ciąża u koni
Konie Zdrowie

Ciąża u koni – jak długo trwa, oznaki i przebieg

Średni czas trwania ciąży u koni wynosi 340 dni, czyli 11 miesięcy. U kuców jest nieco krótszy – 333 dni. Jednak zdrowe źrebię może urodzić się w dowolnym okresie między 325 a 365 dniem ciąży. Na długość ciąży mogą wpływać różne czynniki, takie jak odżywianie oraz pora roku. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o ciąży u koni.

Ciąża u koni

Konie, jak wszystkie ssaki, są żyworodne. Oznacza to, że cały rozwój zarodka przebiega w organizmie matki. Konie rodzą żywe potomstwo, które przez pierwszą część życia jest karmione mlekiem matki. Klacz (koń płci żeńskiej) może urodzić tylko jedno źrebię rocznie. Jest w stanie wydać źrebię już w wieku około 18 miesięcy, ale klacz i źrebię będą zdrowsze, jeśli klacz ma co najmniej cztery lata, ponieważ do tego czasu klacz osiągnie pełny rozmiar. Klacz może rodzić źrebięta, dopóki nie osiągnie wieku dwudziestu lat. Ogier (koń płci męskiej) może kontynuować rozród do dwudziestki, chociaż jakość jego nasienia może spadać wraz z wiekiem.

Źrebięta mogą stać na nogach już około 30 minut po urodzeniu. Mogą skubać trawę lub siano w ciągu kolejnych kilku dni, chociaż mleko matki będzie głównym źródłem pożywienia. Źrebię można odstawić od matki już trzy miesiące po urodzeniu, chociaż wielu hodowców decyduje się na dłuższe pozostawienie klaczy i źrebiąt razem. Natomiast, w przypadku bezmleczności lub padnięcia klaczy, źrebięciu zaleca się podawać mleko zastępcze dla koni.

Chociaż konie żyjące dziko łączą się w pary i rodzą bez opieki weterynarza, wiele problemów związanych z zapłodnieniem, ciążą i porodem jest do uniknięcia. Ogiera bada się tuż przed rozmnażaniem, a klacz sprawdza się i odpowiednio pielęgnuje w okresie ciąży.

Cykl rujowy u koni

Klacze uważa się za zwierzęta sezonowo-wielorujowe – ich cykl rujowy występuje tylko w określonych porach roku, ze względu na ilość światła dziennego. Oznacza to, że ​​klacze są otwarte na ogiera w regularnych okresach wiosną i latem. Te sezonowe cykle rui występują mniej więcej co trzy tygodnie.

Niektóre klacze będą szykować się do wyźrebienia wcześniej lub później niż przeciętnie, ale hodowcy znają te tendencje. Kucyki zwykle mają krótszy okres ciąży niż konie. W naturalnym środowisku ogier będzie krył klacz latem, a źrebięta urodzą się w przyszłym roku, wiosną/wczesnym latem. Gwarantuje to, że źrebięta rodzą się, gdy pastwisko jest obfite, a pogoda – łagodna.

Z naszego wcześniejszego artykułu dowiesz się, co jedzą konie.

Jednak hodowcy, którzy chcą manipulować cyklem hodowlanym, aby źrebięta rodziły się wcześniej w ciągu roku, będą używać sztucznego oświetlenia, aby symulować dłuższe dni wiosny i lata. Sztuczne światło dzienne stymuluje mózg klaczy do produkcji hormonów rozrodczych potrzebnych do wywołania rui. Dzięki temu klacze mogą być chowane wcześniej, a w kolejnym roku źrebię można otrzymać wcześniej.

Kontrolowanie przebiegu ciąży u konia

Poza brakiem rui klacze mogą nie wykazywać żadnych widocznych oznak ciąży przez pierwsze trzy miesiące. Ciążę można potwierdzić za pomocą ultradźwięków po około dwóch tygodniach od rozmnażania. Badania krwi i moczu można wykonać od dwóch do trzech miesięcy po poczęciu. Alternatywnie, weterynarz może być w stanie ręcznie wyczuć mały zarodek w macicy klaczy około sześciu tygodni ciąży poprzez badanie dotykowe.

Ważne jest, aby klacz została sprawdzona przez weterynarza na wczesnym etapie ciąży pod kątem jej zdrowia i zdrowia źrebaka. Bliźniaki koni są rzadkie, ale mogą prowadzić do poronienia klaczy. W przypadku donoszenia bliźniąt źrebiąt istnieje możliwość utraty obu. Z tego powodu często zaleca się usunięcie jednego zarodka. Odbywa się to na bardzo wczesnym etapie ciąży. Nie jest niczym niezwykłym, że klacz traci ciążę, dlatego zaleca się ponowne badanie USG, krwi lub moczu po około trzech miesiącach.

Ciąża u koni – późniejsze etapy

Po około trzech miesiącach w brzuchu matki, źrebię szybko się rozwinie i zacznie przypominać małego konia. Po około sześciu miesiącach klacz zacznie wchodzić w widoczną ciążę. Przez pozostałe miesiące brzuch klaczy będzie nadal rósł, gdy źrebię zbliża się do daty wyźrebienia. Około dwa tygodnie przed terminem porodu wymię klaczy zacznie się rozszerzać i zaczyna wytwarzać lepki, żółtawy płyn.

Po około 315 dniach ciąży właściciel powinien uważnie obserwować klacz pod kątem zbliżających się oznak wyźrebienia. Na przykład żółtawy płyn zamieni się w pierwsze mleko – siarę. Wymię może ociekać, a mięśnie wokół ogona staną się bardziej rozluźnione. Jej brzuch może wydawać się opadać, ponieważ wchodzi w pozycje przygotowującą do porodu. W tym momencie narodziny są nieuchronne, a klacz musi być często sprawdzana pod kątem oznak źrebiąt. Tuż przed urodzeniem klacz będzie wydawała się niespokojna, może grzebać w ziemi i sprawdzać boki. Powinna być trzymana w dużym, czystym boksie, najlepiej wyściełanym słomą. Klacz może wielokrotnie leżeć i wstawać, ale rodzi w pozycji leżącej. Najpierw widoczny może być worek owodniowy, a następnie przednie kopyta i nos źrebaka. Na tym etapie źrebię zwykle rodzi się w ciągu kilku minut.

Czasami źrebię jest w położeniu miednicowym lub rodzi się najpierw zad, albo jedna lub obie kończyny przednie mogą być zgięte do tyłu. Czasami klacz lub źrebię doznają kontuzji podczas porodu lub mają inne problemy wymagające profesjonalnej uwagi. Twój weterynarz powinien dokładnie sprawdzić klacz i źrebię wkrótce po urodzeniu źrebaka.

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *