koty zrzucają rzeczy ze stołu
Koty

Dlaczego koty zrzucają rzeczy ze stołu? Czy robią to na złość?

Koty mają reputację niezależnych i zdystansowanych zwierzaków, które od czasu do czasu, bez wyraźnej przyczyny, lubią zrzucać przedmioty ze stołów i półek. Wielu z nas snuje przypuszczenie, iż robią to celowo. Szybkie wyszukiwanie w Internecie przyniesie wiele filmów i memów o kotach, które psują rzeczy. To może być frustrujące dla każdego opiekuna kota. Dlaczego koty upierają się przy niszczeniu naszych bibelotów? Cóż, podobnie jak w przypadku większości zachowań zwierząt domowych, istnieje kilka różnych powodów, dla których koty zrzucają rzeczy ze stołu.

Powiązane artykuły:

Mruczenie kota – wszystko co musisz wiedzieć

Czy koty płaczą? Jak rozpoznać koci smutek i ból?

Dlaczego koty zrzucają rzeczy ze stołu?

Powód tego zachowania jest zaskakująco prosty. Większość kotów zrzuca przedmioty ze stołów i półek, aby zwrócić na siebie uwagę lub po prostu pobawić się przedmiotem.

Instynkty drapieżne kota

Koty, nawet te przebywające tylko w domu, mają głęboko zakorzenione instynkty drapieżne. W rzeczywistości zabawki dla kotów, takie jak wędki, wskaźniki laserowe i kijki, są zabawne dla Twojego kota, ponieważ są ujściem dla tych instynktów. Przesuwając pióro po biurku, próbują ustalić, czy pióro jest potencjalną zdobyczą. Koty będą również badać swoje otoczenie nie tylko nosem, ale także łapami. Więc nawet rzeczy, które nawet w najmniejszym stopniu nie wyglądają jak mysz lub robak, mogą zostać pobieżnie szturchnięte przez Twojego kota.

Koty zrzucają rzeczy ze stołu, gdy są znudzone

Koty są inteligentne – i dużo mądrzejsze, niż niektórzy im przyznają. Jeśli koty nie otrzymają odpowiedniej stymulacji umysłowej, szybko się znudzą. Wiele tak zwanych „uciążliwych” zachowań może powstać po prostu dlatego, że Twój kot potrzebuje większej stymulacji. Jeśli Twój kot nie otrzyma stymulacji poprzez aktywną zabawę, może zacząć niszczyć meble, wspinać się po zasłonach i bawić się przedmiotami, które nie są przeznaczone dla kotów, na przykład bombkami na choince.

Koty zrzucają rzeczy ze stołu, bo zabiegają o Twoją uwagę

Kot musi tylko kilka razy strącić coś z blatu, aby zdał sobie sprawę, że kiedy coś przewróci, jego właściciel przybiega. Jeśli Twój kot chce zwrócić Twoją uwagę, może zacząć zrzucać rzeczy z półek, abyś się nim zainteresował. Aby nie wzmacniać tego zachowania, staraj się nie przybiegać od razu, gdy kot coś przewróci. Oczywiście, jeśli Twój kot stłucze kubek z kawą lub przewróci talerz z jedzeniem, upewnij się, że nie zrobi sobie krzywdy, ale porzucone długopisy i klucze można pozbierać później.

Jak możesz powstrzymać kota przed zrzucaniem rzeczy?

Ponieważ to zachowanie wynika z naturalnego instynktu, nie zaleca się karcenia kota za przewracanie rzeczy. Biorąc to pod uwagę, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zminimalizować zniszczenia spowodowane przez kota. Zaplanowanie czasu zabawy, zwłaszcza w przypadku zabawek wykorzystujących ich drapieżne instynkty, takich jak zabawy z wędką, może pomóc zażegnać nudę. Zabawki te zapewniają odpowiednie ujście dla instynktów Twojego kota i zapewniają psychiczną i fizyczną stymulację. Upewnienie się, że regularnie bawisz się z kotem, może pomóc przełamać jego fascynację zrzucaniem rzeczy. Ważne jest jednak, aby ten czas na zabawę trwał dłużej niż kilka minut. Większość kotów skorzysta z 20 minut aktywnej zabawy każdego dnia. Oprócz zaplanowanego czasu gry pomocne może być również przekierowanie. Jeśli zobaczysz, jak Twój kot przygotowuje się do wskoczenia na stół, na którym są rzeczy, które mogą chcieć przewrócić, możesz odwrócić jego uwagę za pomocą zaimprowizowanej sesji zabawy.

Innym sposobem na zainteresowanie kota zabawkami, a nie przypadkowymi przedmiotami, jest rotacja zabawek. Ważne jest, aby zapewnić kotu różne zabawki do zabawy, ale równie ważne jest wymienianie tych zabawek, aby się nimi nie znudził. Czasem wystarczy trzymać połowę z nich w plastikowej torbie do przechowywania z posypaną suszoną kocimiętką. Co tydzień zbierz wszystkie zabawki, które są na zewnątrz i zamień je na zabawki w torbie do przechowywania.

Możesz także zminimalizować ich instynkt przewracania rzeczy, minimalizując ich dostęp. Jeśli lubisz trzymać drobiazgi na widoku, trzymaj je w zamkniętej szafce lub na wysokich półkach, do których Twój kot nie może sięgnąć.

Zaakceptuj kota takim, jaki jest

Nie możesz powstrzymać kota przed instynktownym grzebaniem w przedmiotach. Jeśli jednak zrozumiesz, dlaczego to robi, możesz dać mu odpowiednie ujście dla tego zachowania. Oczywiście, jeśli Twój kot bawi się przedmiotem, które może go zranić, zabierz to z jego łap i zaprowadź kota w bezpieczne miejsce.

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *