Wiele emocji wiąże się z pierwszym samodzielnym załatwieniem się kota do kuwety. Czujemy radość, że nauka nie poszła na marnę oraz w domu nie będzie już nieprzyjemnych niespodzianek. Dla kota oznacza to jasne zasady, jakie panują w nowym domu oraz bezpieczeństwo. Zobacz, jak nauczyć kota korzystania z kuwety za pomocą kilku prostych metod!
Dla kota „nowy dom” i „nowi ludzie” wiążą się często z poczuciem strachu. Z tego względu może on nieświadomie załatwić się na kanapie, dywanie czy w transporterze. Może również istnieć odwrotna sytuacja. Z braku poczucia bezpieczeństwa i dezorientacji mruczek może sikać tylko raz lub dwa na dobę!
Aby odpowiedzieć na pytanie „Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?”, trzeba spojrzeć na różne aspekty. W pierwszej kolejności należy skupić się na organizacyjnej części, czyli na rozkładzie przedmiotów w naszym domu. Jeśli będą one odpowiednio spełnione, będziemy mogli przejść do konkretów, czyli zastosować metody na szybką naukę.
Czy miejsce kuwety ma znaczenie?
Chcąc wprowadzić kota do domu, w pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o miejscach, w których będą stały przedmioty odpowiedzialne za zapewnienie głównych potrzeb mruczka.
Chodzi oczywiście o miski na karmę i wodę, drapak, zabawki oraz kuwetę. Powinniśmy je oddzielić pomieszczeniami, a przynajmniej usadowić w innym kącie. W najlepszym położeniu powinny one być od siebie na tyle oddalone, aby kot będąc przy kuwecie, miał dobrą widoczność na pokarm i drapak. W rzeczywistości, nie zawsze jest to łatwe do zorganizowania, choćby nawet z powodu rozkładu pomieszczeń mieszkania. Najważniejsze, aby owe przedmioty nie były obok siebie. Dlaczego? Koty w naturalnym środowisku tworzą strefy, które służą zupełnie innym celom. W innym miejscu kot poluje, w innym się bawi, gdzie indziej je, gdzie indziej odpoczywa, a zupełnie gdzie indziej załatwia potrzeby fizjologiczne. My też nie chcemy załatwiać się w kuchni, ani w salonie.
Z braku dostępu do każdej ze stref osobno wynikają liczne problemy natury behawioralnej np. niechęć do picia wody, skakanie na opiekuna czy miauczenie w celu zwrócenia na siebie uwagi.
Gdzie nie powinna stać kuweta?
Kuweta nie powinna stać w pomieszczeniach z wilgocią tj. pralnia, suszarnia. Również z dala od urządzeń elektrycznych. Mogą one wydawać dźwięki, które będą rozpraszać kota lub niepokoić.
Czy rozmiar kuwety jest ważny?
Przy nauce kota korzystania z kuwety trzeba zwrócić uwagę na samą kuwetę. Powinna ona być na tyle duża, aby kot mógł w niej się swobodnie obracać oraz poruszać w celu znalezienia odpowiedniego miejsca na wydalenie odchodów. Dla kociaków na początek dobrze sprawdzą się te mniejsze, jednak trzeba mieć na uwadze, że jak zwierzę dorośnie, kuwetę trzeba będzie zmienić na większą.
To czy kuweta jest zamknięta czy otwarta, również może mieć znaczenie dla mruczka. Z reguły łatwiej nauczyć kota korzystania z kuwety, gdy nie ma ona dachu. Gdy jest zamknięta zwierzę ma tylko jedno wyjście, aby uciec. Oczywiście, jeśli wyjmiemy drzwiczki. Jeśli je zostawimy i włożymy kota do zamkniętej kuwety, nie będzie miał żadnej drogi ucieczki. Również brak widoku na otoczenie nie zapewnia mu poczucia bezpieczeństwa. Kot może się zestresować, a sama kuweta może być negatywnie kojarzona.
Jaki żwirek wybrać?
Jeśli kociak miał już jakieś lekcje nauki korzystania z kuwety, biorąc przykład ze swojej mamy, należy użyć żwirku, przy którym nabywał pierwsze doświadczenie. Nawet jeśli nie był to żwirek, którego docelowo chcemy używać, należy zacząć od niego.
Jeśli nie mamy żadnych informacji, co się działo ze zwierzęciem wcześniej, zapewnijmy kotu żwirek najbardziej zbliżony do jego naturalnego środowiska. Najlepiej sprawdzi się podłoże drewniane czy kukurydziane, natomiast unikajmy raczej żwirku silikatowego. Kot, który jeszcze nie wie do czego służy żwirek może go podjadać albo traktować jako zabawkę. Więcej informacji na temat żwirku znajdziesz tutaj.
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Jeśli wszystkie aspekty organizacyjne są spełnione, możemy przejść do nauki. Jak szybko i efektownie nauczyć kota korzystania z kuwety?
3 metody na szybką naukę
1. Reagowanie na miauczenie
Najważniejsze jest to, abyśmy reagowali na miauczenie naszego kota. Oczywiście, nie zawsze będzie ono oznaczało potrzebę fizjologiczną, ale na przykład głód, pragnienie czy chęć zabawy. Naszym zadaniem jest często próbować i wsadzać kota do kuwety. Może akurat sprostamy potrzebie naszego mruczka.
2. Po jedzeniu i piciu
Kot szybko pojmie do czego służy kuweta, jeśli skojarzy ją z potrzebą odczuwaną po zjedzeniu. Należy więc zaprowadzać kota do kuwety po każdym jedzeniu i piciu, kiedy jest największe prawdopodobieństwo na potrzebę załatwienia się.
3. Poruszanie żwirkiem
Kiedy odczuwacie, że kot może już odczuwać potrzebę fizjologiczną, włóżci go do kuwety. Gdy w niej będzie, warto poruszać żwirkiem tak, aby uderzył on ścianki. Dźwięk żwirku powinien przypomnieć kotu odgłos piasku przy zakopywaniu odchodów, co jest instynktownym zachowaniem. Kot może nie być zainteresowany i próbować wychodzić z kuwety, jednak należy kilkakrotnie wsadzać go i podrzucać żwirkiem.
Opcje są dwie. Albo potraktuje to, jako formę zabawy albo skojarzy dźwięk, załatwi się i zapamięta.
Już wiesz, jak nauczyć kota korzystania z kuwety
Wiemy jedno. Pierwsza udana próba załatwienia się do kuwety z Waszą pomocą jak i pierwsze samodzielne załatwienie potrzeby przez kota, będą się wiązać z radością i emocjami. Podobnie jak pierwsze „siku” do nocnika dziecka.