smycz dla psa
Psy

Wszystko o smyczy dla psa! Dlaczego warto ją mieć?

Czy Twój pies biega jak szalony? Ma tak dużo energii, że ciężko nad Nim zapanować? W tej sytuacji przypinana do obroży linka może okazać się bardzo pomocna. Jeśli zastanawiasz się, czym się kierować przy wyborze smyczy dla psa? Którą wybrać? Jakie są jej rodzaje? Dlaczego pies ciągnie i jak go tego oduczyć? Świetnie trafiłaś!

Zdecydowanie smycz jest zbędna w terenach zamkniętych tj. psie wybiegi, place zabaw czy ogródki. Jednak aby do niej dotrzeć, trzeba poruszać się po terenach miejskich. Linka przede wszystkim ma zapewnić bezpieczeństwo naszemu pupilowi, dlatego tak ważne jest, aby była dobrze dobrana.

Nie ma ogólnej zasady dotyczącej środków ostrożności przy wychowywaniu zwierząt. Nie istnieje również odgórny nakaz, że w przypadku psów na spacerze musi to być smycz i kaganiec. Każdy sam może decydować o swoim psie, ważne by właściciel posiadał nad nim praktyczną kontrolę.

W tych trudnych czasach epidemii zdrowie własne i najbliższych jest dla Nas szczególnie ważne, dlatego staramy się nie wychodzić z domów, gdy nie jest to konieczne. Zobacz, jak zachować szczególne środki ostrożności w przypadku zwierząt i owocnie wykorzystać wspólny czas [3 Rady jak zadbać o siebie i swojego pupila w trakcie pandemii].

Czym się kierować przy wyborze smyczy dla psa?

Zmysł węchu i słuchu u psa są zdecydowanie lepiej wykształcone niż wzrok. Przez to czworonóg może nagle się zerwać na jakiś dźwięk, a naszym zadaniem jest w porę zareagować. Ważne, aby smycz była wykonana z porządnego materiału i wytrzymała szarpnięcie psa. Jej uchwyt powinien być dla Nas wygodny, poręczny, łatwy do przyblokowania oraz odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Smycz nasiąknięta wodą może stać się zbyt ciężka, a to może mieć kluczowe znaczenie w szybkości Naszej reakcji.

Smycz ma ułatwić ochronę przed obiektami zagrażającymi jego zdrowiu lub życiu, jednak nie powinna być dla psa tylko ograniczeniem. Najlepiej, by była dopasowana do jego wielkości. Nieodpowiednio dobrana może narobić więcej szkody niż pożytku.

Rodzaje smyczy dla psa

Smycz miejska

Najbardziej podstawowa wersja smyczy, dostępna w każdym sklepie zoologicznym. Jej długość waha się od 1,5m do 2m, przez co świetnie sprawdza się podczas codziennych spacerów po mieście, gdzie jest natężony ruch uliczny. Niestety na wyprawy do parku może być niewystarczająca.

Długa smycz

Idealna opcja dla opiekunów, chcących wytrenować swojego czworonoga np. w aportowaniu. Jej długość sięga nawet 5m. Zdecydowanie wymaga większej uwagi ze strony opiekuna, jednak może zapewnić sporo frajdy pupilowi i jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo w terenie otwartym.

Linka do przepinania – najbardziej uniwersalna ze smyczy dla psa

Wszechstronność tej smyczy to największy plus. Posiada ona karabińczyki na końcach i metalowe zapinki na długości taśmy, aby można było dostosować ją do warunków spaceru. Zazwyczaj ma od 2m do 3m, przez co świetnie sprawdzi się przy wycieczkach, w których jeszcze nie do końca wiemy, gdzie będziemy się poruszać.

Automatyczna linka

To smycz, która automatycznie jest rozwijana, gdy pies odejdzie trochę dalej. Jej długość sięga nawet 10 m. W każdej chwili możemy ją zablokować, jednak nie ma możliwości, aby zwinąć taśmę, jeśli czworonóg sam się do Nas nie zbliży. Z tego powodu pies cały czas czuje opór na karabińczyku. Z pewnością nie jest to smycz odpowiednia dla każdego psa.

Dlaczego pies mnie ciągnie?

Mimo używania odpowiedniej smyczy dla psa, czasem trudno jest zapanować nad jego ciągnięciem. Główną przyczyną jest chęć podążania za zapachem. Zwierzęta czują inaczej, dlatego biegną za coraz to inną pokusą. Jeśli dotrze do swojego celu, od razu pojawia się inny. Nie ma się co dziwić, my też ulegamy wielu chwytom marketingowym, bazujących na naszych zmysłach.

Jak oduczyć psa ciągnięcia?

Najłatwiej zacząć od małego się z nim dobrze komunikować. Nie wolno pokazywać psu poprzez silniejsze ciągnięcie, że jest się ważniejszym. Mówić, pokazywać, dawać komendy. Jeśli już zareaguje, to nagradzać słowami oraz głaskać. Pozytywne wzmocnienie na pewno zaowocuje w niedługim czasie.

Jeśli macie wprost odwrotny problem, mianowicie jesteście zmuszeni szarpać się ze smyczą, gdyż to Wasz pies nie chce iść dalej, to zajrzyjcie do artykułu Czy to pies, czy osioł? Zapieranie się na spacerach. W przystępny sposób dowiecie się jak poradzić sobie z psem, który podczas spaceru zatrzymuje się na środku chodnika i nie zamierza zrobić ani kroku naprzód.

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *