obroża dla psa
Słownik pojęć

Dlaczego psu jest potrzebna obroża? – Co wybrać?

Czy twojemu psu jest potrzebna obroża?

Masz psa i zastanawiasz się, czy twojemu psu w ogóle jest potrzebna obroża? Tak, twój pupil powinien ją posiadać, ponieważ jest ważnym elementem ubrania, jak i niezbędnym wyposażeniem dla psa. Przede wszystkim obroża oznacza, że pies ma właściciela.

Po drugie, wychodząc na spacery z psem, musisz mieć do czego przypiąć smycz. Do obroży, można także przypiąć zawieszkę z adresem lub z informacją, że twój pies był szczepiony.

Jaka obroża potrzebna dla psa?

Wielu właścicieli szukając właściwej obroży, obmyśla, ile jest w stanie za nią zapłacić. Dzisiejszy rynek oferuje bardzo różnorodny wybór gadżetów dla pupili. Więc nie łatwo znaleźć coś odpowiedniego dla swojego czworonoga za odpowiednią cenę.

Musicie, także pamiętać, że dla dużego i silnego psa obroża powinna być również masywniejsza. Trzeba, też wiedzieć jak nasz pies chodzi na smyczy. Bo jeśli zwierzę mocno się pociągnie, może mieć w dalekiej przyszłości problem z odcinkiem szyjnym, zwyrodnienie kręgosłupa, a nawet objawy dyskopatii. W takim przypadku najlepszym pomysłem będzie, jeżeli skorzystamy z szelek.

Czym się kierować przy zakupie obroży dla psa?

Na początku powinniśmy zdecydować, z jakiego tworzywa ma być wykonana obroża dla psa. Przede wszystkim powinna być ona wygodna zarówno dla psa, jak i właściciela. Obroża najlepiej jakby była miękka i elastyczna oraz wytrzymała. Nie powinna być za luźna i za ciasna oraz poddusić psa podczas pociągania.

Rodzaje obroży dla psa

Skórzane

Najlepiej dopasują się do szyi. Są one bardzo mocne i solidnie wykonane. Taka obroża ma również swoje wady. Obroże skórzane szybko się zużywają. Na przykład, podczas kontaktu z wodą może ona zesztywnieć. Więc taką obrożę musimy od czasu do czasu wymieniać na nową.

Metalowe(Kolczatki, łańcuszki)

Przez dłuższy czas najlepiej ich nie stosować. Są one hałaśliwe i nie znoszą bardzo niskich temperatur. Taka obroża może być niewygodna dla psa bądź niszczyć jego sierść. W przypadku natomiast kolczatek mogą występować rany na jego szyi.

Półzaciskowe

Obroże te posiadają regulowany pasek i dzięki temu obroża nie zaciska się na szyi psa. Taka obroża jest dobra podczas spokojnego spaceru z psem. Mechanizm obroży półzaciskowej działa bardzo prosto. Dzięki niemu obroża ma ruchomy obwód i posiada ogranicznik, który zapobiega rozciągnięciu.

Konstrukcja sprawia, że podczas zakładania obroża swobodnie przechodzi przez głowę psa, a przy pociągnięciu psa, samowolnie zaciska się do odpowiedniego fragmentu, który uniemożliwi jej ściągnięcie przez psa.

Aby wybrać odpowiednią obrożę półzaciskową dla psa, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim obwód jego głowy. Źle dobrana obroża sprawia, że pasek blokuje i nie rozluźnia się. A przez to nie spełnia swojej funkcji.

Obroże z GPS

Obroża z GPS to dobra alternatywa dla właścicieli, którzy lubią gadżety. Jest to dobre rozwiązanie, gdy zwierzak zostaje wypuszczony na wolność. Ma ona na celu namierzenie zagubionego pupila. Trzeba jednak liczyć się z tym, że taka obroża ma swoją cenę. Natomiast czego nie robi się dla dobra swojego zwierzaka :).

Dlatego najbardziej odpowiednia jest zwykła obroża ze sprzączką i dziurkami. Prawidłowo założona obroża umożliwia utrzymanie kontroli nad psem i nie sprawia mu dyskomfortu. Jeśli nie jesteśmy przekonani do obowiązku noszenia obroży przez naszego ulubieńca, to inną opcją może być zakup szelek. Warto wypróbować oba te warianty – na pewno znajdziemy rozwiązanie dla naszego pupila.

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *