trzęsienie się psa
Psy Zdrowie

Drżenie, trzęsienie się psa – co zrobić, jaka jest tego przyczyna?

Wiele psów drży lub trzęsie się, nawet gdy na zewnątrz nie jest zimno. Jest to szczególnie powszechne u małych psów, takich jak Chihuahua. Chociaż trzęsienie się psa może być normalnym faktem dla niektórych ras, może to również być sygnałem ostrzegawczym, że coś jest nie w porządku. Istnieje wiele różnych powodów, dla których Twój pies może się trząść – od łagodnego do niepokojącego. To, czy powinieneś skorzystać z leczenia, będzie zależeć od opinii weterynarza, ale pamiętaj, że niektóre z powodów, dla których psy drżą, są dość trudne do ustalenia.

Przyjrzyjmy się teraz niektórym z nich, zaczynając od najmniej poważnego wyjaśnienia i przechodząc dalej.

Trzęsienie się psa – przyczyny

Photo by David Vives on Unsplash

Zimna pogoda

Wiele psów o cienkiej sierści lub o niskiej zawartości tłuszczu, takich jak charty i dobermany, łatwo przeziębia się. Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli jest wilgotno lub deszczowo, ponieważ powoduje to, że psy czują się zimniej.

Jeśli Twój pies nie przestaje drżeć po rozgrzaniu się, skontaktuj się z weterynarzem, aby upewnić się, że nic poważnego się nie dzieje.

Zespół drżenia uogólnionego

Niektóre małe rasy psów „po prostu drżą”. Każdy, kto był w pobliżu Chihuahua lub Pinczera miniaturowego, zgodzi się, że wiele z tych małych psów po prostu bardzo drży. Eksperci nie są w stanie dokładnie określić, dlaczego, ale może być tak, że małe psy częściej marzną, są bardziej niespokojne lub z innego nieznanego powodu.

Bądź bardziej zaniepokojony, jeśli trzęsienie się psa jest nowym zachowaniem lub jeśli towarzyszy innym zmianom w zachowaniu psa. Jeśli Twój mały pies bardzo się trzęsie, zapytaj o to swojego weterynarza. Twój weterynarz może ocenić napięcie mięśni i sprawdzić, czy pies może drżeć z innych powodów. Może zdiagnozować u Twojego psa zespół uogólnionego drżenia, który można leczyć kortykosteroidami.

Oznaka osłabienia lub urazu mięśni

Czy kiedykolwiek ćwiczyłeś tak dużo, że Twoje mięśnie trochę drżą? Albo zauważyłeś, że naciągnięty mięsień wibruje, gdy poruszasz się w niewłaściwy sposób? To samo może przydarzyć się Twoim psom. Drżenie jest częstym objawem bólu, urazu lub osłabienia.

Sprawdź u weterynarza, czy drżenie jest ograniczone do danego obszaru (np. prawej tylnej nogi), czy zaczęło się po ciężkim wysiłku fizycznym, czy też towarzyszy mu spadek poziomu aktywności. Możesz zauważyć, że drżenie mięśni nasila się, jeśli dotkniesz obszaru, spróbujesz go rozciągnąć lub masować albo ćwiczysz psa. Wiele psów, które drżą z powodu bólu lub osłabienia, również wydaje się być zestresowane.

Strach, podniecenie lub niepokój

Silne emocje mogą sprawić, że psy będą się trząść lub drżeć. Jeśli zauważysz, że drżenie Twojego psa zaczyna się i zatrzymuje w określonych sytuacjach (np. u weterynarza, podczas wizyty gości lub na spacerach), istnieje duża szansa, że ​​istnieje emocjonalny powód dla którego Twój pies się trzęsie. Nawet jeśli jest to spowodowane podekscytowaniem, a nie strachem, dobrym pomysłem jest uzyskanie pomocy w nauce zrelaksowania psa.

W takim przypadku często najlepiej jest odwiedzić behawiorystę zwierzęcego, aby dowiedzieć się, jak pomóc Twojemu psu poczuć się bardziej zrelaksowanym w danej sytuacji. Specjalista może zasugerować, abyś porozmawiał z weterynarzem o lekach behawioralnych dla Twojego psa, jeśli wydaje się, że protokoły modyfikacji zachowania niewiele pomagają.

Choroby lub przyczyny medyczne

Istnieje wiele chorób, które mogą powodować drżenie u psa. Nosówka, choroby neurologiczne, choroby nerek i napady padaczkowe mogą powodować drżenie u psów.

Uważnie śledź wszelkie inne zmiany w zachowaniu, poziomie aktywności i apetycie psa. Zwróć szczególną uwagę na częstotliwość, zapach i konsystencję stolca i moczu Twojego psa. Jeśli drżenie Twojego psa jest stosunkowo nowe i towarzyszą mu inne objawy, jak najszybciej przeprowadź pełną kontrolę weterynaryjną.

Podczas gdy niektóre choroby powodujące drżenie można leczyć lub opanować, inne, takie jak nosówka, są bardzo poważne i często śmiertelne. Zaszczep psa, aby zapobiec nosówce. Dobra opieka profilaktyczna może również zapobiec chorobie nerek. Przyczyny zaburzeń napadowych i chorób neurologicznych mogą być trudniejsze do ustalenia.

Trzęsienie się psa – leczenie

Leczenie trzęsącego się psa będzie się różnić w zależności od przyczyny. W przypadku psa, który jest zmarznięty lub podekscytowany, leczenie może być tak proste, jak rozgrzanie go lub uspokojenie. Jeśli to nie pomaga, to prawdopodobnie czas na wizytę u weterynarza.

Jest kilka znaków ostrzegawczych, które informują nas, że pora iść do weterynarza wcześniej niż później. Zadzwoń od razu do weterynarza, jeśli:

  • Drżeniu psa towarzyszą inne objawy, takie jak letarg, niepokój, biegunka lub wymioty.
  • Trzęsienie się psa zakłóca normalne zachowanie, takie jak zabawa lub spanie.
  • Twój pies zaczyna się trząść po spożyciu czegoś nietypowego.
  • Twój pies wydaje się być zdenerwowany, gdy się trzęsie. Zwróć szczególną uwagę na: dyszenie po stresie, oblizywanie warg lub odciąganie uszu.

Jeśli Twój pies jest chory lub ranny, leczenie prawdopodobnie będzie wymagało pomocy weterynaryjnej. Twój weterynarz może zalecić odpoczynek, masaż, a nawet operację – wszystko zależy od przyczyny drżenia psa.

W zależności od tego, co zjadł – pies, który trzęsie się z powodu toksyn, może po prostu potrzebować wymiotów. Koniecznie porozmawiaj z centrum toksykologii, aby to sprawdzić.

Jak zapobiegać drżeniu u psów?

Ponownie, konkretna profilaktyka będzie zależeć od przyczyny dreszczy Twojego psa. Utrzymywanie psa w cieple, zrelaksowanego, aktywnego fizycznie, i z dala od toksycznych przekąsek może pomóc uchronić go przed drżeniem. Jednakże, niektóre rasy lub osobniki mogą być bardziej podatne na tajemniczy „zespół uogólnionego drżenia”, który nie ma znanego sposobu leczenia lub zapobiegania.

Ważne jest, aby uzyskać pomoc, jeśli drżenie psa towarzyszy zmianom w zachowaniu, innym objawom lub pojawia się po zjedzeniu czegoś nowego. Chociaż dreszcze mogą być prostym przypadkiem zespołu drżenia uogólnionego, lęku lub przeziębienia, mogą być również objawem poważnych chorób.

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *