żwirek dla kota
Słownik pojęć

Żwirek dla kota – co to jest i jaki wybrać?

Koty tak jak i ludzie mają swoje potrzeby emocjonalne, fizyczne i fizjologiczne. Dziś skupimy się na tych ostatnich, a konkretniej na rodzajach podłoża, w których mruczki zostawiają swoje odchody i przedstawimy najczęściej wybierany żwirek przez Polaków.

Co to jest żwirek?

Koty bezpańskie załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne na wolności. Najczęściej zostawiając odchody w piasku, gdyż jest mięciutki i sypki, jednak może być dla kotów naprawdę niebezpieczny. Jest źródłem bakterii, wirusów i pasożytów, które mogą zagrażać nie tylko zwierzęciu, ale również innym domownikom. Dodatkowo klei się do łapek i roznosi po okolicy. Poza tym unosi się nieprzyjemny zapach, jeszcze przez długi czas po wydaleniu.

Dla domowych kotów znaleziono alternatywę w postaci żwirku. Żwirek to rodzaj ściółki w postaci bryłek, ziarenek czy wałków wsypywany do kuwety. Jego główną funkcją jest zapewnienie higieny kota oraz zniwelowanie brzydkiego zapachu zaraz po załatwieniu się.

Dwie opcje różniące się zbrylaniem

Żwirek zbrylający

Żwirek zbrylający pod wpływem wilgoci wiąże ziarenka, dzięki czemu całkowicie wchłania mocz i tworzy bryłki. Owe zwarte bryłki z łatwością idzie oddzielić od czystej reszty zawartości kuwety. Grudki jak i odchody należy usuwać codziennie, a na ich miejsce dosypać świeżego żwirku. Całkowita zmiana zawartości kuwety powinna nastąpić po ok. 2 tygodniach.

Żwirek nie zbrylający się

Ten rodzaj żwirku również świetnie pochłania wilgoć. Różnica polega na tym, że nie tworzy on grudek, przez co codzienne czyszczenie kuwety ogranicza się jedynie do usuwaniem stolca. Aby zachować odpowiednią higienę, żwirek ten powinien być odpowiednio często wymieniany w całości, co jest niewydajnym rozwiązaniem.

Podłoże dla kota – silikatowe, roślinne i bentonitowe

Najlepszy żwirek dla Nas to taki, który najmniej się nosi, najlepiej eliminuje zapachy, w najlepszym stopniu chłonie wilgoć. Ale czy żwirek przede wszystkim nie powinien służyć kotu?

1. Żwirek silikatowy (tzw. silikonowy)

Żwirek silikatowy jest wykonany z żelu krzemionkowego. Ma kształt przezroczystych kryształków, więc może wyglądem przypominać potłuczone szkło. Z kolei w dotyku jest kauczukowy, dlatego nazwa potoczna utrwaliła się jako silikon.

Krzemionka bezwodna posiada właściwości higroskopijne, co oznacza, że absorbuje wodę (ciecz, ale też wilgoć z otoczenia) do wnętrza. Dotyczy to również pochłaniania wilgoci z kocich łapek powodując wysuszanie opuszków. Ich nadmierne wysuszenie może doprowadzić do pękania skóry, tworzenia się bolesnych ran.

Należy dodać, że pod kątem behawioralnym silikat jest również najmniej przyjazny dla kota. Jest to żwirek niezbliżony wyglądem do naturalnej ściółki i może stanowić trudność dla przyswojenia albo wręcz zostać całkowicie niezaakceptowanym przez niektóre koty. Mruczki lubią żwirek naturalny, najbardziej przypominający ziemię, piasek czy drewniane miękkie podłoże.

Żwirek silikonowy jest również najbardziej „głośnym” żwirkiem. Podczas chodzenia po nim i zakopywania odchodów poruszane granulki szeleszczą, co może drażnić kota, który chce być jak najmniej słyszalny podczas załatwiania się.

Z pozytywów na pewno można dostrzec, że silikat jest niepylny, czyli nie kurzy się. Dużym plusem jest jego lekkość oraz to, że nie przyczepia się do kocich łapek, dzięki czemu nie roznosi się po całym domu.

2. Żwirek roślinny

Jest to zdecydowanie najbardziej naturalny rodzaj podłoża, przez co najchętniej przyjmowany przez koty. Wytwarzany jest z surowców odnawialnych tj. wióry drewniane, papier czy kolby kukurydzy, dzięki czemu nadaje się na kompost. Jest możliwość spuszczania go w toalecie (oczywiście w rozsądnych ilościach!), gdyż rozpuszcza się tak jak papier toaletowy.

Żwirek kukurydziany ma postać drobnych ziarenek, natomiast drewniany składa się z niedługich wałeczków. Najczęściej do utylizacji używany jest żwirek zbrylający, który pod wpływem wilgoci się skleja albo rozpada. Niemniej jednak dla kociaków poleca się żwirki niezbrylające.

Żwirek roślinny dobrze wchłania ciecz i pochłania zapachy. Jest przyjemny w dotyku i nie rani łapek mruczków. Jedynym minusem jest jego wysoka cena i duża przyczepność do kocich łapek.

3. Żwirek bentonitowy

To naturalny żwirek o jasnych i drobnych granulkach, który jest produkowany z substancji pochodzenia skalnego. Ma doskonałe właściwości zbrylające.

Na polskim rynku jest tym najczęściej wybieranym dla kociej kuwety. Jest niedrogi w użytkowaniu, a przez podobną strukturę do piasku, posiada wielu kocich zwolenników.

Jego wadami jest duży ciężar czy brak możliwości spuszczania go w toalecie.

Jaki rodzaj dla kociaka?

Wybierając podłoże do załatwiania się dla kociaka, na początek wybierz takie, z jakim się oswajał w ciągu pierwszych kilku tygodni. Dla małego mruczka zmiana otoczenia czy rozstanie z mamą i rodzeństwem jest już wystarczającym szokiem. Dlatego zachowaj pierwsze nawyki żywieniowe i ten sam żwirek. Zaopatrz się też w drapak, aby mógł rozładować swoją młodzieńczą energię i ostrzyć pazurki.

Pamiętaj, że ostatecznie to kot decyduje czy będzie korzystał z danego żwirku, zabawki czy jadł konkretną karmę. Ty możesz jedynie testować i całym sercem kochać małego mruczka.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *