Żółwie od zawsze należały do stworzeń, które wzbudzały mniejsze bądź większe zaciekawienie wśród ludzi. Wiele osób utożsamia je z mądrością, inni z flegmatyzmem, a jeszcze inni… z popularną bajką dla dzieci. Niezależnie od tego, jakie było Twoje dotychczasowe wyobrażenie dotyczące żółwi, gwarantuję Ci, że poniższe fakty Cię zaskoczą!
To jedne z najstarszych gadów na Ziemi
Szacuje się, że żółwie pojawiły się na naszej planecie na przełomie paleozoiku i mezozoiku, czyli około 255 mln lat temu. Warto zaznaczyć, że byli to ich prymitywni przodkowie i nie do końca przypominali powszechnie nam znany żółwi wizerunek. Natomiast faktem jest, że przyjaciele w skorupach mogą poszczycić się ziemską obecnością swojego gatunku na długo przed dinozaurami.
Skorupa żółwia jest jego szkieletem
Raz na zawsze pozbądźmy się mitów pod tytułem „żółwie nic nie czują, ich skorupa jest jak z tytanu, w zasadzie to można po nich jeździć samochodem”. Jedna wielka bzdura. Zacznijmy od tego, że rzeczona skorupa (formalnie nazywana karapaksem) stanowi szkielet zwierzęcia pełniąc rolę klatki piersiowej i kręgosłupa. Tak, żółwie mają szkielet na zewnątrz. No i to co najważniejsze – skorupa nie stanowi bariery dla bodźców. Zwierzę jest wrażliwe na ból, zmiany temperatury i wibracje. Z tego powodu wiele „niewinnych zabaw” może sprawić mu zwyczajne cierpienie. Dodatkowo warto obalić kolejny powszechny mit, jakoby żółwia dało się wyciągnąć ze skorupy. Nie da się. Podobnie jak szkieletu nie można wyciągnąć z człowieka.
Żółwie są bardzo inteligentne
Pozory często mylą. W przypadku żółwi zdecydowanie. Okazuje się bowiem, że ich umysł jest zdecydowanie szybszy od ruchów ciała. Dowiedli tego japońscy naukowcy z Okinawy, którzy podczas badań uczyli żółwie określonych zachowań w zamian za nagrodę, czyli przysmak. Proces się powiódł, a naukowcy wrócili do zoo trzy miesiące później, aby sprawdzić czy badanie zwierzęta cokolwiek z „lekcji” pamiętają. Okazały się bezbłędne. Prawdziwe zdziwienie nastąpiło jednak, kiedy to podobną weryfikację przeprowadzono 9 lat później. Wówczas żółwie również bez zawahania wykonały większość wyuczonych zadań. Trzeba przyznać, że taka pamięć jest imponująca. Szczegółowy przebieg badania opisany jest na tej stronie.
Każdy żółw, niezależnie od gatunku, składa jaja na lądzie
Niezależnie od tego, czy mówimy o żółwiu lądowym, wodnym czy wodno-lądowym – każdy z nich składa jaja na lądzie. Jest o tyle fascynujące, że kopulacja tych zwierząt ma miejsce w różnych środowiskach. Kiedy natomiast nadchodzi pora składania jaj – wszystkie jednogłośnie decydują się na wyjście na ląd.