czy psy śnią
Psy

Czy psy śnią, kiedy śpią? O czym marzą?

Wiele osób wierzy, że psy naprawdę śnią. Większość psich rodziców zauważyła, że ​​w różnych momentach snu niektóre psy mogą drżeć, drgać nogami, a nawet warczeć przez sen, sprawiając wrażenie, że o czymś śnią. Chociaż nie znamy wszystkich odpowiedzi, naukowcy podejmują kroki, aby poznać psie sny, przybliżając nas o krok do zrozumienia naszych czworonożnych towarzyszy.

Photo by sq lim on Unsplash

Czy tylko ludzie marzą i śnią?

Nie jesteśmy jedynym gatunkiem, który śni. W rzeczywistości naukowcy uważają, że większość kręgowców, a nawet skromna muszka owocowa, może – i marzy – regularnie.

Wiele snów, które śnimy w nocy, wiąże się z czynnościami, które wykonywaliśmy tego dnia. Badania potwierdzają, że psy nie tylko śnią tak jak my, ale także śnią podobnie do nas – co oznacza, że ​​odtwarzają momenty z ich dnia. Na poziomie strukturalnym mózgi psów są podobne do mózgów ludzi. Ponadto podczas snu wzorce fal mózgowych psów są podobne do tych u ludzi i przechodzą przez te same etapy aktywności elektrycznej obserwowane u ludzi.

Podobnie jak my, psy i inne zwierzęta przechodzą przez kilka cykli snu. Występują okresy czuwania, po których następuje sen z szybkim ruchem gałek ocznych (REM) i sen bez szybkich ruchów gałek ocznych. Faza snu REM jest okresem odpowiedzialnym za najbardziej zapadające w pamięć i żywe sny i uważa się, że jest on częścią między innymi tego, jak organizm przetwarza pamięć. Naukowcy mogą śledzić te cykle i związaną z nimi aktywność mózgu za pomocą specjalistycznego sprzętu.

O czym marzą psy?

Psy spędzają około połowy dnia na spaniu. W przypadku szczeniąt, starszych psów i większych ras czas spania może być jeszcze dłuższy. Aby dowiedzieć się, o czym psy mogą marzyć, naukowcy przeprowadzili test, który tymczasowo unieruchomił most. Most jest częścią pnia mózgu, która bierze udział w kontroli cykli snu i regulacji głębokiego snu. Jest też odpowiedzialny za hamowanie ruchów dużych mięśni podczas snu. Bez mostu moglibyśmy odegrać wszystko, o czym marzyliśmy — prawdopodobnie z katastrofalnymi skutkami.

Być może zauważyłeś, że szczenięta i starsze psy dużo częściej drgają i poruszają się podczas snu. Dzieje się tak dlatego, że most jest słabo rozwinięty u szczeniąt i mniej wydajny u starszych psów. To samo dotyczy ludzkich niemowląt i osób starszych. Naukowcy odkryli, że jednym ze sposobów odkrycia, o czym psy mogą śnić, jest tymczasowe wyłączenie mostu podczas fazy REM. To pozwoliło im, w dokładnie kontrolowanych warunkach, pozwolić psom na odgrywanie swoich marzeń.

Wyniki były prawie takie, jakie wszyscy podejrzewaliśmy od lat. W zasadzie odkryliśmy, że psy śnią o psich rzeczach. Według naukowców wzorzec snów u psów wydaje się być bardzo podobny do wzorca snów u ludzi.

Photo by Irina on Unsplash

Czy rasa psa wpływa na sny?

Ludzie różnią się pod względem tego, jak często śnią i o czym marzą, a naukowcy uważają, że dotyczy to również psów. Małe psy mają sny częściej niż duże psy, ale te sny małych psów trwają krócej. Z drugiej strony duże psy śnią rzadziej, ale mają dłuższe sny.

Czasami oglądanie snu psa może wskazywać na jego rasę. Naukowcy odkryli, że śniący Pointer może zacząć szukać zwierzyny, Doberman wszcząć bójkę z włamywaczem, a śpiący Spaniel spłoszyć wyimaginowanego ptaszka.

Zachęcam do przeczytania naszego wcześniejszego artykułu: Kynologia – nauka o psach, a także o innych ciekawych zagadnieniach na naszym deorowym blogu.

Czy psy mają koszmary?

Nie wszystkie ludzkie sny są dobre. Wnioskujemy, że psy też mogą mieć koszmary. Trudno oglądać te koszmarne sny. Może być kuszące, aby obudzić psa, aby go pocieszyć, jak dziecko, ale istnieje pewne ryzyko związane z psimi koszmarami, którymi powinieneś dzielić się z rodziną.

Jeśli kiedykolwiek obudziłeś się ze strasznego snu, wiesz, że przypomnienie sobie, gdzie jesteś i z kim jesteś, może zająć chwilę. Podobnie jak niektórzy ludzie, psy mogą reagować agresywnie na osobę, która je budzi. Może to być niebezpieczne, szczególnie dla dzieci. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla psa, o którym myślisz, że ma zły sen, to czekać, aż pies się obudzi i być tam, aby go pocieszyć.

Kiedy mój pies śni?

Nie jesteśmy w stanie dokładnie wiedzieć, co składa się na marzenia naszych psów, ale możemy się domyślać. Obserwuj swojego psa podczas snu, aby zobaczyć, co robi. Gdy sen psa staje się głębszy, jego oddech staje się bardziej regularny. Po około 20 minutach u psa średniej wielkości powinien zacząć się jego pierwszy sen. Poznasz zmianę, ponieważ jego oddech stanie się płytki i nieregularny. Faza REM zwykle rozpoczyna się po 20 minutach drzemki i trwa od dwóch do trzech minut. To wtedy możesz zauważyć, że Twój pies drga lub wydaje dźwięki.

Oczy poruszają się, ponieważ pies w rzeczywistości patrzy na obrazy ze snu, jakby były prawdziwymi obrazami świata. Te ruchy oczu są najbardziej charakterystyczne dla snu podczas śnienia. Kiedy ludzie budzą się podczas tego szybkiego ruchu gałek ocznych (fazy REM), praktycznie zawsze zgłaszają, że śnili.

Na zakończenie

Czy są jakieś podobieństwa między zachowaniem psa podczas fazy REM, a jego codziennymi czynnościami?

Na przykład moja suczka Fiona, której już nie ma między nami, dużo biegała we śnie. Jej łapy drgały, a usta poruszały się. Czy ona coś goniła? Bawiła się z innym psem? Ścigała listonosza? Albo po prostu biegła za patykiem na dużym, otwartym polu? Nie znam szczegółów, ale ponieważ to były jej ulubione rzeczy do robienia na jawie, jestem prawie pewna, że o nich śniła.

Bez względu na to, o czym marzą nasze psy, pocieszeniem jest wiara, że ​​podobnie jak my mają marzenia i lęki, które rozgrywają się podczas ich snu, czyniąc nas bardziej podobnymi niż różnymi.

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *