Top 5 kocich zabawek
Koty

Najlepsze kocie zabawki – czym koty lubią się bawić?

Nie tylko małe dzieci uwielbiają się bawić, skakać i brykać. Koty, a w szczególności te młode również kochają zabawę. Zobacz, jakie kocie zabawki są najchętniej przez nich używane.

Czym koty lubią się bawić?

Koty najbardziej lubią zabawki, dzięki którym mogą ćwiczyć swój łowiecki instynkt. Nawet sama obserwacja zdobyczy sprawia im radość! Nie ma potrzeby sięgania po drogie zabawki interaktywne, gdyż proste przedmioty są dla mruczków najlepsze. Często sięgają po rzeczy, które przez przypadek znajdują się na podłodze np. skarpetkę, bombkę czy suchego liścia i świetnie się nimi bawią!

Jednak lepiej zainwestować w zabawki przeznaczone typowo dla kotów, aby uniknąć sytuacji drapania „czego popadnie”. Zobacz, nasz osobisty ranking Top 5 kocich zabawek.

Najlepsze kocie zabawki

1. Drapaki

Najklasyczniejsza zabawka, niezbędnik każdego domu, w którym są mruczki. Koty uwielbiają zabawki, dzięki którym mogą ostrzyć pazury i wspinać się na wysokości. Czemu jeszcze służy drapak dla kota? Zajrzyj do naszego artykułu Drapak dla kota – co to jest i czemu służy?.

Jego opcji jest wiele.

  • drapaki w postaci mat,
  • mające postać deseczek,
  • wiszące w kształcie półek,
  • przykręcane do mebli np. kanapy lub ściany.

2. Aktywne myszki – kocie zabawki na baterie

Naturalny koci instynkt budzi się w kotach, gdy zobaczą poruszającą się ofiarę. Od razu próbują ją namierzyć wzrokiem i węchem. Następnie w najmniej spodziewanym momencie decydują się skoczyć na ruchomy obiekt i cieszyć się wygraną.

W domowych warunkach koty chętnie polują na poruszające się myszki. Aktywna zabawka pobudza naturalny instynkt łowiecki kota. Po dotknięciu zatrzymuje się, a po chwili ponownie porusza, aby rozpocząć na nowo zabawę. Po spotkaniu z przeszkodą myszka samoczynnie zmienia kierunek ruchu, więc kot nie wie czego ma się po niej spodziewać.

3. Wędki z piórkiem

Najlepsze w tej zabawce jest to, że angażuje również Ciebie. Poprawia Twoją relację z zwierzęciem i trenuje instynkt łowczy. Wspólna zabawa pozwala ćwiczyć koncentrację oraz zręczność kota, a przy tym sprawia dużo frajdy.

Twoim zadaniem jest kierować kijkiem tak, aby piórka lub inna zabawka umieszczona na jednym z końców, zaczepiała się delikatnie o łapki. Musisz poruszać wędką w lewo i w prawo lub wokół mruczka, na takiej wysokości, by mógł ją spokojnie złapać.

4. Lasery lub światełka LED

Zastanawiasz się jak zachęcić do aktywności kota żyjącego w domu? Spróbuj aktywności poprzez zabawę. Aby zaspokoić kota ruchowo, świetnym ćwiczeniem może okazać się gonienie światełka. Mruczek będzie skakał po pokoju, aby upolować małą, czerwoną kropeczkę lub świecącą rybkę.

Twoim zadaniem jest wciśnięcie guzika, a następnie kierowanie zabawką w różne strony, tak aby kot mógł podążać za ruchomą lampką. Największą frajdą dla kota jest upolowanie zdobyczy, więc dla samego poczucia satysfakcji, daj mu czasem możliwość złapania światełka. Zabawę zakończ nakierowując światełko lasera na jakiś smaczek, wówczas kot odbierze ją jako nagrodę. Będzie się cieszył równie mocno, jakby złapał prawdziwą myszkę.

Później możesz zaproponować mruczkowi inne ćwiczenie np. z wędką, gdzie złapanie potencjalnej ofiary jest już możliwe. Te zabawę możesz praktykować, ale nie za często. Jej nadmierne wykorzystywanie może powodować u kota frustrację.

Ważne, by nie świecić laserem po oczach, ponieważ może to prowadzić do problemów zdrowotnych.

5. Piłki – okrągłe kocie zabawki

Klasyczne kocie zabawki uwielbiane nie tylko przez naszych włochatych przyjaciół to oczywiście piłki. Ich ewenement polega na tym, że są bardzo prosta w obsłudze i mogą służyć wielu zabawom.

Najczęściej spotykane są piłeczki gumowe, pluszowe czy sizalowe, z czego te ostatnie są najbardziej odporne na drapanie. Świetnym rozwiązaniem są piłeczki na sprężynie, dzięki czemu Twój kot dodatkowo może polować na ofiarę.

Przetestuj wszystkie i sprawdź, który drobiazg wśród kocich zabawek stanie się faworytem Twojego kota.

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *