pielęgnacja zębów i uszu psa
Psy

Jak pielęgnować zęby i uszy u swojego psa?

Zastanawiasz się jak pielęgnować zęby i uszy u swojego psa? Masz z tym problem? Nie wiesz jak się za to zabrać? Nie obawiaj się.

Czy powinniśmy pielęgnować zęby i uszy u psa?

Oczywiście, że tak! Wielu właścicieli swoich czworonogów twierdzi, że te czynności sprawią im problem. Jednak przy odpowiednim podejściu, może okazać się, że jest to bardzo proste. Poniżej przedstawione zostały odpowiedzi na wasze pytania.

Czy trzeba pielęgnować zęby u psa?

Higiena zębów u psów jest bardzo ważna tak samo, jak u ludzi, ale niestety dość często zaniedbywana przez opiekunów. Zaniedbanie tego może spowodować, że pojawić się próchnica i kamień nazębny lub do innych niepożądanych efektów. I dlatego nie powinniśmy do tego dopuścić. Niestety, psy same nie umieją zadbać o swoje zęby, więc musimy im w tym pomóc. U czworonogów, gdy stan ich uzębienia nie jest kontrolowany, mogą pojawić się stany zapalne. A to jest bardzo niebezpieczne dla czworonoga.

Jak prawidłowo czyścić zęby psa?

Do mycia psich zębów używamy oczywiście szczoteczek specjalnie do tego przeznaczonych. Staramy się, żeby wykonywać koliste ruchy. Czynność tą wykonujemy do max. 30 sekund. Do czyszczenia używamy specjalnej pasty dla psów, ponieważ pies podczas tej czynności będzie połykał pastę. Więc pasta przeznaczona dla ludzi jest niewskazana, tym bardziej że zawiera fluor, który jest niebezpieczny dla zdrowia.

Jak często myć psu zęby?

Zapewne zastanawiacie się jak często myć zwierzęciu zęby? Odpowiedź jest prosta. Wystarczy, chociaż 2 razy w tygodniu. A jeżeli wasz psiak się będzie przed tym wzbraniał, można mu podawać twarde warzywa lub przysmaki czyszczące uzębienie.

Czy trzeba pielęgnować uszy psa?

Czyszczenie uszów psa jest ważną częścią jego pielęgnacji. Od czasu do czasu powinniśmy to sprawdzać. Jeżeli z ucha czworonoga wydziela się nieprzyjemny zapach lub twój pies zacznie częściej potrząsać głową, oznacza to, że trzeba zadbać o jego uszy. Nie zaszkodzi również, jeżeli najpierw skonsultujesz się z weterynarzem, bo może to być zapalenie ucha. Taką dolegliwość trzeba wyleczyć środkami leczniczymi.

Jak prawidło czyścić uszy psu?

Aby, dobrze wyczyścić uchu pupilowi należy:

  • wcisnąć sporą ilość środka czyszczącego do kanału słuchowego
  • masować uszy przez ok. 30 sekund. Podczas tej czynności będziesz słyszeć dźwięk chlupania. To objaw normalny;
  • po wykonaniu zabiegu pozwólmy psu otrzepać głową;
  • następnie wziąć wacik i delikatnie usunąć pozostałe zanieczyszczenia z ucha;

Budowa ucha psa: Ucho psa jest zupełnie inaczej skonstruowane niż ludzkie ucho. To, co jest ukryte głęboko w środku, trudne jest to wyciągnięcia. Kanał jest ukształtowany w postaci literki „L” i wszystkie zanieczyszczenia, które zalegają w uchu, mogą prowadzić do infekcji. Jeżeli chodzi o czyszczenie ucha, to nie bój się, że uszkodzisz mu błonę bębenkową. Jest ona bardzo głęboko i z pewnością krzywdy pupilowi nie zrobisz.

Jak często czyścić uszy psu?

Zbyt częste zabiegi czyszczenia uszu psu mogą doprowadzić do zaczerwienienia, swędzenia i innych podrażnień. Więc nie wolno tego robić bezustannie. Aby, zachować odpowiednią higienę dla jego narządu słuchowego wystarczy, jeżeli będziemy je wykonywać od 1 do 2 razy w miesiącu.

Jak widzicie, pielęgnacja psich układów i narządów ciała nie wcale skomplikowana. Przede wszystkim przy wykonywaniu zabiegów starajcie się zachować spokój i róbcie to delikatnie. A wasz piesek na pewno w przyszłości wam się za to odwdzięczy.

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *