prawdopodobnie dowód na bliską relacja człowieka z psem. Człowiek nieznanej płci został pochowany wraz, ze szczeniakiem ułożonym blisko jego głowy, wraz z ręką na jego brzuchu. To niebywały dowód na to, że już w tamtych czasach człowiek uważał psa za swojego przyjaciela.

Podsumowanie  domestykacji

 Pomimo licznych badań, zagadka dotycząca udomowienia psa nadal nie została rozwiązana. Tekst pokazuję, jak wiele jest hipotez oraz jak różnią się one od siebie. Być może, dokładny czas i miejsce domestykacji psów do końca pozostanie tajemnicą. Według mnie domestykacja wilka przyniosła bardzo wiele korzyści. Na przestrzeni lat nastąpiło ich udomowienie oraz powstał gatunek naszego kochanego psa.

Przeczytaj nasze inne artykuły: Pies i dziecko w domu. Co powinieneś wiedzieć! Jakie szelki dla psa? 5 najczęstszych rodzajów szelek

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *