Trening z psem
Psy

Trening z psem. Jak szkolić swojego psa?

Trening z psem

Trening z psem. Jak szkolić swojego psa? W ciągu ostatnich lat, znacznie wzrosła świadomość właścicieli pupili, na temat szkolenia. Coraz chętniej właściciele psów decydują się na szkolenie swojego psa i często podejmują to wyzwanie sami. Bardzo często właściciele psów szybko się demotywują, ponieważ ćwiczą ze swoim psem, a efektów nie widać. Jednak nie powinni się zniechęcać, ponieważ regularność i skrupulatność jest tu najważniejsza. Szkolenie psa jest to bardzo czasochłonny proces i długotrwały, jednak jeśli będziemy cierpliwi, efekty będą zaskakujące.

Trening z psem – metody

Metoda kontrastowa inaczej mówi się metoda kija i marchewki. Polega ona na nagradzaniu pupila za dobre zachowanie, a karanie za złe. Ta metoda działa w ten sposób, aby komenda czy też rozkaz była wzmocniona i w ten sposób pies pod wpływem przymusu wykonuję daną czynność i zostaje nagrodzony. W tej metodzie bodziec mechaniczny musi być silniejszy od pokarmowego, inaczej działanie przymusu będzie coraz mniej wpływało na psa. Raczej rzadko stosuje się w dzisiejszych czasach tę metodę.

Metoda wyróżnieniowa to bardzo popularna metoda i często stosowana. Chętnie stosują je szkoleniowcy, jak i sami właściciele zwierząt. Polega to na nagradzanie smakołykiem pożądanych zachowań psa. Ta metoda świetnie się sprawdza przy prostych komendach, takich jak „siad”. Problem pojawia się przy złożonych komendach. Minusem tej metody to utrudniona praca na odległość.

Metoda naturalna w tej metodzie nie ma żadnych przymusów fizycznych, jak i psychicznych nad psem. Pies uczy się wykonywania poleceń czy też komend, z własnej woli, a nie by uniknąć kary. Ta metoda opiera się na nagradzaniu pożądanych zachowań, które pojawiają się spontanicznie.

Jak zacząć trening z psem?

Od czego najlepiej zacząć szkolenie z psem? Na sam początek powinniśmy zacząć od prostych ćwiczeń. Gdy ćwiczenia będą proste i przyjemne, nasz pies chętnie będzie je wykonywać. Zacznij od reagowania psa na imię, tak, gdy go zawołasz, on przybiegnie do Ciebie. Następnie wprowadź kolejny krok skupiania uwagi. Psy, a szczególnie małe są bardzo rozproszone, wszystkim, co dzieje się dookoła. Wszystkie polecenia, które mówi się do psa, powinny być wypowiadane spokojnym głosem. Krzyk czy też inny ton wzbudzi w nim strach. Jeżeli chcesz poznać kilka kroków, jak rozpocząć skupianie uwagi psa odwiedź tą stronę.

Aby uzyskać efekty, w szkoleniu psa należy być regularnym w tym wszystkim. Nie systematyczność, tylko oddali nas od zamierzonych efektów. Naszemu pupilowi należy zapewnić odpowiednią motywację i sposób nagradzania. Wtedy nasz pupil chętniej będzie uczestniczył w treningach.

Najczęstsze błędy podczas szkolenia z psem

Bardzo często zastanawiamy się, co jest nie tak, trenujemy z naszym psem już jakiś czas, a efekty nadal nie są widoczne. W takiej sytuacji bardzo często myślimy, że to wina naszego pupila, że po prostu nie da się go nauczyć. Jednak to my najczęściej popełniamy błąd. Pierwszym i podstawowym błędem jest to, że od razu stawiamy wysoko poprzeczkę. Jeżeli nasz pies, nie miał nigdy nic wspólnego z treningiem, ciężko będzie mu wykonywać polecenia z wyższego szczebla. Należy zacząć małymi krokami od podstaw. Kolejnym błędem popełnianym przez właścicieli psów jest zła częstotliwość szkoleń.

Zazwyczaj trenujemy z psem, wtedy kiedy my mamy na to ochotę. A prawda jest taka, że powinniśmy robić to regularnie, szczególnie na początku przygody naszego psa z nauką komend. Nie można również przesadzić w drugą stronę. Powinno być to wyrównane. Dobór odpowiedniej nagrody jest również kluczem do sukcesu w szkoleniu. Każdy pies ma swoją ulubioną zabawkę. W tym przypadku bardzo chętnie możemy to wykorzystać.

Jeśli nie wiesz jaką zabawkę wybrać, dla swojego pupila, wejdź tutaj: zabawki dla psa

Na szkolenie psa wpływa wiele czynników. Najważniejsze jest to, aby pracować ze swoim pupilem regularnie. Zaczynać od samych podstaw i dobrać odpowiednie metody do naszego czworonoga.

Czy warto szkolić psa?

Wielu właścicieli uważa, że szkolenie psa to tylko strata czasu. Przecież na świecie jest tyle psów, a większość z nich nie jest wyszkolona i nie sprawiają większych kłopotów. Jednak warto, aby nasz pupil znał podstawowe komendy czy też sztuczki. Posłuszeństwo psa jest równe z bezpieczeństwem. Zwróćmy uwagę, jak ważna jest komenda ,,do mnie”. Dzięki niej możemy przywołać naszego czworonoga. Często podczas spaceru może dojść do niebezpiecznej sytuacji. Jeżeli nauczyliśmy naszego psa właśnie tej komendy, jesteśmy w stanie zapanować nad nim i zapewnić bezpieczeństwo.

Szkolenie psa podstawowymi sztuczkami zwiększa również jego aktywność umysłową. Pupil musi trochę pomyśleć, żeby dostać nagrodę. Dzięki wykonywaniu nawet najmniejszych sztuczek pies stawia sobie wyzwania, przy których świetnie się bawi. Przez naukę nowych komend budujemy z psem relacje. To wtedy spędzamy z nim dużą ilość czasu, przy tym świetnie się bawiąc. Nasz pupil ma wtedy okazje poznać nas lepiej i nasze zachowania, co daje mu poczucie bezpieczeństwa. Jak wiemy, ważne jest, aby pies czuł się bezpiecznie i dobrze w swoim domu.

Podsumowując, naprawdę warto szkolić swojego pupila. Ważne jest, aby wprowadzić kilka podstawowych komend. Dzięki temu nasza relacja z czworonogiem będzie znacznie lepsza i jeszcze bardziej zaciśnięta. Przy tym możemy świetnie spędzić czas z naszym pupilem i dobrze się bawić. Co najważniejsze to, że nasz pupil zna podstawowe komendy, daje nam poczucie bezpieczeństwa w niektórych sytuacjach.

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *