Psy

Jak dbać o starszego psa?

Psy to istoty, które całe swoje życie poświęcają na wierne towarzyszenie człowiekowi. Są przy nas zawsze wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Powinniśmy zatem odwdzięczyć im się tym samym, szczególnie po osiągnięciu przez nie podeszłego wieku. Naturalne jest to, że w obliczu takiego wyzwania pojawiają się też pewne niejasności i wątpliwości. Tak więc w tym artykule odpowiemy sobie na pytanie: jak opiekować się starszym psem?

jak opiekować się starszym psem
Photo by Kanashi

Apetyt u „seniorów”

Musisz mieć świadomość tego, że starsze psy nie wykazują już tak dużego zainteresowania jedzeniem jak miało to miejsce kilka lat wstecz. Powodem jest coraz mniejsza aktywność fizyczna, a co za tym idzie – mniejsze zapotrzebowanie na energię. Jak więc powinno wyglądać żywienie takiego psiaka? Przede wszystkim warto dostosować wielkość porcji do jego potrzeb. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się podzielenie dziennej dawki na dwie porcje, które zaserwujesz rano i wieczorem. Nie jest to oczywiście regułą i jeżeli okaże się, że Twój pies preferuje jeszcze mniejsze porcje – zrób wedle jego życzenia.

Nie możesz także zapomnieć o dobrze dobranej karmie, która będzie smakować Twojemu seniorowi. Ponadto bardzo ważne jest wyposażenie psa w karmę, którą będzie w stanie pogryźć. Wielu Pupilom na stare lata doskwierają problemy z uzębieniem, więc dobrym rozwiązaniem może okazać się mokry pokarm. Warto przy tej okazji rozejrzeć się za karmami, które będą dodatkowo wspomagać procesy szwankujące u większości starszych psów (np. karma wspomagająca trawienie). W tym przypadku dobrym pomysłem będzie umówienie wizyty u weterynarza, z pomocą którego ustalisz bieżący stan zdrowia swojego Pupila.

Poniżej kilka wskazówek, które pomogą w ustaleniu systemu żywienia Twojego „seniora”:

  • Niech karma, którą kupujesz czworonogowi będzie dobrej jakości – nie oszczędzaj na jego zdrowiu.
  • Zadbaj o wyższą niż dotychczas ilość białka w podawanym pokarmie, gdyż starsze psy wykazują zwiększony deficyt tego właśnie składnika.
  • Wyposaż swojego psiaka w dodatkowe suplementy i witaminy (najbardziej kluczowe są tu witaminy: C, E oraz B).
  • Zadbaj o lekkostrawność pożywienia.
  • Jeżeli podajesz swojemu psu suchą karmę, namocz ją wcześniej w wodzie, aby zmiękła.
  • Unikaj podawania czworonogowi kości i innych twardych pokarmów.

Spacery ze starszym psem

Spacery to nieodłączny element opieki nad psem. Podeszły wiek Pupila niewiele tu zmienia – ruch jest dla niego niezwykle istotny, choćby ze względu na często występującą wśród starszych psów nadwagę. Pamiętaj więc o codziennym spacerze ze swoim czworonogiem. Zmianie może ulec jedynie forma tych przechadzek. To wręcz pewne, że Twój psiak będzie musiał robić sobie przerwy i nie będzie w stanie pokonywać długich dystansów – uszanuj to i dostosuj się do jego możliwości.

Jeżeli przy okazji wspólnych wyjść pojawią się momenty, w których Twój Pupil będzie potrzebował pomocy (np. przy wsiadaniu do auta) zadbaj o to, aby tę pomoc niezwłocznie otrzymał. Nie zmuszaj go do mozolnego radzenia sobie ze swoją bezsilnością. Dodatkowo pamiętaj o tym, aby w okresie jesienno-zimowym wyposażyć psa w ciepłe ubranie, a w domu – w wygodne legowisko. Psie stawy (tak samo jak ludzkie) z biegiem czasu odmawiają posłuszeństwa i po prostu zaczynają boleć, warto więc zadbać o odpowiednie wyposażenie po to, aby komfort codziennego życia Twojego czworonoga był jak najlepszy.

Wyposażenie domu

Pamiętaj o tym, że Twój psiak nie będzie w stanie wykonywać pewnych czynności nawet w warunkach domowych. Zadbaj o maksymalne dostosowanie przestrzeni, w której porusza się czworonóg do jego potrzeb i możliwości. Obiekty, które kiedyś pokonywał on z łatwością (np. schody lub problematycznie ustawione meble) nagle mogą stać się znaczącą przeszkodą. Upewnij się, że przejścia, którymi porusza się pies są dostatecznie szerokie i nie stwarzają ryzyka zderzenia się z jakimś obiektem (również wzrok czworonogów z biegiem lat staje się gorszy). Jeżeli pojawią się problemy ze wskakiwaniem na kanapę, wówczas rozważ podstawienie „rampy” w celu ułatwienia Pupilowi tego zadania.

Zabawa ze starszym psem?

Wiele osób, które są na początku nauki tego jak opiekować się starszym psem, bardzo wątpi czy będzie miało okazję jeszcze pobawić się ze swoim czworonogiem. Nic bardziej mylnego! Starzejące się psy, mimo słabnących możliwości fizycznych, nadal bardzo często wyrażają chęć do zabawy. To wiadome, że nie będą skakać za piłką tak wysoko jak kiedyś albo wydzierać zabawek z dawną siłą. Jednak jeżeli Twój psiak będzie wyrażał chęć zabawy – doceń to i dostosuj jej formę do możliwości seniora. Nie baw się z nim z intensywnością, która byłaby ponad jego siły. Niech Twój Pupil cieszy się z każdej złapanej w pysk piłki!

Widzisz więc, że nie jest tak trudno opiekować się starszym psem. Pomimo tego, że nasze czworonogi z czasem stają się fizycznie słabsze, to możesz mieć pewność, że ich miłość nie słabnie. Warto wykazać się wyrozumiałością i przy nieco zmienionych zasadach, nadal cieszyć się ich niezastąpionym towarzystwem!

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *