Szczepienie psa to jeden z wielu obowiązków, które mamy przy opiekowaniu się naszym pupilem. Jeśli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem naszego pupila, musimy przestrzegać kalendarza szczepień. Obowiązkowe szczepienia mają duży wpływ na zdrowie, ponieważ pozwalają chronić psa przed groźnymi chorobami.
Szczepienie psa – po co szczepić psa?
Szczepienie psa jest tak samo istotne, jak szczepienie dla ludzi. Szczepienia mają na celu zapobiegać groźnym chorobom, a jak wiemy lepiej zapobiegać niż leczyć. Po zaszczepieniu nasz pupil będzie posiadał przeciwciała, które pomogą mu poradzić sobie z niechcianą infekcją lub zdecydowanie złagodzą przebieg choroby.
Szczepionki mają na celu ochronę naszego psa, przed chorobami. Przy wyborze rodzaju szczepionki mamy dwie możliwości. Szczepionka monowalentna, która chroni naszego psa, przed jedną chorobą lub szczepionka poliwalentna, która pomaga zwalczać różne choroby.
Obowiązkowe szczepienia dla psa!
Przed pierwszym szczepieniem naszego pupila, należy pamiętać o odrobaczeniu. Szczeniaki odrobacza się w trzecim i piątym tygodniu życia, aby pozbyć się pasożytów, które mogły nabyć przez zakażenie w łożysku matki.
Według przepisów nasz pupil powinien być zaszczepiony, mając 3 miesiące, jednak możemy to zrobić wcześniej, w drugim miesiącu życia. Obowiązkowym szczepieniem naszego psa jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Jeżeli nie zaszczepimy psa na wściekliznę, możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 500 zł. Kolejne szczepienia przypominające powinny odbywać się co roku.
Rodzaje szczepień dla naszego psa
Szczepienia dla naszego psa możemy podzielić na dwa rodzaje. Szczepienia zasadnicze, które są obowiązkowe i pomagają chronić naszego psa przed najgroźniejszymi chorobami, oraz szczepienia dodatkowe, które możemy stosować przy pogorszeniu się stanu zdrowia naszego pupila.
Wybór szczepień dodatkowych należy skonsultować z weterynarzem. Zależy to głównie od miejsca, w jakich nasz pies będzie przebywał oraz w jakich wydarzeniach będzie uczestniczył. Program szczepień dla zwierzaka, który będzie uczestniczyć w wystawach psów może znacząco różnić się od szczepienia psa, z którym jedziemy za granicę.
Kiedy zaszczepić swojego psa?
Szczepienie będzie najskuteczniejsze dla naszego zwierzaka, gdy będzie regularne w ustalonych z weterynarzem terminach. Szczepienia naszego pupila powinny zaczynać się między 6-8 tygodniem życia psa. Każdy pies musi co roku otrzymywać dawki przypominające, aby zapewnić skuteczność wcześniej otrzymanych szczepień.
Szczepienie psa – na jakie choroby?
Szczepienia pomagają zapobiegać chorobom zakaźnym, również tym śmiertelnym. Część szczepień jest obowiązkowa, istnieją również szczepienia dodatkowe i zalecane.
1. Szczepienie przeciwko zakaźnemu zapaleniu wątroby
Objawy tej choroby u każdego psa mogą być różne. Gorączka, wymioty, przekrwienie błon śluzowych, spadek liczby krwinek białych, to sygnały, których nie można lekceważyć, ponieważ mogą prowadzić do zakaźnego zapalenia wątroby.
2. Szczepienie przeciwko nosówce
Choroba w zależności od rasy może mieć różny przebieg. Powoduję między innymi gorączkę, problemy ze wzrokiem, problemy trawienne oraz trudności w oddychaniu. Choroba często bywa śmiertelna, dlatego szczepionka znajduję się w gronie szczepień obowiązkowych.
3. Szczepienie przeciwko wściekliźnie
Śmiertelna choroba psów, jak i ludzi. Objawami najczęściej są ślinotok, silne drgania mięśni, chwiejny chód, usztywnienie mięśni. Często przy tej chorobie towarzyszy agresywne zachowanie naszego psa.
4. Szczepienie przeciwko parwowirozie psów
Wysoce zakaźna choroba. Atakuję układ pokarmowy naszego psa, powodując utratę apetytu, gorączkę oraz krwawe biegunki. Podczas tej choroby najczęściej dochodzi do odwodnienia naszego psa, które prowadzi do zgonu.
Dowiedz się więcej i sprawdź nasz poprzedni artykuł pod tytułem: Kynologia – nauka o psie. Koniecznie musisz to wiedzieć.