lęk przed koniem
Konie

Kocham konie, ale się ich boję. – Jak poradzić sobie z lękiem przed koniem?

Czy chcesz częściej jeździć konno, ale unikasz pewnych sytuacji, takich jak jazda przełajowa, lub nie bierzesz udziału w jeździe w grupach ze względu na strach? Czy ogólnie boisz się koni? Nie jesteś sam. Jedno złe doświadczenie lub nawet powtarzanie w głowie scenariusza złego doświadczenia może prowadzić do strachu przed jazdą konną. To coś, z czym zmaga się wiele osób, a ten strach to nie tylko „utrata nerwów”, jak to niektórzy nazywają – ale bardzo silna emocja. Jest to również bolesne, gdy patrzysz na swojego konia z daleka lub widzisz, jak Twoi znajomi odjeżdżają i bawią się bez Ciebie.

Jazda konna to niebezpieczny sport, więc ostrożność ma sens. Jeśli jednak zauważysz, że Twoja ostrożność zamienia się w irracjonalny strach, czas podjąć działania. W tym artykule podpowiadamy, jak poradzić sobie z lękiem przed koniem.

Zrozumienie, jak myśli koń

Ważne jest, aby zrozumieć, jak konie myślą i jak nas odbierają. Jeśli odczuwasz strach, konie odczytają Twoją mowę ciała i również się przestraszą. Ponadto, jeżdżąc w strachu, możesz spotęgować swój problem, i dodatkowo wywołać strach u konia.

Koń jest zwierzęciem rozwiniętym pod względem procesów poznawczych, ponieważ wymagało tego życie na wolności. Umiejętności poznawcze koni zostały ukształtowane przez proces ewolucyjny, zarówno przez wyzwania środowiskowe, jak i złożoną dynamikę społeczną. W rzeczywistości każdy osobnik ma swoje szczególne, indywidualne cechy.

Bądź cierpliwy i wyrozumiały w kontakcie z koniem. Poznaj jego osobowość, cechy charakteru, nawyki, dziwactwa. Oswoi to trochę Twój lęk przed koniem.

Zachęcam również do przeczytania artykułu: Jak sprawić, aby Twój koń Cię pokochał.

Wyobrażanie sobie

Wizualizacja to technika stosowana przez sportowców każdego typu. Jeśli masz problemy z pewnością siebie, Twoja wizualizacja wygląda mniej więcej tak: wsiadasz na konia, który prawdopodobnie jest w złym humorze, a ktoś w tym czasie narobi hałasu na podwórzu. Wtedy koń się spłoszy, zostaniesz z niego zrzucony, przyjedzie karetka i spędzisz miesiące na rehabilitacji. Lęk przed koniem się potęguje.

Rzeczywistość jest oczywiście taka, że ​​Twój koń jest zrelaksowany, nie ma nikogo wokół, a wszystko to dzieje się w Twojej głowie i nigdzie indziej. Nauczenie się prawidłowej wizualizacji oznacza, że ​​będziesz w stanie zobaczyć, jak potoczy się Twoja jazda i zakończyć się satysfakcjonującym uczuciem spełnienia. Pomocne mogą być również ćwiczenia oddechowe, zarówno na koniu, jak i poza nim.

Poprawienie umiejętności jeździeckich

Nie każdy, komu brakuje pewności siebie, jest początkującym jeźdźcem. Jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć swoją pewność siebie, jest doskonalenie umiejętności jeździeckich. Nauczenie się, jak zapanować nad lękiem, jak zatrzymać się w sytuacjach awaryjnych oraz jak poprawić równowagę i siedzenie, pomoże Ci nabrać pewności siebie.

Instruktor jazdy konnej, który rozumie, jak radzić sobie ze strachem przed jazdą i nie przekracza Twoich możliwości, jest niezbędny, gdy pracujesz nad nabraniem pewności siebie. Nie będziesz czuć się pewnie, jeśli boisz się zarówno swojego instruktora, jak i konia.

Jeżdżenie na odpowiednio dobranym koniu, we właściwym miejscu i czasie

Pokonywanie strachu może wymagać małych kroków, z których każdy opiera się na innych, aby zwiększyć Twoją pewność siebie. Oznacza to jazdę na koniu, na którym czujesz się komfortowo, w środowisku, w którym czujesz się komfortowo. Chociaż możesz pragnąć wrócić na szlak lub trasę przełajową, najpierw rozwijaj swoje umiejętności jeździeckie i pewność siebie na arenie.

Twoimi pierwszymi krokami może być jazda kilka metrów w dół szlaku lub jazda po ósemkach. Przepracuj przerażającą sytuację, podziel swoje cele na mniejsze kawałki.

Lęk przed koniem, a psychologia sportu

Kiedy strach mocno się zakorzeni, może być trudno sobie z nim poradzić. Pomoc psychologa sportowego może pomóc Ci przezwyciężyć strach. Psycholog sportowy jest przeszkolony, aby pomagać osobom z lękiem przed występami i problemami z pewnością siebie. Może to być szczególnie przydatne, jeśli Twój strach wynika z bardzo ciężkiego upadku lub kontuzji. Jeśli Twój strach jest poważny, ale jesteś bardzo wykwalifikowanym jeźdźcem, który stracił pewność siebie, leki przeciwlękowe mogą być również pomocne na krótką metę. Specjalista może pomóc w ustaleniu, czy jest to właściwe.

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *