czy pies może jeść kości
Psy

Czy pies może jeść kości? Prawda i mity!

Kości to dobre źródło minerałów i innych składników odżywczych oraz pomagają zaspokoić apetyt psa. Żucie stymuluje enzymy w ślinie i zapobiega gromadzeniu się płytki nazębnej na zębach i chorobie dziąseł. A pies żujący psią kość jest mniej skłonny do nadmiernego drapania lub lizania łap. Jednak wielu weterynarzy uważa, że ​​po prostu nie warto ryzykować poważnych obrażeń, aby dać psu kość. Jaka jest prawda – czy pies może jeść kości?

czy pies może jeść kości
Photo by James Lacy on Unsplash

Jakie problemy mogą powodować gotowane kości?

Ugotowane kości wszystkich rodzajów należy trzymać z dala od psów. Ponieważ są ugotowane, są miękkie i bardziej podatne na odpryski i uszkodzenia wewnętrzne. Kości mogą drapać przełyk, drapać przewód pokarmowy, a nawet spowodować niebezpieczny uraz penetrujący.

Możliwe zagrożenia związane z jedzeniem gotowanych kości:

 • Złamane zęby
 • Urazy ust i języka
 • Zadławienie
 • Urazy żołądka i wyściółki jelit
 • Zatory w jelicie cienkim lub okrężnicy

Przeczytaj także artykuł: Czy koty mogą pić mleko?

Jak mogę zapobiec jedzeniu ugotowanych kości przez mojego psa?

Najłatwiejszym sposobem na trzymanie gotowanych kości z dala od zwierząt domowych jest trzymanie ich z dala od kuchni, jadalni, śmieci lub gdziekolwiek może być gotowana kość.

Może to być trudne dla psów przyzwyczajonych do swobodnego poruszania się po domu, więc inną strategią jest zachowanie ostrożności. Miej psa na oku, zabezpiecz pokrywę kosza na śmieci i upewnij się, że rodzina i goście są świadomi, że nie powinni karmić psa resztkami ze stołu.

Upewnij się, że wszyscy, wszyscy goście, rozumieją potencjalne niebezpieczeństwa związane z karmieniem niektórymi pokarmami, zwłaszcza gotowanymi kośćmi, i wiedzą, czego unikać i co jest w porządku.

Co powinienem zrobić, jeśli podejrzewam, że mój pies zjadł ugotowaną kość?

Bez względu na to, jak bardzo jesteś ostrożny, nadal istnieje szansa, że ​​Twój pies zdobędzie ugotowaną kość. Jeśli Twój pies zjadł ugotowaną kość lub podejrzewasz, że zjadł, natychmiast skonsultuj się z weterynarzem. Daj im znać, jaki rodzaj kości spożywał twój pies, jeśli jesteś tego świadomy. Weterynarz może zalecić zabranie psa do weterynarza ratunkowego, zmuszenie go do wymiotów lub podjęcie innego działania.

Oznaki dyskomfortu, które możesz zauważyć, jeśli Twój pies zjadł ugotowaną kość, obejmują wymioty, nudności, letarg, ślinienie się, dyszenie i stymulację. Monitoruj swojego psa pod kątem tych zachowań, jeśli podejrzewasz, że zjadł kość, i zadzwoń do weterynarza, jeśli nie masz pewności.

Jakie inne pokarmy dla ludzi powinienem trzymać z dala od mojego psa?

Ważne, aby wiedzieć, jakie inne pokarmy dla ludzi mogą być szkodliwe dla Twojego psa. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wymienia następujące produkty spożywcze jako szczególnie niebezpieczne:

 • Surowe mięso
 • Czekolada
 • Winogrona, rodzynki i porzeczki
 • Smażone i tłuste potrawy
 • Spleśniałe potrawy
 • Cebula, czosnek i szczypiorek
 • Słone przekąski w dużych ilościach

Czy surowe kości są w porządku?

Photo by James Lacy on Unsplash

Surowe kości są ogólnie bardziej bezpieczne niż kości gotowane, i wielu weterynarzy zaleca zachowanie ostrożności, ponieważ kości te mogą powodować uszkodzenie zębów, zadławienie lub inne problemy.

Upewnij się, że surowe kości są odpowiednio dobrane dla psów, aby były mniej skłonne do połknięcia ich w całości, oraz monitorowanie ich podczas żucia.

Osobiście nie polecam surowych kości, ponieważ nadal mogą odłamywać większe kawałki i połykać większe kawałki. Ponadto, surowa żywność wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem rozwoju bakterii, takich jak salmonella lub E.coli, które mogą być szkodliwe dla Twojego psa lub osób w domu.

Czy pies może jeść kości – podsumowanie

Należy pamiętać, że doświadczeni i znający się na rzeczy lekarze weterynarii nie zgadzają się co do żucia kości. Wielu z nich radzi psim rodzicom, aby dostarczali tylko dostępne na rynku zabawki i symulowane kości dla psów, przeznaczone dla psów wszystkich rozmiarów. Wiemy, że psy uwielbiają żuć, a żucie kości może sprawić, że będą zajęte i szczęśliwe. Może nawet zmniejszyć niepokój i służyć jako duża nagroda za dobre zachowanie. Czy powinieneś dać swojemu psu kość? Wybór należy do Ciebie, ale jeśli dasz swojemu psu kość, bądź ostrożny i rób to mądrze.

Dzisiejszy opiekun psa ma dużo większą wiedzę na temat żywienia psów i zdaje sobie sprawę, że hasłem przewodnim dotyczącym podawania psom kości jest: ostrożność.

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *