najpopularniejsze zwierzeta domowe
Psy

Jakie są najpopularniejsze zwierzęta domowe?

Odwieczni przyjaciele ludzi to zwierzęta, trudno się z tym nie zgodzić. Jednak spór, który wciąż się toczy, nie rozstrzygnął nadal, który zwierzak jest najwierniejszy i najlepszy dla człowieka. Spieszymy z odpowiedzią – każdy! Zastanawia nas jednak to, jakie są najpopularniejsze zwierzęta domowe w Polsce.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Kantar Public, ponad połowa Polaków ma jakiekolwiek zwierzę domowe. Jak się okazuje, zwykle jest to pies (42%) albo kot (26%). Co ciekawe, wpływ na wybór zwierzęcia wcale nie mają osobiste upodobania, lecz głównie miejsce zamieszkania, wiek oraz to czy jest się rodzicem. Które zwierzaki najczęściej wybieramy? Przedstawiamy 10 najpopularniejszych zwierząt domowych.

Najpopularniejsze zwierzęta domowe? Psy na pierwszym miejscu.

Zdecydowanie najczęściej wybieranym zwierzęciem domowym w Polsce jest właśnie pies. Często na takie zwierzę decydują się mieszkańcy wsi oraz rodziny z dziećmi. Dane statystyczne podobnie mają się w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Dlaczego ludzie tak bardzo lubią psy? To przede wszystkim lojalne, kochające swoich właścicieli zwierzęta. Ponadto dostarczają wiele radości mieszkańcom domu. Psy często motywują swoich właścicieli do dodatkowej aktywności, ponieważ bardzo lubią zabawę. Ten rodzaj zwierzęcia jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób aktywnych – można go wszędzie ze sobą zabrać bez większego wysiłku, a odpowiednio wytresowany będzie posłuszny. 

A przy okazji: czy wiesz może, czy psy mają sny? My wiemy.

Koty

Niepoprawni indywidualiści, chodzący własnymi ścieżkami – tak się o nich mówi. Ile w tym prawdy? Tylko część. Koty to rzeczywiście zwierzęta, które uwielbiają chodzić własnymi, krętymi drogami, ale jednocześnie są zwykle bardzo przywiązane do swoich właścicieli. Dla kogo koty będą idealnym rozwiązaniem? Powinny się na nie zdecydować osoby, które będą potrafiły zrozumieć ich sposób bycia. Na takie zwierzęta często decydują się również osoby, które mieszkają w bloku i nie są w stanie zapewnić wystarczającej ilości ruchu np. psom. Koty nie wymagają wyprowadzania, ale nie oznacza to, że można poświęcać im mało uwagi. Bez względu, na jakie zwierzę się decydujemy, musimy mieć pod uwagą, że to żywe istoty, które potrzebują naszej miłości, troskliwości i uwagi.

A przy okazji: chcesz wiedzieć czy koty mogą pić mleko? Albo czy koty widzą kolory?

Chomiki

Te małe, futrzane zwierzęta to często pierwsze zwierzęta, które pojawiają się w domu. To nieduże zwierzęta, które mają duże serce. Potrafią okazywać dużo czułości swoim właścicielom. Często decydującym czynnikiem jest to, że chomiki nie wymagają dużych nakładów finansowych do utrzymania. Często pozwalają one na naukę odpowiedzialności za zwierzę u małych dzieci. Rodzice zgadzają się na zakup chomika, jako pierwszego zwierzęcia i cierpliwie uczą dzieci delikatności dla zwierzęcia, a także systematyczności w karmieniu i pojeniu pupila, sprzątania klatki.

Króliki

To świetne, zabawne zwierzęta, które dają wiele radości. Żyją od 5 do 10 lat, więc domownicy mogą nawiązać z nimi silną więź. Są to zwierzęta, które idealnie nadają się dla rodzin aktywnych, gdzie często ktoś jest w pracy lub w domu – króliki mogą zostać w tym czasie same w domu.

Żółwie

To zwierzę to kolejne dobre rozwiązanie dla aktywnych osób. Żółwie są długożyjące, więc może towarzyszyć nam przez długie lata. Należy pamiętać jednak o tym, że wymagają one specyficznej opieki – trzeba im na przykład zapewnić zbiornik z podgrzewaczem wody i filtrem.

Ptaki

Ta kategoria szczególnie odnosi się do papug, które są często wybierane jako zwierzęta domowe. Właściciele ptaków często mówią, że ich zwierzęta są bardzo aktywne i towarzyskie. Podkreślają również niskie koszty ich utrzymania i prostotę opieki nad nimi.

Świnki morskie

Świnka morska, a właściwie kawia domowa, to zwierzę do którego bardzo łatwo się przywiązać. Są świetnymi towarzyszami domowych zabaw i nawiązują silną relację ze swoimi właścicielami. Zaletami wyboru tego zwierzęcia, jako pupila domowego, są niskie koszty utrzymania, a także brak konieczności dużej przestrzeni.

Rybki akwariowe

Na hodowanie rybek decyduje się coraz więcej osób. Nie są to, co prawda, zwierzęta, z którymi można nawiązać relację i trudno jest mówić o ich przywiązaniu do właścicieli. Jednak wybór rybek akwariowych będzie idealny dla osób, które lubią obserwować podwodne życie. Wiele osób, które po raz pierwszy kupuje rybki, musi później kupować coraz większe akwaria, bo świat tych zwierząt tak ich zafascynował, że wciąż poszerzają swoją hodowlę.

Myszy i szczury

Wiele osób twierdzi, że te zwierzęta łatwo zastąpić chomikiem, ale to nie jest prawda. Szczury i myszy są zupełnie inne w obyciu niż chomiki. To bardzo inteligentne zwierzęta, które chętnie oddają się zabawom. Co ciekawe, łatwo można je nauczyć różnych sztuczek. Warto również sprostować krążący stereotyp o tym, że to niehigieniczne zwierzęta. Myszy i szczury będą zachowywały czystość tak długo, jak długo właściciel będzie im sprzątał w klatce – bardzo dbają o swoją higienę. Są też bardzo przyjazne.

Jaszczurki

Ten rodzaj zwierząt zyskuje coraz bardziej na popularności. Większość z nich ma bardzo łagodne uosobienie, dzięki czemu łatwiej je oswoić. Są to bez wątpienia oryginalne zwierzęta, a osoby decydujące się na ich hodowlę czerpią przyjemność z poznawania ich natury.


Oto te najpopularniejsze zwierzęta domowe. Taka swoista lista top 10. Są różnorodne, dzięki czemu można swój wybór dostosować do swojego trybu życia. Ciekawi jesteśmy, które zwierzęta Wy macie w swoim domu!

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Max says:

    Zróbcie top 10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *