Konie

Czy konie potrafią pływać? Co warto wiedzieć o pływaniu koni.

Czy konie naprawdę potrafią pływać? Tak, konie rzeczywiście potrafią pływać. I w dodatku są bardzo dobrymi pływakami!

Podobnie jak wiele innych ssaków, konie mają naturalny instynkt pływania w głębokiej wodzie. Uważa się, że zdolność ta wywodzi się z czasów, kiedy żyły na wolności i przekraczanie rzek było konieczne, aby uciec przed niebezpieczeństwami lub dotrzeć do nowych pastwisk. Zdolność pływania koni jest niezbędna jako środek przetrwania – przetrwały tysiące lat dzięki wrodzonej zdolności do adaptacji i podróżowania.

Jak pływają konie?

Photo by Dave Swain on Unsplash

Konie są urodzonymi pływakami – to zasługa ogromnych płuc, które umożliwiają im naturalne unoszenie się na wodzie. Kiedy zanurzają się w głębokiej wodzie, chętnie wykonują ruchy przypominające wiosłowanie. Gdy koń jest w wodzie, jego ciało będzie się unosić tak długo, jak długo utrzymuje pęd do przodu i instynktownie unosi głowę nad powierzchnią, aby oddychać. Nogi zazwyczaj poruszają się w sposób podobny do wiosła, aby utrzymać równowagę i stabilność w wodzie. Ta forma ćwiczeń jest fizycznie wymagająca dla konia i dlatego może zwiększyć tętno i spowodować ciężki oddech.

Trzeba mieć świadomość, że konie nie mogą wstrzymać oddechu w taki sam sposób jak my. Oznacza to, że jeśli głowa konia znajdzie się pod wodą, niebezpieczeństwo utonięcia jest dość wysokie. Dlatego ważne jest, aby nie spieszyć się z przyzwyczajaniem konia do wody i pływania. Ze względu na szczególną anatomię końskich uszu, w których nie ma dolnego kanału, przez który woda może spływać, ważne jest, aby woda nie dostała się do tego miejsca, ponieważ może to spowodować dyskomfort, a nawet doprowadzić do infekcji ucha.

Zalety pływania dla koni

Pływanie to doskonała forma ćwiczeń zarówno dla ludzi, jak i koni. Daje wiele korzyści koniom i jest dobrą formą rehabilitacji i treningu, a także zabawą rekreacyjną. To doskonałe ćwiczenie aerobowe dla koni i może być wykonywane, aby zbudować lub odbudować masę mięśniową i wzmocnić ścięgna. Ćwiczenia w wodzie wykorzystują mięśnie w nowy i inny sposób, a także działają pod różnymi kątami, co ostatecznie zwiększa masę mięśniową, elastyczność i wytrzymałość, a także poprawia zakres i ruch w stawach.

Naturalny opór wody zmusza konia do cięższej pracy, zwiększając wydolność serca i płuc, a także tonuje mięśnie. To doskonały sposób na utrzymanie konia w formie, jednocześnie odbudowując i wzmacniając mięśnie oraz wzmacniając ścięgna po kontuzji, bez konieczności dźwigania przez konia ciężaru. Znacznie poprawia kondycję, a także wyniki sportowe. Konie są również mniej narażone na obrażenia podczas terapii wodnej. Hydroterapię zaleca się w przypadku kontuzji nóg i ścięgien oraz uszkodzeń mięśni. Ponieważ ta terapia nie obciąża istniejących kontuzji jest to wyjątkowo skuteczna forma rehabilitacji.

Czy możesz jeździć na koniu, gdy pływa?

Absolutnie – możesz jeździć na koniu podczas pływania. Pamiętaj, że kiedy koń pływa, ważne jest, aby pozwolić mu robić to, co wydaje się jemu naturalne w wodzie i unikać utrudniania jakichkolwiek ruchów. Chociaż konie potrafią naturalnie pływać, niekoniecznie jest to dla nich najbardziej naturalna czynność. Dlatego uważaj, aby ich nie blokować. Trzymaj luźną wodzę, aby nie ograniczać naturalnego ruchu głowy konia w wodzie. Należy również, przed pływaniem zdjąć siodło, aby koń mógł swobodnie się poruszać. Taka wodna przygoda wzmocni Twoją więź z koniem, i będzie ekscytującym przeżyciem. Możesz także sprawdzić stajnie w swojej okolicy, i dopytać się, czy oferują tę atrakcję.

Powody, dla których niektóre konie mogą bać się wody

Photo by Fermin Rodriguez Penelas on Unsplash

Jednym z powodów, dla których koń może nie chcieć wejść do wody jest po prostu to, że nie lubi uczucia przemoczenia. Podobnie jak niektóre psy i inne zwierzęta, niektóre konie nie lubią być mokre. Z kolei inny koń mógł mieć w przeszłości złe doświadczenia z wodą i dlatego kojarzy ją z czymś negatywnym. Warto też pamiętać, że konie mają ograniczone pole percepcji głębi, co oznacza, że nie mają pojęcia, w co wchodzą i może to być dla nich dość przerażające.

Ponieważ konie są zwierzętami stadnymi, łatwiej jest przekonać niezdecydowanego konia do wejścia do wody, jeśli może podążać za innym.

Jak szybko, i jak długo może pływać koń?

Jeśli chodzi o prędkość, koń nie jest tak szybki w wodzie jak na lądzie, osiągając maksymalną prędkość pływania około 4 km/h. Konie zużywają dużo energii podczas pływania. W rzeczywistości 10-minutowe pływanie może być równoznaczne z galopowaniem przez kilka mil.

Konie dobrze unoszą się na wodzie, dzięki swoim ogromnym płucom, i nie marnują dużo energii, próbując utrzymać swoje ciała na powierzchni wody. Koń wolno poruszający się w spokojnej wodzie, może pływać przez dłuższy czas w porównaniu do konia, który płynie pod prąd. Ze względu na naturalny opór, jaki zapewnia woda, pływanie jest fizycznie męczące dla konia i często podczas tego typu ćwiczeń często oddycha on ciężko. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na oznaki zmęczenia u konia, ponieważ konie mają różne poziomy sprawności i różne zdolności.

Myśli końcowe

Konie potrafią naturalnie pływać i unosić się na wodzie, a jazda konno, kiedy koń pływa jest absolutnie możliwa. Pływanie zapewnia również niezliczone korzyści kondycyjne i rehabilitacyjne dla koni. Wysportowane konie to szczęśliwe konie. Potrzebują pewnej ilości stymulacji fizycznej i psychicznej, aby były sprawne fizycznie i zaangażowane umysłowo, aby były zdrowe i szczęśliwe.

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *