top 5 mitów o psach
Psy

Top 5 mitów o psach

Czy zdarzyło ci się zasięgać porady dotyczącej opieki nad zwierzakiem na forach internetowych? Wiesz zatem, że w sieci często powielane są szkodliwe mity. Zależy Ci na zdrowiu swojego psiaka i chcesz rozwijać swoja wiedzę? Dobrze trafiłeś! Dziś przygotowaliśmy top 5 mitów o psach, które koniecznie muszą zostać obalone. Dla Twojego i psiego dobra ;)

Mit nr 1, czyli suka choć raz powinna mieć młode

Panuje powszechne przekonanie, że suka powinna mieć przynajmniej raz szczeniaka, aby potem nie chorowała. Nic bardziej mylnego. To bardzo często powtarzany mit, niezwiązany w ogóle z fizjonomią psa. Ciąża u suki wywołuje wiele zmian hormonalnych, a ponadto przez takie podejście zwiększa się problem bezdomności u psów. Zarówno sterylizacja, jak i kastracja mają więcej zalet niż wad i mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia pewnych chorób.

top 5 mitów o psach

Psia ślina leczy rany

Wręcz przeciwnie. Wystarczy prosty przykład: psy jedzą wszystko, co znajdą na podłodze. Owszem, ślina psa zawiera substancje odkażające, ale ma też wiele grzybów, bakterii i wirusów. Niestety psia mordka nie jest czystym i sterylnym miejscem. Wielu ludzi sądzi, iż polizanie rany przez psa załatwi sprawę. Nie pozwalajmy zatem psom na wylizywanie naszych ran. Najlepiej udać się do specjalisty, aby opatrzył lub zszył ranę ;)

top 5 mitów o psach

Suchy nos u psa jest równoznaczny z chorobą

Ale jak to? Suchy nos? Jest to bardzo rozpowszechnione przekonanie, które nie do końca jest prawdziwe. Suchość może wystąpić z powodu klimatyzacji, wysokiej temperatury powietrza lub silnego wiatru. Jeśli mamy podejrzenia, iż nasz pupil jest chory to najlepiej udać się do specjalisty. Samopoczucie psa możemy ocenić obserwując jego zachowanie. Jeśli ma mniej energii niż zwykle i  jest ospały to warto sprawdzić mu temperaturę. Inne symptomy, które mogą świadczyć o chorobie to wymioty, biegunka, potrząsanie głową, świąd oraz brzydka woń z pyska. Warto obserwować naszych czworonożnych przyjaciół! 

top 5 mitów o psach

Czarne podniebienie = zły pies

Czy czarne podniebienie świadczy o charakterze psa? To bardzo krzywdzący mit . Istnieje przekonanie, iż psy, które mają czarne podniebienie są złe, a te o różowym – dobre. Nie ma żadnych badań, które potwierdziłyby to przekonanie. Nie do końca wiadomo, skąd się wzięło – wiadomo jednak, że ten mit wpływa na decyzję potencjalnych opiekunów zwierząt, którzy wybierają swojego nowego członka rodziny na tej podstawie. Można to porównać do wybierania psa na podstawie sierści, co jest wyłącznie kwestia pigmentu! 

mity

Top 5 mitów o psach, czyli żyć jak pies z kotem

Na pewno nie raz usłyszałeś to przysłowie. Stąd też wynika przekonanie, iż pies z kotem są wrogami. Nie do końca jest to prawdą. W zasadzie konflikty powstające pomiędzy tymi pupilami wynikają jedynie z braku umiejętności wzajemnego zrozumienia. Mowa ciała tych czworonogów znacznie się od siebie różni i po prostu trudno im się dogadać. Psiaki często zwyczajnie nie potrafią poprawnie zinterpretować zachowania mruczka. Sytuacja wygląda o wiele inaczej, kiedy owe zwierzęta wychowują się razem od najmłodszych lat. Opracowują swój własny sposób porozumiewania się i w wielu przypadkach zostają najlepszymi przyjaciółmi. 

Wniosek jest prosty- nie warto ślepo wierzyć we wszystko, co znajdziesz w internecie. Niestety, stereotypy były, są i z pewnością będą towarzyszyły ludzkości jeszcze przez wiele lat. Dlatego warto być świadomym i czytać naszego Deorowego bloga ;)

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Rozalia says:

    fajne :)

  2. Maja says:

    super

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *